Liberland'a Vatandaşlık Başvurularının Yüzde 12’si Türkiye'den

 > -

Yeni mikro devlet Liberland’ın kurucusu Vit Jedlicka, önümüzdeki yaz en az üç ülkenin kendilerini tanıyacağını söylerken, ülkesine yönelik 400 bin vatandaşlık başvurusunun 47 bininin Türkiye’den yapıldığını açıkladı.

Yeni Yüzyıl gazetesine konuşan Jedlicka, gördükleri ilgiden memnun olduklarını belirtirken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvurucular arasında iş insanları, politikacılar ve diplomatlar da bulunduğunu söyledi.

Şu an 70 ülkede temsilciliklerinin olduğunu kaydeden Çek siyasetçi, ideal Liberland vatandaşını şöyle tanımladı: “Dini hoşgörü bizim için önemli bir kriter. Sabıkalı olmamalı, fazla borcu olmamalı, Neonazi ya da komünist olmamalı. Başvuruda 20 soru var. Liberland’ın kuruluşuna nasıl yardım edeceğiniz önemli.”

Çek siyasetçi Vit Jedlicka 13 Nisan 2015’te, Tuna Nehri’nin batısında Sırbistan ile Hırvatistan arasındaki 7 kilometrekarelik alana ‘Liberland’ isminde bir ülke kurduğunu açıklamıştı. Hırvatistan ve Sırbistan’ın üzerinde hak iddia etmediği bölge, ‘terra nullius’ yani sahipsiz toprak olarak kabul ediliyor.

Vit Jedlicka kimdir?

Vit Jedlicka, 6 Eylül 1983’te Çekoslavakya’da doğdu. 2009’da Prag Ekonomi Üniversitesi’ni bitiren Jedlicka, yüksek lisans derecesini ise 2014’te CEVRO Enstitüsü’nden aldı. 2009’da liberal Özgür Yurttaşlar Partisi’nden milletvekili seçildi. 3 Nisan 2015’te Liberland Cumhuriyeti’ni kuran Hazırlayıcı Komite’de yer aldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir