Maaşı ile Yarım Kalan Eğitimini Tamamlamayı ve Köydeki Çocukların Okula Ulaşımını Sağlamayı İsteyen Muhtar Adayı Şilan Aslan

2.2bPAYLAŞIM

Her güne kötü bir haberle uyandığımız ülkemizde içimizi ısıtan gelişmeler de oluyor. Tunceli'nin Ovacık ilçesi Buzlutepe köyünde yaşayan 22 yaşındaki Şilan Aslan hem kendi eğitimini tamamlamak hem de köydeki çocukların okula ulaşımını sağlamak amacıyla muhtar adayı oldu. 

Kaynak: 1, 2

Tunceli’nin Ovacık ilçesinin Buzlutepe köyünde yaşayan Şilan Aslan’ın bir hayali var!

Hem kendi eğitimini tamamlamayı hem de köydeki çocukların okul öncesi eğitimleri için ulaşım sağlamayı istiyor. Bunun için de bir adım attı ve muhtar adayı oldu!

Çocuk gelişimi bölümünden mezun olduktan sonra eğitimine devam edemeyen 22 yaşındaki Şilan Aslan, muhtarlıktan aldığı maaşı ile yarım kalan eğitimini tamamlamayı istiyor. Köydeki çocukların okul öncesi eğitim alabilmesi için de çalışmalar yapmayı hedefleyen genç muhtar adayı, daha önce çocuklara öğretmenlik yaptığını ve eğitimini tamamladıktan sonra buna devam etmeyi düşündüğünü ifade ediyor.

Muhtar seçildiği takdirde en çok kadınlar ve çocuklarla ilgili çalışmalar yapacağının altını çizen Şilan Aslan, etrafına baktığında hiç kadın muhtar görmediğini üzülerek ifade ediyor.

Tüm kadınların gerçekliğini duyurmayı isteyen genç muhtar adayı, meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olduktan sonra çevresini daha iyi gözlemlediğini söylüyor. Annelerin işten güçten çocuklarına vakit ayıramadığını, buna yönelik olarak kadınlarla dayanışma içine girmeyi istediğini ifade ediyor. Çocukların anneleriyle vakit geçirebilmeleri için alan açmayı isteyen Şilan Aslan, “Ben kitap okuyorum. 'Üniversiteye gitmiyorsun, neden bu kadar kitap okuyorsun?' diyorlar. Yani kitap okumayı gereksiz görebiliyorlar. Yine aynı şekilde başlangıçta kadınlar benim burada muhtar adayı olmamı istemedi. Bu yüzden burada tüm bunları değiştirmek, kadınlarla birlikte bir bilinçlendirme çalışması hayata geçirmek istiyorum” diyor.

“Tüm kadınlar kendi yapabileceklerinin farkında olsunlar. Çünkü ben burada bir erkeğin ‘Yapamaz’ dediği her şeyi yapabiliyorum.”

Şilan Aslan, bulunduğu çevreyi güzelleştirmeyi istediğinin altını çiziyor ve şöyle devam ediyor: “Tüm kadınlar kendi yapabileceklerinin farkında olsunlar. Çünkü ben burada bir erkeğin ‘Yapamaz’ dediği her şeyi yapabiliyorum. Kadının dokunduğu her şey güzelleşir ve kendini bazı şeylerden soyutlayan, sağlam adımlar atmaya çekinen bütün kadınlara kendinin farkında olmasını ve onların da yönetimlerde olmasını istiyorum.”

Herkesin bulunduğu yeri güzelleştirmesi gerektiğine inanıyor…

Köyünde yaşamayı ve orayı geliştirmeyi isteyen Şilan Aslan, şehirde yaşayamadığını da anlatıyor ve kurmayı düşlediği yaşamı da şu sözlerle aktarıyor: “Kendimi atabileceğim, mantıklı düşünebileceğim bir alanım var. Bu yüzden kurmak istediğim yaşam bu. Köyde kendi ihtiyacımı karşılayabileceğim, bağ, bahçem yine hayvanlarım olsun. Sistemin daha az girdiği bir yerde yaşamak istiyorum.”

"Biz kadınlar önce kendimize inanmalıyız. Bunu bilerek hareket ettikten sonra kimsenin onayına da ihtiyacımız yok.”

Kadınların her alanda her işi yapabileceğine inandığını vurgulayan Şilan Aslan, kadınların kendilerine inanmaları gerektiğini ısrarla belirtiyor. Odun kesmek, tarla biçmek, hayvan otlatmak da dahil bütün işleri yapabildiğini, erkek işi diye bir şey olmadığını söylüyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor: "Kadınlar bir şeyi başarmayı yeter ki istesinler. Ben burada bir kadının yapamaz dediği her şeyi yapabiliyorum. Odun doğruyorum, tarla biçiyorum, hayvanları otlatıyorum. Yani kadın olarak akla gelebilecek her işi yapıyorum. Biz kadınlar önce kendimize inanmalıyız. Bunu bilerek hareket ettikten sonra kimsenin onayına ihtiyacımız yok."

31 Mart 2019 günü yapılacak yerel seçimlerde Şilan Aslan’la birlikte aday olan herkese başarılar diliyoruz. Umarız daha fazla kadının mahalli idareleri aldığı bir seçim olur!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ender-deniz

“Tüm kadınlar kendi yapabileceklerinin farkında olsunlar. Çünkü ben burada bir erkeğin ‘Yapamaz’ dediği her şeyi yapabiliyorum.”

merve-yildiz24

kendine imkansızlıklar içinde imkan yaratmaya çalışanlar kadınları gördükçe içimdeki umut ışığı hiç sönmüyor.

Görüş Bildir