Kış Akşamlarının Romantizminde Size Eşlik Edecek 12 Tom Waits Şarkısı

0PAYLAŞIM

Sesi adeta ruh antioksidanı diyeceğimiz Amerikalı caz sanatçısı Tom Waits'i dinlemek, kaliteli müzik zevkine sahip olmak demektir. Charles Bukowski okumak, Jim Jarmusch izlemektir... Şimdi gelin hep birlikte bu değişik adamı ve yaptığı müzikleri tanıyalım. 👇🏼

Kaynak 1
Kaynak 2

Waits, babası bir gece kulübünde kapıcılık yaptığı için, genç yaşında birçok müzik türüyle tanışma fırsatı bulmuştur.

Bob Dylan, Lord Buckley ve Hoagy Carmichael gibi isimlerin gelip gittiği bu mekanda Waits, kendi mizacına uygun, şarkı ve monologu karıştıran tarzını oluşturmaya başladı. Aynı zamanda Frank Zappa'nın da menajeri olan Herb Cohen'le anlaşma imzaladığında henüz 21 yaşındaydı. 

  Gary Graff’ın ilginç tabiri ile sesi, ‘bir fıçı burbonda ıslatıldıktan sonra beş ay tütsülenmiş ve ardından da bir arabanın altında çiğnenmiş’ gibidir diye tarif edilmektedir.

  Onun müziğinde rock, caz, blues, vodvil ve folk gibi bir çok tazı bulmak mümkündür. Çıkardığı hırıltılı ses onu dünya müzik tarihinde farklı bir yere koymuştur.

1- Melankolik öğeler içeren ilk plağı Closing Times'la oldukça güzel eleştiriler almıştır.

Tom Waits'in parçalarında atmosfer genellikle yıpranmış, tuhaf karakterler ve mekanlardan oluşur. Geleneksel yapılara uyan parçaları da vardır.

2- Waits, The Heart of Saturday Night (1974) albümüyle beraber daha çok kabul görmüş ve belli bir hayran kitlesi kazanmıştır.

Tüm şarkı sözlerini kendi yazdığı bu albümde, ilk albümündeki çekingen, geleneksel söylemi takip eden genç kendi tarzını ortaya koymuş ama henüz masumiyetini yitirmemiştir. Bu masumiyetin yerine geçecek olan her gün içen kaldırım bilgesi, berduş ve persona tavır henüz baskın değildir. Sesi berrak ve gençtir.

3- 1975 yılında Nighthawks at the Diner albümünün kayıtlarını bir stüdyoda küçük bir seyirci kitlesiyle yaparak albüme canlı performans havası kattı.

Bu albümün dikkat çeken iki özelliği var.  İlki Tom Waits'in sesi. İçilen şişe şişe viskilerin ve karton karton sigaraların karşılığını bu kayıtla birlikte almaya başladığını görüyoruz.

4- Tom Waits'in içimizde derin fırtınalar yaratan bir tarafı huzur, diğer tarafı hüzün dolu şarkısı Hold On tam bu mevsimlerin şarkısı.

5- İnsanı bulunduğu ruh halinden, savunmalarından, gücünden sıyırıp; kısa süren bir yolculuğa eşlik ettikten sonra kırık bir kalp ve derin bir sızı ile kenara fırlatan Tom Waits yolculuğudur ''Green Grass''.

6- ''İsminde kaybolduğum, beklemelisin beni... Denizlerin ötesinde batık bir gemiyim. Senin saçların, gelgitlerde salınan bir çimen ve yağmur damlaları penceremde... Ve buz içkimde! Tek düşünebildiğimsin Alice...''

7- Tom Waits şarkılarının melankolik ruhunun aksine dinlendiğinde insana umut aşılayan bir şarkı: ''Hope I Don't Fall in Love with You''✌🏽

8- Bir yaz gecesi panayırı gibi; Jersey Girl...

9- Little Drop Of The Poison bırakıp gidenlere inat, kaybetse de yaşamaya devam edenlerin şarkısıdır!🥂

10- Bir gün Tom Waits'ten canlı canlı dinleme hayaliyle eşlik edilen mükemmel şarkı: ''Cold Water.''

11- I Don't Wanna Grow Up, video klibini Jim Jarmusch'ün çektiği, esprili bir klibe sahiptir. Klipte Tom Waits kocaman adam olmuştur ama sığamadığı bir odada minik bir gitar çalmaya çalışmaktadır.

12- Kapanışı içimizi ısıtacak keyifli ve aynı zamanda romantik bir parçayla yapalım! ''Downtown Train''

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zafer-ilbars

"Little Drop Of The Poison" şarkısının keşke Shrek versiyonunu koymasaydınız. "End of Violence" filmi için yaptığı orijinal versiyonu muhteşem. Bu değil.

Görüş Bildir