Kutlu Olsun! 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'nde Bir Araya Gelen Kadınlardan Birbirinden Renkli Pankartlar

1.8bPAYLAŞIM

Her sene daha da kalabalıklaşıyoruz!

İlk kez 2003’te başlayan ve her yıl 8 Mart'ta gerçekleştirilen Feminist Gece Yürüyüşü için binlerce kadın Taksim Sıraselviler Caddesi'nde toplandı. Şarkılar, türküler, danslar ve sloganlar eşliğinde 8 Mart'ı kutlayan kadınlar ellerindeki anlamlı, eğlenceli ve bir o kadar da çarpıcı pankartlarla renk kattı.

Biz de bu pankartları sizlerle paylaşmak istedik.

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. Seneye görüşünceye dek, asla yalnız yürümeyeceksiniz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berkay-kucuk

Pandemi var iken kongreler, 8 mart yürüyüşleri, okulların açılması :D Ya ülkenin pandemiye karşı bakış açısı değişti ve sürü bağışıklılığı uygulanıyor yada bu ülkenin hükumeti kadar feministleri de gerizekalı.

kaan-ergen

Kadınlar kızmayın ama; """This is a man's world - But it wouldn't mean nothing - Without a woman or a girl""" :D

berkay-kucuk

James Brown yaşasa, ne demek erkeklerin dünyası deyip borozanı mabadına sokarlardı. Şaka bir yana Amerika'da bu feminist dernekler ve LGBT yüzünden, bunlara karşı atılan 1 tweet ile bile insanların projeleri iptal olup işlerinden kovulabiliyorlar. Gün gelir Türkiye'de böyle olursa boku yedik, gerçi şuanda da inanılmaz bir nefret var bu da yanlış ama neyse, zaten bizim Amerika'da ki sosyolojik yapıyı yakalamamız internet sayesinde hızlansa bile 50 yıllımızı falan alır, onlar 50 yıl sonra düzeni oturtmuş olur, biz hala Amerika'nın bugün yaşadığı problemleri çözmeye çalışıyor oluruz. ne anlatıyom ben aq

halil.mntkn

Düşünün, akşam eve dönmüşsünüz. Kiminiz maaşını bu ay da alamamış. Kiminiz bilmem kaçıncı iş görüşmesinden eli boş ayrılmış. Kiminizin hak ettiği yere bir torpilli atanmış yine ve yeniden, bu kaçıncı saymayı bırakmışsınız. Kiminiz asgariden yüksek ücret teklif edilmeyen doktoralılarsınız. Kiminizin evine haciz gelmek üzere. Kiminiz kirayı bu ay da ödeyemeyecek. Kiminizde meslek hastalıkları var, en ufak bir tazminatını bile alamadığınız. Kiminiz ölüm riskiyle çalışıyorsunuz zaten. Olsun, bugün de eve dönebilmişsiniz. Ve bir de bakıyorsunuz ki, aslında kayyummuşsunuz da haberiniz yokmuş! Vallahi pes! Ben sosyalist değilim, kendimi öyle tarif etmek istemiyorum en azından ama emekçi perspektiften uzaklaştıkça feminizmin çapının daraldığını görmemek mümkün değil.

patavatsizmelek

Kardeşim niye yorumlarda mıyıklanıyorsunuz? Bunca kadın cinayetinden, kadınlara uygulanan şiddetten, yapılan taciz ve tecavüzlerden "Kedi yavruları" mı sorumlu? Bu genellemelerden bıktıysanız "erkekler" olarak hala kadınlara tepki vermeye çalışmak yerine gidin hemcinslerinize verin bu tepkileri. Kimin yüzünden bunca kadın sokaklarda hak arıyor? Zaten bugüne dek kendi hemcinslerinize tepki vermeyi başarabilmiş olsaydınız bu pankartları görmezdiniz bile...

halil.mntkn

Valla şöyle söyleyeyim ben bir erkek olarak, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzlerden "tüm erkekler kayyumdur" pankartı açan kadından daha az sorumluyum. Ben hiçbirşey yapmadığım durumda en fazla bir etkisiz elemanım ama tutup "kayyum cinsiyet" gibi bir abukluğu sloganlaştıran arkadaşlar insanları radikalleştiriyor ve kadına yönelik şiddete karşı tepkinin toplumsal tabanını daraltıyorlar. Soruna olumsuz yönde katkıda bulunuyorlar yani. Kadına yönelik şiddet, erkeği agresif ve şiddete meyilli yetiştiren yozlaşmış bir kültürün ürünü. Bu kültürü ben yaratmadım, ben beslemedim. Erkek olarak doğmuş olmak ne beni ne de başka bir erkeği bu kültürden bir kadına göre daha sorumlu kılmıyor. Kadın olarak doğmuş olmak da kimseyi bu sorumluluktan muaf tutmuyor.

patavatsizmelek

Bende bir kadın olarak şunu söyleyeyim; sorunun kökenine indiğimizde asıl sorumlu kim? Yani şiddeti, tacizi, tecavüzü kadına reva gören, bunu yapan yavru kediler mi? Yani erkeklerin kadınları taciz etmesi, tecavüz etmesi ya da dövmesi seni radikalleştirmiyor, kadının pankart açması mı seni radikalleştiriyor? Kardeşim bunlar etkiye tepkidir. Hemcinslerinizin sorumluluğunu almayıp suçu kadının üzerine yıkmak sadece kendinizi kurtarmanın yolu… Çok merak ediyorum sokaktan geçen herhangi bir adam anneni dövse ne yapacaksın? Bu etkiye bir tepki verecek misin?

cermek

Tebrikler ülkemin kadınları, ülkemde bu kadar kötü şeyler oluyorken güzel bir olaya rastlamak az da olsa umutlarımı yeşertiyor.

Görüş Bildir