Görüş Bildir
Haberler
Konuşmalar Başka Bir Sitede Paylaşılmıştı: Clubhouse Ses Akışındaki Güvenlik Açığı İddialarını Doğruladı

Konuşmalar Başka Bir Sitede Paylaşılmıştı: Clubhouse Ses Akışındaki Güvenlik Açığı İddialarını Doğruladı

Veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesinde değişikliğe gideceğini duyurmasının ardından mesajlaşma ve konuşma uygulaması WhatsApp'a tepkiler hâlâ sürerken alternatif olarak kullanılan bir diğer uygulamada da yine bir gizlilik sorunu yaşandı. Popülaritesi artan Clubhouse, konuşmaların gizliliği kuralını ihlal eden açığın varlığını doğruladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Son dönemde revaçta olan ve sadece davetiyeyle girilebilen sesli sohbet odalarına etkileşim imkanı sunan Clubhouse uygulaması, bir güvenlik açığı yaşadıklarını kabul etti.

ABD'li siber güvenlik araştırmacıları, kullanıcılardan birinin, konuşmaları başka bir internet sitesinde yayınlamanın yolunu bulduğunu ortaya çıkardı.

Kullanıcının uygulamaya girmesi engellendi

Kullanıcının uygulamaya girmesi engellendi

Durumu doğrulayan Clubhouse yetkilileri, söz konusu kullanıcının uygulamaya girişinin yasaklandığını ve benzer bir durum yaşanmaması için yeni önlemler alındığını açıkladı.

İlk olarak 'veri sızıntısı değil' denmişti

İlk olarak 'veri sızıntısı değil' denmişti

Açık ilk kez Stanford Üniversitesi İnternet Gözlemevi tarafından dile getirildi ama Clubhouse'un baş teknoloji yetkilisi David Thiel, bu veri sızıntısının hackleme değil kullanıcılardan birinin Clubhouse'un hizmet kurallarını ihlali olduğunu savunmuştu.

Aynı zamanda Washington Post gazetesinin siber güvenlik operasyonları merkezinin de mimarı olan Avustralyalı uzman Robert Potter da bu sözlere katılmıştı. 'Veri sızıntısı' ve 'veri ihlali' terimlerinin aynı şeyler olmadığını söyleyen Potter'a göre ilkinde veriler, yayılmalarına izin verilmeyen bir ortamda paylaşılıyor; ikincisi ise veri çalmak için sisteme girilmesiyle gerçekleşiyor.

'İnsanlar, uygulamadan veri kazımaya yarayacak üçüncü uygulamalar geliştirir'

'İnsanlar, uygulamadan veri kazımaya yarayacak üçüncü uygulamalar geliştirir'

Potter, Clubhouse'daki güvenlik açığının da kullanıcılardan birinin aynı anda birden fazla konuşma odasında yer alabileceğini fark etmesiyle ortaya çıktığını belirtti. Ardından söz konusu kullanıcı Clubhouse'a ait işlevlerin başka bir uygulamada da kullanılabilmesini sağlayan arayüzü kendi açtığı internet sitesine bağladı ve uygulamadaki kullanıcıların konuşmaları oradan da dinleyebilmesini sağladı.

Potter, BBC'ye verdiği demeçte de 'Uygulamanız popülerleşirse insanlar, hizmetinizden veri kazımaya yarayacak üçüncü uygulamalar geliştirir' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
bilinmiyor

İnstagram'ın , Facebook'un kullanıcıların kullanıcılarının tüm verilerini satmasına(bkz. Cambridge analytica) ilk önce boykot edip ardından kullanan popüler... Devamını Gör