Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kıyamet Günü'nden Kerbela'ya İslam'a Göre Aşure Günü'nde Gerçekleşen 11 Olay

 > 
230PAYLAŞIM

1. Hz. Adem'in tövbesi Aşure Günü kabul edilmiştir.

Bilindiği gibi Cennete Hz. Havva ile birlikte yaşayan Hz.Adem yasak elmayı yer ve ceza olarak dünyaya gönderilir.  Daha sonradan hatasını anlar ve tövbesi Aşure Günü kabul olur.

2. Hz. Nuh gemisini Cudi Dağı'nın üzerine Aşure Günü demirlemiştir.

Büyük Tufan öncesi kendisine inananları ve yeryüzündeki her canlıdan bir  çift alan Hz.Nuh yaptığı gemiyle tufandan kurtulur ve inanışa göre Cudi Dağı'nın üzerine Aşure Günü demirler. İnanışa göre Hz.Nuh gemiden inince tüm besinlerle Aşure yapmıştır.

3. Hz. İbrahim ateşten Aşure Günü kurtulmuştur.

Hz. İbrahim'in putları kırıp Nemrut'u tek Allah'a inanmaya çağırır. Nemrut bunu reddeder ve Hz.İbrahim'i yakmak için büyük bir ateş yakar. Hz. İbrahim bu ateşten Aşure Günü kurtulur.

4. Hz.Yakub'un, oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri Aşure Günü görmeye başlamıştır.

Hz.Yakup oğlu Hz.Yusuf'u çok sever. Bu sevgiyi aşırı kıskanan kardeşleri onu bir kuyuya atar. Hz.Yusuf'u tüccarlar bulur. Mısır'a götürürler. Hz.Yakup'un gözleri hasretinden kapanır. Aradan yıllar geçer. Hz.Yusuf babası Hz.Yakup ile görüşür ve gözleri açılır. O gün Aşure günüdür.

5. Hz.Yusuf, kardeşleri tarafından atıldığı kuyudan Aşure Günü çıkarılmıştır.

6. Hz. Yunus balığın karnından Aşure Günü kurtulmuştur.

Halkını Allah'a inanmaya çalışan Hz.Yunus'a sadece iki kişi inanır. Buna çok kızan Hz.Yunus bir gemiye binip halkını terk ederek bir gemiye biner. Yolculuk sırasında fırtına çıkar. Yolcular gemide günahkar olduğuna kanaat getirir ve Hz.Yunus'u gemiden atar. Hz. Yunus'u büyük bir balık yutar, balığın karnında tövbe eder. Hz.Yunus balığın karnından Aşure Günü kurtulur.

7. Hz. Eyüp'ün hastalığı Aşure Günü geçmiştir.

Hz. Eyüp uzun süre dayanılmaz ağrıları olan bir hastalığa yakalanır. Bu bir imtihandır ve sabrı sayesinde bu acılara dayanır. Hz. Eyüp dualarla hastalıktan Aşure Günü kurtulur.

8. Hz.Davud'un tövbesi Aşure Günü kabul edilmiştir.

9. Hz. Musa, Kızıldeniz'i Aşure Günü geçmiştir.

Halkıyla birlikte Firavun'dan kaçan Hz.Musa Nil Nehri'nden Aşure Günü geçmiştir.

10. Hz İsa, Aşure Günü doğmuş, Aşure Günü göğe yükselmiştir.

11. Hz.Hüseyin Kerbela'da Aşure Günü öldürülmüştür. ( Kerbela Olayı )

İslam tarihindeki en büyük siyasi ve mezhepsel kırılmaların yaşandığı olay Kerbela'da yaşanmıştır. Bugün müslümanlar arasında hala tartışma konusu olan ve güncelliğini kaybetmeyen olayda Yezit taraftarları, Hz.Muhammed'in torunu ve Hz.Ali'nin oğlu olan Hz.Hüseyin'i Aşure günü öldürdü.

BONUS: Kıyamet Aşure günü kopacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
prenseszerda

s*çt*m galiba sjsjsjsjsjsjssjssjs hddhdhd

aritamus

Kimse hüküm gününe hazır değil.Günahlarım içten içe kemiriyor beni.Umarım hepimiz için bir kurtuluş vardır.

arneo

Kıyametin ne zaman kopacağı nerede yazıyor?

syagmure

Allah, hak olarak Kitab’ı ve mizanı indirendir. Sen nereden bileceksin belki de o saat (kıyamet) yakındır. (ŞURA/17)

arneo

Bu, sorumun cevabı değil?

arneo

Ben anlatamadım galiba. Yukarıda kıyametin aşure gününde kopacağı yazmış. Bunun kaynağını soruyorum. Kur'an'da yazmadığını ben de biliyorum. O halde 'kıyamet şu vakit kopacak' diyenler Kur'an'la çelişmiş olmuyor mu?

Gizli Kullanıcı

Karalamak için gelecekleri önceden uyarayım.Başlık bir inanç yani varlığı kanıtlanmasa dahi insanların kabul ettikleri olayları anlatıyor.Eğer siz inanmıyorsanız huzur kaçırmadan yorumlarınızı yapın.

merve-akgun1

ooo ateistler baş göstermiş nesiniz olum siz ergenmi rahatsiz oluyosanız hiç bakmayın ya

Görüş Bildir