Görüş Bildir
Haberler
Kırşehir'de 4 İşyerinin Yakılmasına 16 Tutuklama

Kırşehir'de 4 İşyerinin Yakılmasına 16 Tutuklama

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, 8 Eylül'de Kırşehir'de PKK protestoları sırasında işyeri ve HDP binasına saldırılarla ilgili 59 kişi hakkında işlem yapıldığını ve 16 kişinin ise mahkeme tarafından tutuklandığını bildirdi.

Kırşehir'de kitabevinin yakılma görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından Vali Necati Şentürk bir açıklama yayımladı.

Şentürk, 8 Eylül’de Kırşehir’de düzenlenen 'Teröre Lanet Yürüyüşü'nün kanunsuz eyleme dönüşerek 4 işyerinin yakılması sonucu yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduklarını ve yapılan soruşturma çerçevesinde 59 kişi hakkında işlem yapıldığını söyledi. 

İşlem yapılanlar arasından 16'sının tutuklanarak cezaevine konulduğunu açıklayan Vali Şentürk, yaptığı yazılı açıklamada, 'İlimizdeki yürüyüşün kanunsuz eyleme dönüşmesi sonucu meydana gelen olaylarla ilgili 59 kişi hakkında işlem yapılmış, 16 kişi mahkeme tarafından tutuklanmıştır. 5 kişi hakkında mahkeme tarafından denetimli serbestlik kararı verilmiş, 5 kişi yaşı küçük olduğu için kimlik tespiti yapılmış, bu kişilerden 1'i hakkında denetimli serbestlik kararı verilmiştir. Yine işlem yapılan kişilerden 32'si savcılık tarafından serbest bırakılmıştır. Görüntüleri tespit edilen 16 kişi hakkında kimlik tespit işlemleri ve araştırmalar devam etmektedir' dedi.

Şentürk, olaylarla ilgisi olduğu tespit edilen kişiler hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu'na muhalefet, kasten adam öldürmeye teşebbüs, mala zarar verme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme ve hırsızlık suçlarından işlem yapıldığını sözlerine ekledi.

8 Eylül günü, Kırşehir'deki gösteriler sırasında Gül Kitabevi'nin önündeki malzemeler ateşe verilirken, çok sayıda dükkana büyük hasar verilmişti. 

Aynı gün HDP il binasına da saldırı olmuştu. 

AA ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
4
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın