Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

LPG'ye Rakip mi Geliyor? Daha Tasarruflu Bir Yakıt Olan CNG Hakkında Bilmeniz Gerekenler

280PAYLAŞIM

Ülkemizde pek yaygın olarak kullanılmasa da CNG, oldukça ucuz ve verimli bir yakıt türü. “Compressed Naturel Gas” yani “Sıkıştırılmış Doğal Gaz” diye adlandırılan CNG, doğal gazın yüksek basınçlarda 200 / 250 barda özel kompressörlerle sıkıştırılmış halidir, yani LPG gibi sıvı değil, gaz halindedir. Doğa ile barışık bir gaz olan CNG pek çok marka tarafından artık fabrika çıkışlı modellerinde de kullanılmakta. Gelin eksileri ve artılarıyla LPG'nin alternatifi CNG'ye yakından bakalım.

CNG kullanan araçların benzinli araçlara göre %50-60; dizel ve LPG'li araçlara göre de %30-35 arası daha tasarruflu olduğu söylenmektedir.

CNG'nin litre fiyatı ülkemizde 3.39 TL, bir otomobil için tüp taktırma maliyeti ise 4 bin lira civarındadır.

CNG tüpünün bagajda kapladığı yer LPG tüpüne göre daha fazla. Buna rağmen menzili 150 kilometre civarında.

Bu yüzden otomobillerde kullanımı daha sınırlı bir halde.

Ancak CNG dizel araçlara da adapte olabiliyor. Bu CNG'nin LPG'ye göre avantajlarından bir tanesi.

Pek çok otobüs firması CNG ile çalışan modeller üretiyor, örneğin MAN Lion's City CNG birkaç ilimizde kullanılan toplu taşımada kullanılıyor.

Dünya'da sıkıştırılmış doğal gazın en yoğun kullanıldığı alan taşımacılık alanıdır. Akaryakıt fiyatlarının yüksek olması, oktan değerinin 120-125 oktan olması, temiz ve tam yanmanın sağlanması, yağ ile karışmaması sonucu motorun ömrünü uzatması, zamanla yakıt tüketimi artışına neden olmaması, patlama tehlikesinin diğer yakıtlara oranla düşük olması CNG' nin teşvik edilen bir yakıt olmasını sağlamıştır.

Benzinin tutuşma sıcaklığı 300 °C, LPG'nin tutuşma sıcaklığı 400 °C, CNG'nin tutuşma sıcaklığı 650 °C'dir. Yani CNG daha zor tutuşmaktadır.

Motora direkt gaz olarak girdiğinden soğuk havalarda dahi kolayca yanar. Ayrıca benzinde olduğu gibi katkı maddeleri içermediğinden, yanma sonrası motorda daha az atık madde bırakır. Bu özelliğinden dolayı motor ömrünü uzatır diyebiliriz.

Şimdiden pek çok marka fabrika çıkışı CNG'li otomobiller üretmeye başladı. CNG'nin gelecekte daha yaygın bir hale gelip gelmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Araba Alacaklar Dikkat! Benzinli mi Dizel mi Yoksa LPG'li mi Seçmelisiniz? - onedio.com
Araba Alacaklar Dikkat! Benzinli mi Dizel mi Yoksa LPG'li mi Seçmelisiniz? - onedio.com
Okumadan Karar Vermeyin! Aracınıza 'LPG' Yani Tüp Taktırmanın Artıları ve Eksileri Neler? - onedio.com
Okumadan Karar Vermeyin! Aracınıza 'LPG' Yani Tüp Taktırmanın Artıları ve Eksileri Neler? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hgirua

Türkiyede bir çok firma lpg den cng dönüşümü için alt yapı çalışmalarına başladıç Hatta Gaziantep'te TEM OTOGAZ firması CNG montajı yapıyor.

batu__han_

-cng daha fazla alan kaplamaz, neredeyse bagaj alanının tamamını kaplar -dizellere takılması bir farklılık değildir, dizellere lpg de takılabilir -soğuk havalarda bir avantajı olmaz, sıvı sistem lpg de lpg gaz haline çevirilmeden kullanıldığından benzinin çalışma sıcaklığında çalışabilir -lpg yi motora zararlı hale getiren şey kuru yakıt olması yağsız olmasıdır, cng de benzer durumda bir avantaj sağlamaz yani arabalar için cng nin hiçbir özelliği yok, üstelik elektrikli araçların artık giderek yaygınlaştığı dönemde cng tamamen gereksiz

okisi

lan onu geçtim görüntüsü bariz bombalı araç gibi duruyor amk

fatih2685

Cidden korkutucu dimi :D

viyol10sel

hani ruslar yeni bir enerji keşfetmişti 10 yıl oldu hala açıklanmadı hani biz tüm dünyaya bor satıyorduk kendimiz sudan ucuza biniyorduk

sinirli-adam

YA AMK CNG 3,39 DİYO ULAN LPG ZATEN 3,44 DEN SATILIYOR NE YANI Bİ KAÇ KURUŞ İÇİN Mİ BU KADAR TATAVA ??

canbaz67

150km daha fazla yol yapıyormuş habere göre.

whypush

toplam menzil 150Km diyor hayatım daha fazla demiyor

canbaz67

aa, teşekkür ederim canım :)

Görüş Bildir