Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Liberal Demokrat Parti'nin Seçmenlerine Öğrettiği 11 Önemli Şey

 > -
Abone ol

26 Haziran 1994 tarihinde Besim Tibuk başkanlığında kurulan siyasi partidir.Politik görüşü klasik liberalizm, bireysel özgürlük, serbest piyasa ekonomisi ve insan haklarına dayalıdır. Hukuka dayalı, insan hak ve hürriyetlerini birincil koşut kabul eden, yetkileri sınırlandırılmış merkeziyetçi olmayan devleti savunmaktadır. Parti ekonomi politikalarında serbest piyasa ekonomisi ve serbest ticareti, sosyal politikalardaysa sivil liberteryenizm ve kültürel liberalizmi savunma eğilimi göstermektedir.

1. Parti 1999'da %0,41, 2002'de %0,28, 2007'de %0,10, 2011'de %0,04 oy oranları ile seçmenlerine azla yetinmeyi öğretir.

2. 2010 referandumunda Türkiye'deki tüm liberal grupların aksine, referandumda hayır oyu verilmesini desteklemesiyle seçmenlerine farklı olmanın farkını tattırır.

3. AKP hükümetinin hazırladığı 4+4+4 Eğitim Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne götüren ve yürütmenin durdurulması başvurusu yapan tek parti olmasıyla seçmenlerine kararlarının arkasında durmayı öğretir.

4. Bu başvurusunda 6287 Sayılı Kanun'un 9'uncu maddesinin 2. fıkrasında yer alan "Hz. Peygamberimizin Hayatı" ifadesindeki Hazret ve Peygamberimiz sözcüklerinin "İslam Peygamberi" olarak düzenlenmesi gerektiğini ifade ederek seçmenlerine laik yaşam tarzının önemini kavratır.

5. Gezi eylemleri sırasında Kazlıçeşme'de AKP tarafından düzenlenen ve devlet otobüslerinin görev aldığı 16 Haziran Mitingi hakkında İETT'den detaylı bilgi istemesiyle eşitlik ve adalet duygusu aşılar.

6. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ana muhalefet partilerinin ortak adayı Eklemeddin İhsanoğlu’nu destekleme kararı almasıyla muhalefet duygusunun ehemmiyetine vurgu yapar.

7. "Belediyede Kadın çalıştırmayacağım" diyen Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakgazi hakkında, Bingöl Cumhuriyet Savcılığına iletilmesi talebi ile suç duyurusunda bulunarak kadınların çalışma hayatındaki varlığının arkasında durulmasını öğretir.

8. Oluşturulması gereken profesyonel orduda askerlik mesleğini seçmek isteyen, bu işe istekli kişiler yer alacaktır politikasıyla gençlerin önünü açmanın önemine değinir.

9. LGBT hakları bireysel özgürlükler kapsamına girdiğinden dolayı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans bireylere yönelik ayrımcılık uygulanamaz savunmasıyla toplumdaki tüm bireyleri koşulsuz kucaklamayı destekler.

Parti, LGBT Onur Haftasını dair yaptığı açıklamayla LGBT haklarını tanıdıklarını ifade etmiştir.

10. Kadınlara yönelik şiddet olaylarına karşı cezaların arttırılması ve kadın haklarına yönelik eğitim veren sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışların vergiden muaf tutulmasını desteklemesiyle kadına verdiği önemin altını kalın çizgi ile çizer.

11. Son genel seçimdeki %0.04 oy oranına rağmen "LDP iktidarında..." diye cümleler kurmayı başararak asla pes etmemeyi öğretmektedir.

Bonus - 2014 seçimlerinde kazandığı Muş'un Malazgirt ilçesinin Konakkuran beldesi belediye başkanlığı ile seçmenlerine umudunuzu asla kaybetmeyin mesajı vermektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Mizah falan sandım ilkinde ama sonra bu partiye oy veresim geldi. Bence böyle partiler mecliste olmalı.

oliver-martinez

ldp hepar ve bbp meclıste olmalı

Gizli Kullanıcı

şimdi hemen liberal kelimesinden nem kapanlar gelip ekşiyeceklerdir de biraz araştırın.Aslında kesinlikle vatandaşın oyunu hakeden bir parti.Cem toker'in söylemlerini biraz incelerseniz hem liboş ile liberal'in ayrımını yapabilir hem de belki bireysel özgürlükleriniz için çalışan yunusa bir oy verirsiniz :D

therewasauser

Tüm partileri ...

