Kore Sinemasını Gündeme Taşıyan Parazit'in Bir Yönetmen Harikası Olduğuna Dair 15 İnce Detay

-
Abone ol

Çok konuşulan yönetmen Bong Joon Ho'nun izleyiciyi etkileyen yapıtı, gerçek bir zengin fakir öyküsü Parazit'te fark edemediğimiz kim bilir kaç detay daha var?

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/noradominick/pa...

1. Yönetmen Bong Joon Ho ve sanat yönetmeni Kyung-pyo Hong, birçok sahneyi bir karede toplarken fakir ve zengin ayrımını yapan belirgin bir çizgi kullanıyor. Bayan Park ve Moon-gwang arasında camların ayrım yeri var.

2. Park'ların evindeki raflardan birinde Bong Joon Ho'nun favorisi olan ve Parazit'te ilham aldığı Alfred Hitchcock filmleri serisi bulunuyor.

3. Moon-gwang işten kovulduktan sonra, Bay Park onun hep iki kişilik yemek yemesinden dert yanıyor. Filmin ilerleyen dakikalarında anlıyoruz ki kadıncağız aslında sakladığı kocasını besliyormuş.

4. Evi yapan mimarın adının Namgoong olduğu söyleniyor. Bong Joon Ho'nun Kar Küreyici adlı filminde trenin güvenlik özelliklerini tasarlayan uzmanın adı da Namgoong'du.

5. Ki-woo'ya düzenledikleri sahte üniversite diploması Yonsei Üniversitesi'ne ait. Bong Joon Ho bu üniversiteden sosyoloji mezunu.

6. Kim Ailesi ile ilk tanıştığımızda ucuz bir bira markası olan FiLite içiyorlar. Ki-woo ve Ki-jung Park Ailesi'nin evinde çalışmaya başladıktan sonra ise biralar daha pahalı olan Sapporo oluyor.

7. Ki-jung'un elindeki kurutulmuş et paketi, kapı çalmadan önceki sahnede soldayken kapı zilinden sonra sağ eline geçiyor.

Bir devamlılık hatası olan bu durumu, Bong Joon Ho filmde, izleyicilerin fark etmesi için bilerek bırakmış.

8. Da-song'un oto-portresi aslında onu değil Geun-se'nin bodrumda yaşamaya başlamadan önceki halini gösteriyor olabilir.

9. Ki-taek bir zamanlar Tayvan Pastası dükkanında şoför olarak çalıştığını anlatıyor. Tıpkı Geun-se'nin açıp borca battığı dükkan gibi.

10. Kim Ailesi, Parklar tatile gittiğinde onların evinde kalırken, arka fonda Gianni Morandi'den "In ginocchio da te" çalıyor.

1960'lı yıllarda Morandi, fakir ve zengin arasındaki farklara odaklanan birkaç farklı komedi filminde rol almıştı. Filmin çok ince detaylarından biri de bu parçanın eklenmiş olmasıdır.

11. Ki-woo bütün gece taşı sıkı sıkı tuttuğu için, sabah elinde bu izleri görmek mümkün.

12. Da-song'un odasında Ki-taek ve Dong-ik'in filmin sonundaki doğum günü partisine taktıkları kafa süslerini görmek mümkün.

13. Chung-sook, Parklar eve gelmeden önce bir an önce temizliği bitirmek için hızla temizlik yaparken yanlışlıka telefonunu da çöpe atıyor.

14. Filmin başında, Ki-tae osuruk böceğini masadan parmağıyla kovuyor. Filmin sonlarında ise Parkların gözünde bir pis kokulu böceğe dönüşüyor.

15. Ve son olarak, Chung-sook Min'in bir taş yerine yiyecek bir şeyler getirmesi gerektiği hakkında espri yapıyor.

Ve sonunda Ki-jung'un Geun-se'ye yiyecek getirme fırsatı bile olmuyor. Ki-woo taşı aşağı getiriyor ve bir dizi cinayetin başlangıcı oluyor.

Chung-sook haklıydı değil mi? Keşke biraz yiyecek getireymiş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavi-rosa-mora

Bu içerik; A) Filmi izleyenler için anlamsız, zaten filmi izleyenler ayrıntıları görmüştür, bir akıllı siz değilsiniz. B) Filmi izlemeyi düşünenler için anlamsız, çünkü bir yığın spoiler içeriyor, filmin zevki bitti. C) Filmi önemsemeyenler için anlamsız, çünkü zaten bu filmle ilgilenmediği için bu içerik zaman kaybı... Keşke sırf içerik üretmek için içerik yapmayı bıraksanız...

armagan-gunduz

devamlılık hatasına bile ''yönetmen bilerek bırakmış'' diyerek sıvamışlar. yönetmen devamlılık hatasına ne yapabilir ki? ya sahneyi tekrardan çekecekti ya da planı koyacaktı.

kerem-sayin

evet bilerek bırakmış..yönetmenin diğer filmlerinde de yaptığı bir şey..seyircinin dikkatini vermesi amacıyla yaptığı bir oyun sadece..keşke bilerek konuşsaydın...

armagan-gunduz

yirmi senedir sinema alanında çalışıp dört senedir sinema televizyon bölümünde ders veriyorum. müsaadenle bir şeyler bilerek konuşuyorum. hiç bir yönetmenin ''seyirci dikkatini versin'' diye bile isteye hata yaptığını görmedim. ama bir çok yönetmen yardımcısının dikkatsizlik ve telaş sonucu yüzlerce devamlılık hatası yaptığını bu hataların bir çoğunun da mecburen kullanıldığını gördüm. ama magazin sayfalarında, sinema yapmayı bilmediği için sözde sinema analizi yapan bir çok dangalağın da ''yönetmen burada dikkatimizi çekmek istediği için şöyle yapmış'' diye üfürdüğünü de gördüm. son örneklerden biri de nuri bilge ceylan'ın ahlat ağacı filminde sinek kullanarak kötülüğü sembolize etmeye çalıştığını uyduran bir ''film eleştirmenine'' setten birisinin ''ne alaka lan ortalık sinek kaynıyordu bazıları da görünmüş işte'' demesiydi. seninki de ona benziyor.

house-targaryen

Filmi nasıl abartırım adlı çalışma herhalde . Çoğu filmde bundanlardan kat kat güzel gönderme ayrıntı var. Oscar Irıshmanın hakkıydı

reshontheway

Kore dünya üzerinde kalkınma odaklı en iyi ülkedir. Her konuda adamlar dünyaya damga vurmaya devam ediyor. 50 sene önce savaştan çıkıp, milletinin yarısını böldürmüş bir toplumun bu başarısı taktire şayan.

soyledim-gitti

Bir "Spoiler Alert" mi koysaydık başına acaba?

utku-yildirim2

Ya spoiler vermeden filmin detaylarini nasil versin? Bıktım usandım spoiler takintinizdan.

soyledim-gitti

"İnce detay" dediğinin ne olduğunu girip bakmadan bilemeyiz değil mi? Belki sahne açılarından, belki çekim tekniğinden ya da filmin konusunu ifşa etmesine gerek olmadan bir başka şeyden bahsedecek. Ama eğer filmi izlememişler için filmin içine edecek bir şeylerden bahsediyorsa başına bir uyarı koyması lazım. Bunun takıntıyla ilgisi yok. Birisi böyle bir şeye dikkat etmeden bir şey yazarsa hele daha kötüsü konu açarsa uyarırız elbet.

Görüş Bildir