Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kopenhag Limanı'nda Halka Açık Etkinlikler İçin Kullanılması Amaçlanan Yapay Adalar

31PAYLAŞIM

Kopenhag Limanı'na hayat getirmek ve halka açık etkinlikler için bir alan yaratabilmek amacıyla inşa edilmesi planlanan yapay adalarla ilgili detayları Dezeen'den derledik.

Kaynak: https://www.dezeen.com/2018/03/13/copenh...

Avustralyalı mimar Marshall Blecher ve Danimarkalı tasarım stüdyosu Fokstrot'tan Magnus Maarbjerg, Kopenhag Limanı'nda suda yüzen ahşap bir ada yaratmak için birlikte çalıştı.

Üzerinde bir de ıhlamur ağacıyla birlikte suda yüzen 20 metrekarelik platform, Kopenhag Adaları adı verilen geniş çaplı bir projenin ilk prototipi. Bu adaların halka açık etkinlik alanları olarak kullanılması planlanıyor.

"Prototip ada yüzücüler ve kanocular için dinlenme alanı olarak, diğer insanlar için güneşlenme, balık tutma ve diğer küçük etkinlikleri gerçekleştirme alanı olarak kullanıldı" diyor Blecher.

"Mesela, bu ayın sonunda Kopenhag Limanı'nın geleceği hakkında bir derse ev sahipliği yapacak."

Ada, limanın güneyinde bulunan bir tersanede elle inşa edildi. Su yollarına ilgiyi artırmak için inşa edilecek olan daha onlarcasından ilki.

"Kopenhag'ın hızla büyüyen limanına hayatı ve hareketliliği tanıtmak için geliştirildi."

Platformların nihayetinde birleşip bir ağ ya da mimarların deyimiyle bir 'parkipelago' oluşturması hedefleniyor. 

Mimarlar toplamda 9 farklı ada projesi sundular, her adanın farklı bir fonksiyonu var. Bunlar arasında bir tramplen, küçük bir sahne, teknelerle gidilebilecek bir kafe, bir midye çiftliği ve bir de sauna var.

Bu adalar festivallerde veya başka etkinliklerde birbirlerine bağlanabilecek şekilde tasarlanacak. 

Blecher bu adaların aynı Kopenhag gibi farklı şehirlerde de farklı amaçlar için kullanılabileceğine inanıyor.

"Benim memleketim Sidney'in devasa ve harikulade bir limanı var ancak ne yazık ki yalılar ve az kullanılan bir dizi beyaz yatla dolu vaziyette."

"Bu tarz projeler limanları demokratikleştirmek ve suya hayatı geri getirmek için yardımcı olabilir."

Kopenhag'ın yalı boyu geçtiğimiz yıllarda çok hızlı gelişti. Mesela COBE ve Vilhelm Lauritzen Architects gibi Danimarkalı mimarlık firmaları, liman tarafında tuğla yüzeyi ve üç yönlü çatı hattı olan 3 apartman bloğu inşa etti. Diğer yandan Amerikalı mimar Steven Holl'e, rıhtımın girişinde yuvarlak bir köprüyle birbirine bağlanan iki kule inşa etmek için izin verildi.

Kopenhag Adaları da bir dizi peyzaj önerisi arasında en sonuncu.

Projenin ilk aşaması limanda kültürel aktiviteleri destekleyen bir organizasyon olan Havnekulturpuljen ve Danimarka'nın güzel sanatlar fonu Statenskunstfond tarafından karşılandı. Mimarlar, hem güzel sanatlar fonu hem de diğer kâr gütmeyen kuruluşlarla projenin ikinci aşaması için görüşmelere devam ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahubostanciii

medeniyete o kadar uzagiz ki , zaman makinesi penceresinden gelecegi izliyor gibiyiz, insanlik medeniyet seviyesi olarak. Insan olarak hic degerimizin olmadigi bir ulkede yasamak kadar uzucu birsey yok. en kotu tarafi en iyi sartlarda yasamak icin en iyi olanaklara sahipken bugday i bile ithal eden herseyi ile yurtdisina bagimli olmamiz

motoki

Bizde de yapılsa tek amaçlı yapılır, bir yandaşa kiralayıp voliyi vurmak için. Yanına yaklaşmak için bile en az 20 TL ödemek zorunda bırakırlar

reshontheway

Ne alaka aq

reshontheway

Sahiplenmek ayrıdır işletmek ayrıdır. Senin anlatış tarzın çökmek diye tabir ettiğimiz olay. Ayrıca Tüm Ege'yi gezdim tüm ilçelerde farklı farklı bölgelerden insanlar yoğunlaşmış işletme için.

reshontheway

Alınma değil genellemen can sıkıcı 2-3 örnek görüp tüm şehir insanına mal etmen hoş birşey değil. Valla ben ilk kez duyuyroum sizin orada çok galiba bu tarz genelleme müdürü. Merak ettim sen nerelisin? Ama orijini söyle

reshontheway

Dostum tekrar söylüyorum ilk cümlende işletmeci olarak algılanmıyor o yorumun altına yaptığın çökmek anlamına geliyor. Neyse

Görüş Bildir