Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Lübnan'da Çöp Krizine Çözüm

 > 
3PAYLAŞIM

Lübnan hükümeti, ülkede haftalardır devam eden büyük protestolara neden olan çöp sorununu, özel şirketler yerine yine belediyelerle çözecek.

Lübnan hükümeti, ülkede haftalardır devam eden ve büyük protestolara neden olan çöp sorunu için bir çözüm planı kararlaştırdı. Daha önce 6 özel şirketin çöp toplama tekliflerinin hiçbirini 'fiyatların yüksek olması' gerekçesiyle kabul etmeyen hükümet, çöplerin yeniden belediyeler tarafından toplanmasına karar verdi.

Temmam Selam başkanlığındaki hükümet, düzenlenen olağanüstü toplantıda Tarım Bakanı Ekrem Şuheyyib tarafından sunulan planı kabul etti. Plana göre, Temmuz ayından bu yana toplanamayan çöpü belediyeler temizleyecek. İlgili bakanlığa denetleme görevi düşecek. Biri ülkenin kuzeyinde, diğer doğusunda olmak üzere iki yeni çöp toplama ve işletme tesisi inşa edilecek. Eski tesisler rehabilite edilecek.

Lübnan'da toplanamayan çöp sorunu, halkın, aralarında anlaşamayan ve ülkeyi bir çıkmaza sokmakla suçlanan siyasetçilere öfkesini taşıran damla oldu.

Çarşamba günü, hükümetin kararından önce yeni protestolar düzenlendi. Beyrut’taki Şehitler Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, 'Lübnan’ın sorunlarına çözüm bulmakta başarısız kalan siyasetçiler zümresi' aleyhine slogan attı. Çöp kriziyle patlak veren bu protestolarda kamu kurumlarındaki yolsuzluk da kınandı.

Temmuz ayında Lübnan’da bir ana çöp toplama merkezinin kapanmasıyla büyük bir kriz ortaya çıkmıştı. Turizm merkezlerinden biri olan başkent Beyrut’un sokaklarında biriken çöp, halkın ülkeyi siyasi çıkmaza sokan siyasetçilere yönelik öfkesini artırmıştı. Çöp krizinin yanı sıra devletin kurumlarında her uygulamanın mezhep ve din kotasına bağlı hale gelmesi ile bir yıldan fazla süredir boş olan cumhurbaşkanı koltuğu için bir isim üzerinde anlaşılamaması, binlerce kişinin sokaklara dökülmesine neden oldu. STK’lar tarafından düzenlenen protestolara toplumun her kesiminden insanlar katıldı.

Al Jazeera Türk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir