Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kızlık Zarı Hiç Olmasa Ne Olurdu: Kızlık Zarının Evrimsel Gelişimi ve Bugünü

-
Abone ol

Kızlık zarı, birçok toplumda kültürel anlamlar yüklenmiş olan, ancak biyolojik açıdan son derece basit ve işlevsiz bir yapıdır.

www.evrimagaci.org

Özellikle az gelişmiş toplumlarda, erkeğin kadına hükmedebilmek için kullandığı, birçok kültürel ve toplumsal anlam yüklenmiş olan kızlık zarı aslında nedir? Kadın vücudu için ne gibi bir işlevi vardır?

Bu konuyla ilgili kesinleşmiş hükümler olmasa da, birçok bilim insanınca kabul edilen güçlü bir evrimsel hipotez mevcut.

Bu yapı, insan iki ayak üzerine kalkmadan, maymunlarla olan ortak atamızdan ayrılmamızdan hemen sonra evrimleşmiştir.

Daha sonra insansı atalarımız iki ayak üzerine kalkmıştır ve bu sebeple gebelik süresi de kısalmıştır.

Gebeliğin kısalması her şeyi değiştirdi.

Normalde diğer bazı canlılarda doğumdan önce apoptosis mekanizmasıyla yok edilen kızlık zarı yapısı, gebeliğin kısalmasıyla birlikte göreceli olarak prematüre bebeklerin doğması sonucu, doğum sonrasına taşmıştır.

14 ay yerine 9 ay süren hamilelik.

Yani normalde 12-14 ay ana karnında durması gereken yavrular, gebeliğin kısalmasıyla 9 ay kadar kalmaya başlamıştır ve genellikle gebeliğin son aylarında yok edilen kızlık zarı, bu yeni evrim sonucunda yok edilemeden kalmıştır.

Erkekler kızlık zarını koruyan kadınlardan eş seçiyor.

Daha sonradan Cinsel Seçilim, yani erkeklerin kızlık zarını koruyan kadınlardan eş seçmesi ve onlardan çocuk yapması, sayesinde korunan bu yapı, ileri yaşlara kadar kalmaya meyilli hale gelmiştir.

Peki kızlık zarının kadın vücudundaki işlevi nedir? Neden böyle bir yapıya ihtiyaç duyulmuştur?

Eski insanlarda, vajinal kanalın diğer maymunlarda olduğu kadar aktif olarak temizlenememesi (maymunlar sürekli olarak dillerini kullanarak vajinalarını temizlerler), vajinal enfeksiyona bağlı ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Bu sebeple, kızlık zarı gibi dolaylı olarak vajinal kanalı koruyan yapılar, Doğal Seçilim tarafından da desteklenmektedir.

Enfeksiyona karşı savunmayı destekleyen bir diğer bulgu da, sıcak iklimlerde bulunan canlıların üzerlerini örtme gibi bir zorunlulukları olmamasıdır.

Dolayısıyla bu canlılar, çıplak yaşarlar ve bu sebeple de enfeksiyonlara daha açık bir halde olabilirler. İnsan da, Afrika gibi sıcak bir iklimde evrimleşmiş bir canlı olarak, kızlık zarının enfeksiyonlara karşı koruyucu bir yapısı olduğu düşünülebilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jecervany

Aramızda yaşayan neandertaller var. Aptal çomarlar sizi

mashar-harun

Kızlık zarı yalnızca insanlarda bulunur diğer canlılarda aynı mantıkla çalışan bir örnek yoktur, ''Bkz: Akıllı Tasarım'' Tesadüfler o kadar uçmuştur ki nedense yeryüzünde yaşayan hiç ara tür bulunmamaktadır, Evrim ağacı dedikleri şey ise primatlardan aşağı gelen aile benzerliklere bakılarak yakınlığa göre belirlenmiştir, sonradan keşfedilen türler araya eklenmiştir, bilimsel dayanağı yok zaten DNA yıda tam olarak çözemediler, Evrim teorisi kendi içinde başka bir çok çelişkiyle boğuşmaktadır bu sebeple teori olmaktan öteye gidememektedir.

mashar-harun

Evrim kesinlikle yoktur veya vardır demiyorum Allah yaratılanları nedensellik ilkesiyle yaratmıştır nasıl dünyanın oluşum süreci olduysa canlılarında oluşum sürecinin olması normaldir. Evrim Kuranla çelişmez Prof.Dr. Caner TASLAMAN ın bu konudaki videolarını izleyebilirsiniz.

bitcoin_sam

abicim sen video izlemek yerine biraz okusan veya adam gibi en azından evrim ağacının sayfası var türkçe buralardan öğrensen böyle saçmalamazsın rica ediyorum prof. dr. caner taslaman felsefeci ve utanıyorum öyle insanlardan

ogun431

Buradaki bilgilerin çoğu hipotezlerden oluşturulmuş. Evrimsel olarak ne zaman çıktığına dair ve neden korunduğuna dair kesin bir şey yoktur. Bilginiz olsun^^

gokhan-gundes

Editörün sevgilisi bakire değildi galiba :) Çok dert etmiş kendine kızların zarını :)

hollandisbae

Ayy yine din tartışması yemin ederim içim şişti görüşüne katılmıyorsan yorum yapmazsın saygını da gösterirsin ne bu muhalefet olma çabası

Görüş Bildir