Küçük Yaşlardan İtibaren Muhafazakar Aileleri Tarafından Dini Baskılara Maruz Kalan 15 İnsan

3.1bPAYLAŞIM

Hayretler içerisinde okudum...

Türkiye'de birçok insan küçük yaşlardan itibaren dini baskılara maruz kalıyor. Aileler, zorla kimi zaman da şiddete başvurarak özellikle küçük kız çocuklarını baskı altında tutmaya çalışıyor. Twitter'dan "@cielongin" de bu baskıları yaşamayanların ahkam kesmesi konusunda rahatsızlığını dile getirdi.

Ardından kendi yaşadığı zorlukları paylaştı.

1. Bu paylaşımla beraber de birçok insan yaşadıkları dini baskıları anlattı.

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

Birçok aile küçük yaşlarda çocuklarına büyüdüklerinde unutamayacakları bu tarz travmalar yaşatıyor. Bu yaşatılanlar da hafife alınacak şeyler değil maalesef...

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlara gelin hadi! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
polypolyanna

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum çoğu Kpop vs hayranı çocuklar. Ve çoğu aynı baskı ile büyümüş ya da büyüyor. Sürekli Kpop/Jpop hayranlarını aptal ergen çocuklar olduğu dile getiriliyor, çocuklar evde bulamadığı huzuru müzikte bulmaya çalışıyorlar ilham verici kendine güvenmeni sağlayan sözler içeriyor çünkü genelde şarkıları. O yüzden insanı dinlediği müzik yahut sevdiği insanlara göre yargılamamalı önyargı karşı taraftaki insan için çok kırıcı olabiliyor bazen. Dilinize sahip çıkmanız dileğiyle. Sevgiler güzel insanlara.

gulseren-yagiz

61 yaşındayım. Şurada yazılanları okuyunca ne kadar muhteşem ebeveynlere sahip olduğumu bir kez daha anladım. Onlar şimdi yanımda yok ama her zaman sevgiyle, hasretle anıyorum onları.

mv

Benim annem bana baskı yapardı. Kapan başını ört diye.O kadar çok bunaldım ki artık konuyu açar açmaz kavga ederdim. Maaşlı işim olunca bıraktı baskıyı. Tabi ben yine şanslıydım ki babam hiç baskı kurmazdı üstümde. Ablama her ikisi de baskı kurmuş zorla kapatmışlar zamanında.Ablam üniversiteye gidince başörtüsünü çıkardı. Babam pek tepki vermedi .Annem büyük tepki gösterdi.Ablam şuan ayrı yaşıyor ve daima bir şeyleri bahane ederek eve gitmiyor.Çünkü aile, komşu, akraba her koldan baskı var kabus gibi cidden.

the-architect

1980 doğumluyum. 16 yaşında ateist oldum. Annemle babama da çatır çatır söyledim. İkisi de köylü kökenli, ilkokul mezunu dinci ve cahil insanlar. Sikimde bile olmadı. İnanmıyorum ulan dedim. Hiçbir zaman sindiremediler bunu, hiçbir zaman. Yapmadıkları şey kalmadı, gizli gizli büyü yaptırmalar, hacıya hocaya gitmeler, odama okunmuş dua bırakmalar. Ne oldu? Koca bir hiç. Beş yıl önce çektim kapıyı çıktım, bir daha yüzlerini bile görmedim. Ayakların üzerinde durabildiğin an öz anne baba fark etmez siktiri çekeceksin.

wolfstoy

Respect +

bbbbb

Belası s.kilecek ne kadar çok aile var. Ateist bir arkadaşım var. Kızın ailesi muhafazakarmış ve kız önceden kapalıymış. Üniversiteyi kazanınca açılmış. Yazın sırf ailesinin yanına dönmemek için yaz okuluna gidiyorum diye yalan söylüyordu. Bu kadar baskı ile çocukları ''yola getireceğini'' düşünen aileler tam tersine sebep oluyor ve aslında çok daha büyük bir günah işliyorlar.

Görüş Bildir