Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuantum Dünyasından Büyük Keşif: Hidrojen Atomlarında Gizlenmiş Pi Sayısı Formülü

973PAYLAŞIM

Kuantum dünyası ile matematik dünyasını birleştiren en büyük keşiflerden biri şüphesiz ki pi sayısının formülünün hidrojen atomlarında keşfedilmesi. Bu olayın önemini anlatacağımız yazımıza hemen başlayalım.

Kaynak: http://scitation.aip.org/content/aip/jou...

Birkaç ay önce bilim insanları pi sayısı formülüne kuantum fiziği dünyasında ilk kez rastladılar.

Pi sayısı bir dairenin çevresinin çapına oranı olarak da bilinen ve matematikte inanılmaz derecede önemli bir yere sahip olan bir sayı bilindiği üzere.

Keşfi de biraz şans işi olmuş diyebiliriz.

Nitekim o an bu amaçlı yapılan bir araştırma yokmuş. Bilim insanları hidrojen atomunun enerji seviyelerini kuantum mekaniği kullanarak kıyaslarken, bir anda bu formülün fizik dünyasında da rol oynadığını fark etmişler.

Daha da detaylı söylemek gerekirse keşif, parçacık fizikçisi olan Carl Hagen'ın bir dersiyle yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor.

Rochester üniversitesinde kuantum mekaniği ile ilgili bir derste öğrencilerine hidrojen atomunun enerji seviyelerini hesaplamaları için, varyasyon prensibi diye bilinen kuantum mekaniksel bir tekniği açıklayan Hagen, tam o anda ilginç bir şeyin farkına varıyor ve oranlarda tuhaf bir trendin olduğunu görüyor.

Daha sonra bu oranın pi sayısıyla denk olduğu bulunuyor ve böylece fizik dünyasında ilk defa pi formülüne rastlanıyor.

Bu keşif, kuantum fiziği ve matematik arasında daha önce bilinmeyen inanılmaz derecede özel bir ilişkiyi ortaya çıkarıyor.

Öyle ki, 17. yüzyıla ait olan tamamen matematiksel bir formülün, 300 yıl sonra keşfedilen bir fiziksel sistemi karakterize etmesi hakikaten müthiş bir olay.

Bilim dünyasını ayağa kaldıran keşif, gelecek adına da oldukça büyük bir heyecan yaratmış durumda.

Nitekim bilim dünyası, kuantum mekaniği ve matematik arasında başka hangi sırların saklı olduğunu bir an önce ortaya çıkarmak için şimdiden yoğun bir çalışmaya girişmiş durumda.

Pi sayısı birçok yönüyle oldukça ilginç özelliklere sahip.

Mesela herkesin doğum tarihi, pi sayısının belli bir yerinde kodlanmış durumda. Virgülden sonra sonsuz tane basamağı olduğu düşünüldüğü için böyle bir durumun ortaya çıkması da normal. Kendi doğum tarihinin pi sayısının virgülden sonraki kaçıncı basamağında kodlandığını öğrenmek isteyenleri bu siteye alalım.

Bunun yanı sıra telefon numaranızı da, hayatınızdaki herhangi önemli bir sayıyı da pi'nin virgülden sonraki basamaklarında kodlanmış halde bulabilirsiniz.

Pi sayısının virgülden sonraki ilk 10 milyon basamağındaki rakamların dağılımı da birbirine oldukça yakın.

İlk 10 milyon basamaktaki rakamların adetlerini çoktan aza sıralamak gerekirse;

4: 1,001,903 tane
5: 1,000,466 tane
2: 1,000,306 tane
7: 1,000,207 tane
9: 1,000,040 tane
3: 999,964 tane
8: 999,814 tane
0: 999,440 tane
6: 999,337 tane
1: 999,333 tane

Müthiş bir yakınlık söz konusu hakikaten.

Ne diyelim, matematik ve fiziğin böylesine önemli bir sayı üzerinden birleşmesi gerçekten de muhteşem...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derinhahaha

barış özcanın iki videosu vardı, yorumumu gören olursa izlemeni öneririm. /

overdose

PI sayısı 17. Yüzyılda mı bulunmuş? Eski mısırlılar bile kullanıyordu bu sayıyı

tolgammr

Matematikle fiziğin tekrar birleşmesi?Ne zaman ayrıldılar ki?

feyk

evet sacma bir tabir olmus. varliklari en marjinal bilim kurgu eserlerinde bile tahmin edilemiyecek kara delik, anti madde, kutle cekim dalgalari gibi fenomenler dogada tespit edilebilmelerinden cok once matematik denklemlerinde kesfedilmislerdi. matematik fizikden ayri durmak bir kenara dursun, fizigin, doganin kendi dili. hatta o kadar ki bazen su soru sorulur, "matematik insanligin icadi midir yoksa kesfi mi?"

tolgammr

Çok doğru söylediniz :)

Gizli Kullanıcı

sevim koş pi kuantuma girmiş...:D

Gizli Kullanıcı

Bu cok kotu oldu... Pi sayisi gibi buyuk bir aldatmaca kuantuma girmek icin kendine bir kapi buldu sonun da... yakin da sisteme hizmet edenlerin bircok kapi actigina sahit olacagiz... cok kotu oldu, savunmasiz bir kaleye kutuphanelerini yakmak icin giriyorlar sizde burda alkis tutuyorsunuz... yazik demek cahillik bukadar ilerlemis.

cybercivil

22/7 . neden boyle söyledin sen.

Gizli Kullanıcı

Nedenini acikca yazdim yukarida... ama daha acik olmak gerekirse soyle aciklamaya calisayim. Matematigi biz yaratmadik, zaten vardi biz kesfettik. Dilini ogrendikce baska baska yerlerde hep karsimiza cikti. Matematik ile karsilasmayan bir bilim var mi? Yalniz benim burda ki tepkim PI sayisi misyonerligine...

Görüş Bildir