Görüş Bildir
Haberler
Kovid-19 Virüsünü Taşıyorlar mı? Uzmanlarda Sivrisinek Açıklaması

Kovid-19 Virüsünü Taşıyorlar mı? Uzmanlarda Sivrisinek Açıklaması

İstanbul'da havaların ısınmasıyla sivrisinekler birçok ilçede ortaya çıktı. 'Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur' diyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, özellikle kapanma sürecinde evde olanlara uyarıda bulundu. Yılmaz, 'Isırılmamakta fayda var' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Havaların ısınmasıyla İstanbul'da sayıları artan sivrisineklere karşı koronavirüs uyarısı yapıldı.  

Sivrisineklerden Batı Nil Virüs'ü bulaştığına dikkat çeken İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz uyarılarda bulundu. Yılmaz, 'Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur' dedi.

'Isırmalarını engellememiz gerekiyor'

'Isırmalarını engellememiz gerekiyor'

Sivrisineklerin kan emerek enfeksiyon bulaştırdığına dikkat çeken Yılmaz, ''Toplamda 50 kadar virüs bulaştırabilen sivrisinekler ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Trakya Bölgesi'nden topladığımız 5 bin kadar sivrisinekte Batı Nil Ateşi'ne rastladık' diye konuştu.

Tehlikenin devam ettiğine işaret eden Yılmaz, 'Avrupa'da 2014'ten beri ciddi enfeksiyonlar oluşturuyor. Vatandaşlar özellikle evlerinin pencerelerini sivrisineklerin geçemeyeceği tarzda yapsınlar. Sivrisinek kovucular koysunlar bulundukları yerlere. Mümkün olduğu kadar sivrisineklerin bizi ısırmasını engellememiz gerekiyor' şeklinde konuştu.

'Kapıyı bacayı açamıyoruz'

'Kapıyı bacayı açamıyoruz'

Sivrisineklerin en yoğun görüldüğü yerlerden biri de Avcılar Yeşilkent Mahallesi. Mahalle sakinleri, çevredeki dereden kaynaklandığını öne sürdükleri sivrisineklerden rahatsız.

Mahalle sakini bir kadın, 'Kapıyı bacayı açamıyoruz. Çocukları ısırıyor, her yerleri kabarıyor çocukların. Dereden geliyor sinekler. Akşamları çok oluyor' dedi.

Evi dere yakınında olan Dursun Koç da 'Sinekler rahatsız ediyor. Sinek ilacı kullanıyoruz, tül perde takıyoruz. Şimdiden başladı. Sene sonuna, kar yağana kadar devam ediyor. Dereden geliyor' şeklinde konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
fruttare

boşuna okumayın bir bok olmuyormuş içerik çıkartmak için çıkartılmış bi içerik sadece

Barney

hem bişey olmaz diyo hem de ısırılmayın diyo. ne salak bi açıklama bu. normalde ne taşıyosa şimdi de onu taşıyo işte. ekstra korku salmanın ne alemi var. bun... Devamını Gör

sergo

Corona olmazsınız diyo başka hastalıklar taşıyolar onun için diyo. Önce hepsini okuyun!