Görüş Bildir

Londra'da Bir Polisin Kaçırıp Öldürdüğü Kadın İçin Düzenlenen Anma Törenine Polis Müdahale Etti

Haberler
> Londra'da Bir Polisin Kaçırıp Öldürdüğü Kadın İçin Düzenlenen Anma Törenine Polis Müdahale Etti

Polis memuru Wayne Couzens'in suçlandığı Sarah Everard cinayetini protesto etmek için Cumartesi akşamı Londra'da bir araya gelen kadınlara polis müdahale etti. Kadın örgütleri ve siyasetçiler, polis müdahalesine tepki gösterdi. İçişleri Bakanı ise olayla ilgili rapor talep ettiğini duyurdu.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre emniyet güçleri Kovid-19 kısıtlamaları sebebiyle eylemin yapılmamasını istemişti. Yüzlerce kadın ise cinayeti protesto etmek için Everard'ın kaybolduğu Londra'nın Clapham bölgesinde toplandı.

Kalabalığa dağılmaları uyarısında bulunan polis daha sonra konuşma yapan kadınları fiziki güç kullanarak engelledi.

Twitter'da paylaşılan videolarda müdahale edilen bazı kadınların polis minibüslerine bindirildiği görüldü.

'Müdahale ne uygun ne de orantılıydı'

'Müdahale ne uygun ne de orantılıydı'

İçişleri Bakanı Priti Patel yaşananları 'üzücü' olarak nitelendirdi ve Londra Emniyeti'nden olayla ilgili geniş bir rapor istediğini aktardı.

Görüntülerin 'kabul edilemez' olduğunu belirten Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise 'Polisin Kovid kurallarını uygulama sorumluluğu var, ancak görüntülerden görüyorum ki müdahale ne uygun ne de orantılıydı' dedi.

Polis, Twitter'da yaptığı paylaşımda eylemin Kovid-19 salgını sebebiyle 'güvensiz' olduğunu duyurdu ve kadınları evlerine dönmeye çağırdı.

Ancak bazı kadın milletvekilleri polisin bu tavrını "beceriksizlik" olarak eleştirdi.

Ancak bazı kadın milletvekilleri polisin bu tavrını "beceriksizlik" olarak eleştirdi.

İşçi Partisi'nin Kadınlar ve Eşitliklerden Sorumlu Gölge Bakanı Charlotte Nichols, Twitter'da yaptığı paylaşımda, 'Polis anma eylemini durdurmak için gösterdiği çabayı, eylemin Kovid-19 için uygun olmasına harcasaydı şu anda hepimiz daha iyi bir yerde olurduk' ifadelerini kullandı.

Müdahale tepkilere sebep oldu

Müdahale tepkilere sebep oldu

Öte yandan polisin kadın cinayetini protesto eden kadınlara yönelik müdahalesi sosyal medyada da tepkilere sebep oldu.

Aktivist Ash Sarkar, yaşananlar için 'Utanç verici' dedi.

Women's Equality Party (Kadınların Eşitlik Partisi) Twitter'da yaptığı paylaşımda, polisin ve belediyenin eylemi daha güvenilir hale getirmek için kadınlarla birlikte çalışmak yerine daha fazla şiddeti tercih ettiğini söyledi.

Ayrıca İngiltere'nin pek çok şehrinde insanlar, Everard'ı anmak için kapı ve pencere önlerine mum koydu.

Başbakan Boris Johnson da kapısının önüne mum koyarak Everard'ı andı.

Başbakan Boris Johnson da kapısının önüne mum koyarak Everard'ı andı.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

33 yaşındaki Sarah Everard adındaki kadın, 3 Mart akşamı Clapham'da arkadaşının evinden çıkıp kendi evine giderken kaybolmuştu.

Londra yakınındaki Kent'te, 10 Mart'ta bulunan insan kalıntılarının Everard'a ait olduğu tespit edilmişti.

Kaçırma ve öldürme olayıyla ilgili polis memuru Wayne Couzens, 13 Mart'ta çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Everard cinayeti, ülkede sokakların ne kadar güvenli olduğu tartışmasını başlatırken, kadınlar sosyal medyadan korkularını ve yaşadıklarını dile getirmişti.

Akşam saatlerinde sokakta kendilerini güvende hissetmediklerini ancak taksiye de binmeye korktuklarını ifade eden bazı kullanıcılar, taksi ya da Uber gibi internet tabanlı uygulamaları kullanırken, plakanın fotoğrafını çekip arkadaşlarına veya ailelerine gönderdiklerini, canlı konumlarını paylaştıklarını yazmıştı.

Bu arada muhalefet, son bir yılda 118 kadının öldürüldüğüne işaret ederek, hükümetin daha sert tedbirler almasını istemişti.

BBC Türkçe ve AA

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
neden-ulan-neden

bütün avrupaa ülkelerinde aşırı sağ yükselişe geçiyor. lgbt feminizm ve zenci propagandaları insanları sıkmaya başladı artık. insanlar bunlara karşı duruyor... Devamını Gör

Korona gerçekten de tüm dünyada otoriterleşmeyi tetiklemiş.

Kadın cinayetleri her yerde