Kişilerin Öldükten Sonraki Süreç İçerisinde de Hareket Edebileceğini Biliyor muydunuz?

94PAYLAŞIM

Herkes nur içinde yatmıyor olabilir.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-writhin...

Kişinin ölümünün üstünden bir yıldan fazla zaman geçtikten sonra bile bedenin hareket edebileceği bilim insanları tarafından bulundu.

Adli vakalarda oldukça yararlı olabilecek bu araştırma, Avustralya merkezli araştırma tesisi tarafından yürütüldü ve ölü bedenlerin yanına hızlandırılmış kamera konularak yapıldı.

17 ay boyunca Avustralya Tafonomi Deneysel Araştırma Tesisinde bulunan bir kamera, gündüz vakitlerinde her yarım saatte bir cesedin görüntüsünü çekti ve bu süreç içerisinde cesedin hareket ettiği anlaşıldı.

Central Queensland Üniversitesi'nde bulunan bilim adamı Alyson Wilson, Avustralya Yayın Kurumu'na yaptığı açıklamada, "Bulduğumuz şey, kolların kayda değer bir şekilde hareket etmesiydi, çekime başlandığında vücudun yanında olan kollar gittikçe yanlara açıldı" dedi. Bazı ölüm sonrası hareketlerinin bedenin ayrışma sürecinin ilk evrelerinde beklenilen bir durum olduğunu fakat çekim boyunca devam etmesinin tamamıyla sürpriz olduğunu ekledi.

"Hareketlerin, vücudun mumyalaşması ve bağların tamamen kurumasından dolayı ayrışma süreciyle bağlantılı olduğunu düşünüyoruz."

Özellikle tam olarak açıklanamayan ölümlerin araştırmalarında yararlı olabilecek bu bilgi, suç mahallerinin analizini ve yorumlanmasını değiştirebilir.

Bu zamana kadar, ölü bir bedenin hayvanlar veya insanlar tarafından taşındığına dair herhangi bir kanıt bulunmadığı sürece olay yeri, cesedin bulunduğu nokta olarak ele alınırdı.

Wilson ve meslektaşlarının 6 ay boyunca yapıtğı araştırmayla birlikte ölüm anındaki vücut pozisyonunun da doğru olmayabileceği kanıtlandı.

Ekibin sonuçları, adli araştırmalarda hızlandırılmış kameraların yararlılığını doğrulamış oldu.

Bu bulgular doğrultusunda ölüm sonrası bedenin hareket etmesi hakkında istatistiksel veriler elde etmek için yeterli çalışma yapılırsa, gelecekteki vakaları daha hassas biçimde analiz etmek için kullanılabilir.

Wilson; AFP haber ajansına; olay yerini, kurbanın öldürüldüğü andaki pozisyonunu, bulunan somut delilleri saptayacaklarını ve ölüm sebeplerini anlayabileceklerini söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dretnot

lazarus etkisini arastirin sayin editor.

farkedmez

paylaşan bir üye

dark-tower

ben mesela: alacaklı olsam ölsem de hareket edip yapışırım boğazına...

ultraviolet

o videodan bir parça görmek isterdim. bu çokta bilimsel değil, mantıken düşününce de tahmin edilebilir. Çürüyen herşey elbette bozulacak ve şekil evrilmesi yaşayacak. ayrıca öyle bir başlık atmışsınız ki sanki elini kolunu oynatıyor.

Görüş Bildir