Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köpeklerin Ne Kadar Değerli Olduğunu Bir Kez Daha Anlamamızı Sağlayacak Festival: Tihar

 > 
1.3bPAYLAŞIM

İnsanların en yakın dostu olan, işkence ya da pis boğazlı insanların her sene düzenlediği katliam festivalleri ile çoğunlukla gündeme gelen köpekler adına bu sefer yine Asya ülkelerinden birisi olan Nepal'den iyi bir haber var. 

Nepal'de köpekleri onurlandıran bir festival olan Tihar, Diwali ve Işık Festivali olarak da biliniyor. Genellikle Ekim ve Kasım aylarında düzenlenen Köpek Festivali Tihar bu yıl 9-13 Kasım'da Nepal'de kutlanacak.

Bayramın temel sebebiyse, karanlığın içindeki aydınlığın, cehaletin içindeki bilginin öne çıkarılması.

Nepal'de her yıl düzenlenen Tihar isimli festivalin baş rolünde köpekler var. Cana yakın dostlarımız olan köpeklerin dünyadaki varlıkları için tanrılara teşekkür ediliyor.

Köpekler çiçeklerle, renkli renkli boyalarla süslenip özel ilgi gösterilip, el üstünde tutuluyorlar.

Hindu takvimindeki büyük birkaç bayramdan birisi olarak kabul ediliyor ve 5 gün boyunca aralıksız kutlanıyor.

Bayramın bilinen diğer adıysa, Işık Festivali

Hinduizm’in inançlarına göre her günün farklı bir teması, odak noktası bulunan festivalde, usullere göre de özel kutlamaları oluyor.

Tihar’da da bütün festivallerde olduğu gibi lambalar gece boyunca yanıyor. Temel fikir ise; karanlığın içindeki aydınlığın, cehaletin içindeki bilginin öne çıkarılması.

Boyunlarındaki çelenk kolyelerin adı "malla". Malla, saygıyı ve erdemi temsil ediyor.

Bu fotoğrafta gördüğünüz ise meşhur Yulin Festivali. Çin'in en önemli bayramlarından birisi olarak kabul ediliyor.

2015 yılında yapılan Yulin festivalinde 40 binden fazla köpeğin kesilip, yenildiği tahmin ediliyor.

Bize göre dünyanın Tihar gibi onlarca, yüzlerce hatta binlerce festivale ihtiyacı var.

9-13 Kasım'da onurlarına bayramlar düzenlenen dostlarımızı saygıyla selamlıyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vondas

Burada köpek ile ineği karıştıranlara sesleneyim, tespit sıçmayın. Eğer bir hayvan ile evrimsel süreçte uzun süre arkadaşlık kurduysanız, evinizi o hayvana koruttuysanız, bahçenizde, evinizde yatırdıysanız, koyunlarınızı güdüyorsa bu hayvan, sevip gezdirebiliyorsanız, söylediklerinizi can kulağı ile dinliyorsa ve duygusal bir bağ rahatlıkla oluşturabiliyorsanız o hayvanı KE-SE-MEZ-Sİ-NİZ.

ecem-kinay-ciftci

Canlarım benimm, masum yureklilerim soyumuz tukense de dunyada bi tek siz olup onu yeniden guzel bir yer haline getirseniz

Gizli Kullanıcı

sürdükleri boyanın bir anlamı var gibi geldi bana

abigail-dersion

Çinde kutlanan bu bayramı kınamama rağmen bu durumdan memnun olmayan bir çok Çinli'de var bu göz arda edilmeyecek bir durum her neyse.Köpekler bana göre Dünya'da ki en cana yakın hayvan dostumuzdur

asosyal-hatun

Köpek olsam Çin'de doğarım bendeki de öyle bi şans..

Görüş Bildir