Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Korkusuyla Yürekleri Sarsan Deprem Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 17 İlginç Bilgi

-

Geçmişte yaşadığımız acı deneyimler ve sonrasında sık sık yapılan uyarılar hepimizin üzerinde yoğun bir deprem korkusu yarattı. İşte belki de her gün hatırlamadığımız ancak her gün hazırlıklı olmamız gereken bu korkutucu doğal âfet hakkında 17 pek ilginç bilgi:

1. Tarihte kaydedilmiş en büyük deprem, 1960 yılında Şili'de gerçekleşmiştir ve depremin şiddeti 9.5'tir.

2. 2011 yılında Japonya'da gerçekleşen kuvvetli deprem Dünya'nın dönüş hızını artırmış ve bir günü 1.8 mikrosaniye kısaltmıştır.

3. Dünya'da her yıl ortalama 500,000 deprem yaşanmaktadır ve bunların 100,000'i hissedilirken 100 tanesi insanlara zarar vermektedir.

4. Dünya'da yaşanan depremlerin %90'ı Pasifik Okyanusu'nda yer alan ve "Ateş Çemberi" adı verilen alanda gerçekleşmektedir.

5. 1900'den bu yana yılda ortalama 18 büyük deprem yaşanmaktadır.

6. İnkalar yapılarını depreme dayanıklı olacak şekilde inşa etmişlerdir. Bu medeniyet tarafından inşa edilen yapılar gerçekleşen çok büyük depremlerde bile ayakta kalmıştır.

7. 16 Aralık 1811 yılında gerçekleşen bir deprem, ABD'de bulunan Mississippi Nehri'nin ters yöne akmasına sebep olmuştur.

8. Geçtiğimiz yıl Nepal'de meydana gelen deprem, dünyanın en yüksek dağı olan Everest'in 2.5 cm kısalmasına sebep olmuştur.

9. Tarihin ilk sismografı Çinli bir mucit tarafından tasarlanmıştır ve deprem ânında ejderhaların ağzından çıkan bakır toplar kurbağaların ağzına girmektedir.

10. Japonya'da her yıl 1,500 deprem meydana gelmektedir.

11. Güney Kaliforniya'da her yıl 10,000 deprem gerçekleşmektedir ancak bunların büyük bir kısmı çok küçük olduğu için hissedilmemektedir.

12. Tarihin en çok can kaybı yaşanan depremi 1556 yılında Çin'de gerçekleşmiştir ve tahminlere göre 830,000 insanın ölümüne sebep olmuştur.

13. ABD'nin Hawaii eyaleti, tarihinin en büyük depremini 1868 yılında yaşamıştır ve artçı sarsıntılar bugün bile gözlemlenebilmektedir.

14. 1985 yılında Meksika'da yaşanan bir depremde yeni doğmuş bebekler yıkılan hastanenin içerisinde yedi gün boyunca beslenmeden yaşayabilmiş, olay bir mucize olarak değerlendirilmiştir.

15. Yeni yapılan çalışmalar, depremlerin suyu altına çevirecek güce sahip olduğunu göstermektedir.

16. Yunan mitolojisinde depremleri yaratan tanrı Poseidon'dur. Japon mitolojisinde ise bunu yapan dev bir kedi balığı olarak tasvir edilen Namazu'dur.

17. Yapılan çalışmalara göre eriyen buzullar ve yükselen deniz seviyeleri tektonik plakaların dengesini bozarak deprem sıklığı ve şiddetini günbegün artırmaktadır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nisanur-mavis-herguner

#16 biraz gereksiz olmuş bence

hakan-sen4

Güneşte bile en fazla demir oluşabiliyorken daha ağır element altın nasıl oluştuğunu tam bilinmiyor, o şık sallamasyon olmuş

fenrken

Dünya'nın şeklini oluşturması hala devam ediyor ve Dünya yok olana kadar da devam edecek. Depremler Dünya'nın rutini, fakat insanlık bu rutini çok sık gözardı ediyor.

tinki-minki

ufak deprem cantasi yapip bir kenara koyun kek su cubuk kraker evin tapusu gibi önemli kagitlar kimlik fotokobileri olun evde deprem oldugunda ailece ne yapacaginiza karar verin salon masa altina gibi hangi odada olursaniz olun deprem animda orada sigincaz diyin lutfen 99 depremi bize bunlari aci kayiplarla ogretti sizde unutmayin

goofy

ve dahi depremler aslında bir nevi dünyamızın kalp atışlarıdır

ozcylnn

Teorinin dibi.

goofy

depremden ölmüyoruz , özellikle de bizim ülkede . müteahhit beylerin üstün teknoloji ile yaptıkları aşırı korunaklı yapılar sebebi

Görüş Bildir