Gizli Kullanıcı

bu nedir yaa

ardgn

neymiş ?

Gizli Kullanıcı

sence

ardgn

partinin özelliklerini ve genel ideolojisini anlatan bir yazı ?

Gizli Kullanıcı

neden bu parti çıktıgını anlayamayan bu nedirya diyen ben ?

ardgn

bu nedir yaa şeklinde sığ bir tepki verilecek durum ne onu soruyorum yani

Gizli Kullanıcı

sığ?...birşey sorcam...bu nedir yaa imasını nasıl bi sığ anladın...dalgacı kavramında anlatmak istemedim ki

therewasauser

Tmm dağılın keserim klavyenizi

Gizli Kullanıcı

sen karısma işine bak

therewasauser

Trip atma :)

Gizli Kullanıcı

trib atacak kadar tanımıyorum canısı seni..ben sanala trip atmam...ergen değilim

therewasauser

Ttnete trip atmam diyorsun yane :)

ardgn

cümle sonlarına gereksiz üç nokta koyarak karşısındakine hitap etmeye çalışan biriyle daha fazla muhattap olamam sanırım.

Gizli Kullanıcı

fazlasıyla önyargı bi düşünceye sahip bi düşüncesizlede pek bende olmam...

therewasauser

Sakin. Önyargı iyi değil bro

ardgn

hey allahım ne insanlarla uğraşıyoruz :D

Gizli Kullanıcı

sen sacma sapan bişeyden sacma sapan bişey çıkartıyorsun,önyargılı konusuyorsun,ewet değil mi? sen nasıl bi insansın?

ardgn

bişey değil bir şey, 'evet' yazarken v yerine w kullandığına göre de teşhis belli, atarlı ergen ve imla özürlüsü kızımızı yalnız bırakıyoruz sayın seyirciler :/

Gizli Kullanıcı

imla özürlüsü? sen noluyorsun imla zekisi? yok senin beynin buna yetmedi ki ve bende seni düşüncesiz olmaya devam eden o önyargılı olgun olmayı beceremeyen mizahçıl ve kendi gibi olan seyircilerinle yalnız bırakıyorum

therewasauser

Komiksiniz dostum

mynameisferit

Noluyor arkadaşlar. Bu ne kavga?

ardgn

ewet yazan kekolarla uğraşıyoruz hiç olmadık yerden laf sokma çabasındasın güzel kafaymış bacım

Gizli Kullanıcı

senin kafada az değil haaa..:D ama bunu iltifat olarak kabul edicem.Ergenleri ben cagırmadım,herhalde seni çektiler..:D bence daha uzatmayalım..eğlendim..güldüm.:D senin için sığ gelen düşüncem seni rahatsız edebilir..sonucta her insan aynı değildir..düşünceleride farklıdır...saygı duyuyorum ve senin de saygılı olmaya davet ediyorum..önyargılı ve düşüncesiz olma..kelimeleri güzel olupta yanlış anlatanlardasın..umarım bu cümlemi de yanlış anlamazsın (ki anlayacaksın).neyse diyorum ve geciyorum.sana iyi günler..

therewasauser

Kavga çıktı knk

mynameisferit

Hadi çekirdek alıp izleyelim.

therewasauser

:D Bağımlılık yapar

mynameisferit

Senin için paraya kıydım Kaju çekirdeği aldım. :)

therewasauser

Getir yiyelim kardeş

therewasauser

:D..

mynameisferit

Pisikletle geliyorum bekle beni. 2-3-5-10-50 gün içinde gelirim.

therewasauser

Tmm dikkat et yolda daş atmasınlar sana :D

mynameisferit

r.d malı gibilerimi? :)

therewasauser

Rd malının kendiside olabilir

mynameisferit

Pisikleti tuttuğum gibi ağzının içine vurrum.

therewasauser

direksiyonundan tutacan sonra arka tekre bi tekme sonra bu pisiklet dönerken rdnin ağzına çarpacak.Ohhh mis

mynameisferit

İn Pörfekt.

therewasauser

:D asdfdfaf

mynameisferit

Sonrada tuvalet kağıdı + biber gazı deneyini bunun üstünde dene... r.d PERT :)

Görüş Bildir