Kirpiği Yere Düşmesin! Abisi Tarafından Tecavüze Uğradıktan Sonra Ailesinin Darp Ettiği Genç Kadının Yardım Çığlıkları

-

Geçtiğimiz günlerde genç bir kadın abisi tarafından tecavüze uğradığını ve kaçmasına rağmen ailesinin kendisini bularak darp ettiğini sosyal medya üzerinden duyurdu. Ayrıntılara bakalım...

Gazeteci Melis Alphan, 10 Kasım günü genç bir kadının abisi tarafından tecavüze uğradığını yazmıştı. Hikâyesini herkese duyuracaktı ancak genç kadın hazır olmadığı için bekliyordu.

Kimliğini gizli tutmayı isteyen genç kadın, uzun yıllar boyunca abisinin cinsel şiddetine maruz kalmıştı. Sessiz kalmayı tercih ettiği için ailesine açılamayan ve hiç kimseye bir şey anlatamayan genç kadın en sonunda sosyal medya üzerinden yaşadıklarını anlattı.

O genç kadın, Gamze, yaşadıklarını anlattığı bir mektubu sosyal medyada yayınladı.

Çocukluğundan itibaren sistematik bir biçimde abisinin cinsel şiddetine maruz kalan Gamze, günlüğünün sayfalarından çekerek yayınladığı fotoğraflarda yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: "Evde kimsenin olmadığı bir gün abim beni banyoya götürüp, üzerimi soyup bana saçma sapan şeyler yapmıştı. Babamın tıraş sabununu köpürtüp vajinama sürmüştü. O gün elinden kaçmak isteyince beni döve döve..."

Annesinin öğrenmesiyle birlikte kendisini bekaret kontrolü için hastanede bulduğunu da yazdı Gamze...Sekiz yaşındaydı ve söylediğine göre annesi bilmesine rağmen olayların üzerini kapatmaya çalışıyordu.

"3 yıl önce beni ve karısını kendi evlerinde uyuşturucu hapla uyuşturup, biz sızdıktan sonra..."

Çocukluk yılları boyunca devam eden taciz ve tecavüzlerin ardından ailesini kaybetmekten korktuğu için sustuğunu ifade eden Gamze, günlüğünde yaşadıklarını tüm açıklığıyla anlattı. Abisinin eşi tarafından da psikolojik şiddete uğradığını iddia eden Gamze'nin yaşadıkları kan donduracak cinsten...

Çocukluğuna seslendiği bu mektuplarda abisi dışında insanların da cinsel şiddetine maruz kaldığını yazan Gamze'nin satırları çocukluğunda yaşadığı travmayı net bir şekilde ortaya çıkarıyordu.

Çocuk haline seslenen Gamze, kendi kendine yaralarını iyileştirmeye çalışıyordu ancak Melis Alphan'ın da duyurduğu üzere ardında mektuplar bırakarak intihar girişiminde bulundu. "Ben bir başıma savaşmayı  başaramadım ama umarım siz, kadınlar ve her durumda kadınların yanında duran o güzel adamlar, sevginizi yok etmelerine izin vermeden bu savaşı sürdürmeyi başaracaksınız" sözlerinin ardından veda etti.

Gamze, intihar girişiminin ardından hayatta kaldığını bu sözlerle duyurdu: "Böyle olacağını düşünmediğim için hayatta kalırsam ne yazacağımı da planlamamıştım."

Hayata tutundu, kendisi gibi cinsel şiddete maruz kalan kız kardeşlerinin yaşadıklarını dinledi, savaştı, kendisine haksızlık ettiği için üzüldüğünü dile getirdi ve şikayetçi olacağını ifade etti.

Kadın dayanışmasıyla hayata tutunan ve ailesinden farklı bir şehre yerleşen Gamze, kendine yeni bir hayat kurdu.

Ancak geçtiğimiz günlerde ailesi tarafından alıkonulduğunu ve tecavüzcüsü olan abisiyle aynı evde tutulduğunu duyurarak yardım istedi.

Can güvenliğinin olmadığını ve avukatına ulaşamadığını anlatan Gamze'ye arkadaşları yardımcı olmaya çalıştı. Polisle irtibata geçen arkadaşları Gamze ve ailesinin karakola alınmasını sağladılar.

Olayın yeniden gündeme gelmesiyle birlikte Twitter'da #GamzeyeSahipÇık etiketiyle pek çok insan Gamze'ye destek oldu.

👇

👇

👇

Twitter hesabını yöneten arkadaşları tarafından yapılan açıklamada abinin gözaltına alındığı ve Gamze'nin de sığınma evine gönderildiği bildirildi.

Gamze'nin hukuki ve psikolojik destek alacağı belirtilirken, devlet koruması altında olduğu ifade edildi.

Ancak gazeteci Melis Alphan, Gamze'nin henüz güvende olmadığını söylemesi düşündürücü...

Melis Alphan'a göre, arkadaşları ve avukatları aracılığıyla devlet koruması altına alındığını ve her türlü desteği göreceğini öğrendiğimiz Gamze'nin nerede olduğunu ailesi biliyor. Bu da hayatının güvende olmadığını düşündürüyor elbette...

Biz inanıyoruz ki, adalet yerini bulacak ancak Gamze'nin bugüne kadar yaşadıklarını ve istismara uğrayan, sesini çıkaramayan tüm çocukları da unutmayalım. 

Tacize uğradıysanız, sistematik olarak cinsel şiddete maruz kaldıysanız, tehdit edildiyseniz yardım isteyin; sesinizi duyurmaya çalışın. Yaşadığınız yerdeki kadın derneklerine mutlaka ulaşın, onlar size el uzatacaklardır.

Gamze'nin bir daha yalnız yürümemesi dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
judithkar

Ne zamandır aklımda olan bir proje, şu kitap oldukça ilgi çekici bu hususta: tecavüzcülere, pedofililere, bu ensest köpeklere tez zamanda idam cezası gelmeli artık. Hümanist, feminist bilmem bir şey ist değilim bu mahluklardan tiksindiğim için de asla olmayacağım. İnsanlar adalete güvenmeyip kendi adaletini aramaya başladığında artık yapacak hiçbir şey kalmayacak. Bu yüzden yasalar, hukukçular, hakimler, bu yasaları yürürlükten geçiren her kim iseler bu insanları daha fazla görmezden gelmemeli. Caydırıcı bütün cezalar uygulanmalı.

semih-kurnaz

Dile kolay 19 sene, nasıl dayandın kızım be, yerinde olsam ya katil olur ya da bin kez intihar etmiştim çoktan.

silent_angel

O anneyi aynı şekilde abisi tarafından tecavüz edilerek cezalandıracaksın. nedir bu erkek çocuk her zaman haklıdır, üstündür anlayışı? Bi bitin be artık. Kızın ne halde sen hala oğluşcuğunun rezil olmasının boşanmasının falan derdindesin. Kızı evlattan saymayan zihniyeti s.ksinler. Yanında da böyle tecavüzcü tacizcileri.

semih-kurnaz

Tecavüzcüyü tecavüz ile cezalandırmak, ülkedeki sorun da bu işte, adalet ve hukuk hiçe sayılarak daha büyük yanlışlarla olayı kotarmaya çalışmak.

silent_angel

Adalet? Hukuk? Mersin'de 12 yaşında kıza tecavüz eden kuran kursu imamı yukarılardaki bağlantısı yüzünden serbest. Her şey kızın ifadesiyle uyuşurken yukarılardaki tanıdıklar her şeyi değiştiriyorlar. Sosyal medya çalkalanıyor. Buna rağmen hala adalet ve hukuk olduğuna mı inanıyorsunuz?

civil_coup

Bu ve buna benzer bir sürü yaşanmış ensest vakalar ; Büşra Sanay'ın "Kardeşini Doğurmak" adlı kitabında da var. Hala öğre(t)(n)emedik. Geçmiş olsun Gamze. :( Kitabı da yarım bıraktım. Yüreğim el vermiyor. sövmekten, lanet okumaktan, ağlamaktan okuyamıyorum...

deryadrn

Elimizi ayağımızı beynimizi uyuşturan, keşke okumasaydım dediğimiz haberleri insanlar yaşıyor! Bundan daha korkunç ne olabilir! Sapık annenin sapık oğlu! Umarım silinirsiniz yeryüzünden, lanetler olsun size!!

Başlıklar

İntiharSosyal MedyaTercihTwitterUyuşturucukadınlar
Görüş Bildir