Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kocadan Ankete Katıldın Dayağı

3PAYLAŞIM

“Kız Çocuklarının Zorla ve Erken Yaşta Evlendirilmesine Karşı Farkındalık Faaliyetleri” çalışmaları kapsamında yapılan ankete katılan bir kadın, “ankete katıldığı için kocasından şiddet gördü. Çoğu kadın, kocasından izinsiz sokağa çıkamadığı için eğitim toplantılarına katılamadı... 

Hollanda Başkonsolosluğu - MATRA İnsan Hakları Programı’ndan alınan fon kapsamında 9 ay süre ile Ataşehir ve Bağcılar’da Maltepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Belma Akşit danışmanlığında yapılan çalışmalarda, eğitim toplantıları düzenlenmesi ve erken evlilik yapmış kadınlarla görüşmeler yapılarak raporlaştırılması hedeflendi.

Habertürk gazetesinden Ümran Avcı'nın haberine göre, Bağcılar’da 152 kadınla anket, 10 kadınla da derinlemesine görüşmeler yapıldı. Ataşehir’de halen devam eden proje kapsamında, şu ana kadar 60 kadına ulaşıldı. Çoğu kadın, kocasından izinsiz sokağa çıkamadığı için eğitim toplantılarına katılamadı. 

Ankete katılan kadınlardan biri, akşamında telefon açarak ankete katıldığı için kocasından dayak yediğini, bu nedenle görüşme kâğıdının kendisine iadesini istedi. 

Bazı kadınların ise evde pencere ve perde açmadan oturması dikkat çekti. Bazı kadınlar da “Eşim çalışıp bize bakıyor. Bizim görevimiz de ona bakmak, onun söylediklerini yerine getirmek” diyerek yaşama bakışlarını anlattı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir