Kimyasal İlaçlar Kadar Etkili Olup Sizi İstenmeyen Böceklerden Kurtaracak 12 Bitki

211PAYLAŞIM

Böcek fobisi olanların kesinlikle bilmesi gerekiyor!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/patrickbaker/12...

1. Lavanta

Lavanta kokusu genelde çoğu kişi tarafından sevilir. Ancak böceklerin bu kokuyu sevdiğini söyleyemeyiz. Lavanta kokusunu, gardıroplarının içine asarak hem kıyafetlerinin güzel kokmasını hem de istenmeyen böceklerin kıyafetlerinden uzak durmasını sağlayabilirsin.

2. Fesleğen

Fesleğen, sadece yemeklerimize tat katan bir bitki değil aynı zamanda sivrisineklerden kurtulmamızı sağlayacak bir ot türüdür.

3. Nane

Nane içerisindeki bulunan mentol, sivrisinek larvaları ve uyuz böceklerine böcek ilacı görevi görür. Ayrıca karınca, fare ve örümcekleri de uzaklaştırır.

4. Biberiye

Biberiye açık havada mangal ve barbekü yaparken sıklıkla kullanılan bir ot türüdür. Bunun nedeni biberiyenin sadece tat katması değil, aynı zamanda böcekleri de uzaklaştırmasıdır.

5. Kadife çiçeği

Kadife çiçekleri yetiştirebileceğiniz çok güzel bir bitki türüdür. Çiftçiler, kadife çiçeklerinin sivrisinekleri uzaklaştırdığını ve ayrıca sebzelerin köklerine zarar veren mikroskobik solucanları uzak tuttuğunu söylüyorlar.

6. Kedi nanesi

Kedi nanesi, istenmeyen böcekleri uzaklaştırmak için kimyasal böcek ilaçlarından 100 kat daha etkilidir.

7. Yalancı portakal ağacı

Yalancı portakal ağaçlarına hamam böceği savar diyebiliriz. Ancak kendi yalancı portakal ağaçlarınızı yetiştirmek isterseniz, bu ağaçların fazlasıyla büyüdüğünü hatırlatmamızda fayda var.

8. Kasımpatı

Kasımpatı güzel görüntüsünün yanında böcekleri de uzaklaştırmada oldukça etkili çiçeklerdir. Karıncıları, pireleri, örümcekleri ve hamam böceklerini uzaklaştırır.

9. Latin çiçeği

Beyaz sinekler, bahçenizdeki bitkilere fazlasıyla zarar verebilir. Ancak Latin çiçeklerine sahipseniz bu küçük canavarlar ile baş edebilirsiniz.

10. Sarımsak

Sarımsağın her konuda etkili olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Birçok yararı yanında böcekleri, salyangozları ve bahçenize zarar verecek diğer canlıları uzak tutmada oldukça etkilidir.

11. Limon otu

Limon otu, birçok böcek ilacında bulunan bir maddeyi içermektedir. Güçlü kokusundan dolayı sivrisinekleri uzaklaştırmada çok etkilidir.

12. Sinekkapan

Bahçenizden istenmeyen böcekleri uzaklaştırmanın, hatta direkt yok etmenin en etkili yöntemi sinekkapanlardır. Sinekkapanlar üzerine gelen böcekleri, yaprakları arasına alarak öğütürler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kimyaborsasi

Makalelerimiz için:

kimyaborsasi

Kimyasal Hammade de çözüm ortağınız. Biyosidal ilaçlama kimyasal hammadde. Makalelerimiz için:

cent

#7 bu meyve yeniyormu ? bir yerde okumuşdum insanda 1 hafta açlık hissini bastırıyor diye.

eexorciist

o değilde bonsai ağacı tohumları aldım neyse saksılar gerekli malzemeler falan acayip hevesliyim...ulan bi okudum yetişme süresi minimum 5 seneymiş acayip sinirim bozuldu..

usengec1koala

Aynen öyle arkadaşım. Geçen gün bi çiçekçiye girdim bonsai çiçeği gördüm yaklaşık bir metre vardı boyu. Çiçekçi demez mi 24 yaşında fiyatı da 150 TL. Fiyatına okeyim ama o kadar yıl geçecek bu kadarcık boyunun ölçüsünü beklemeye ne zamanım vaaaaarr ne de sabrım hadi size iyi günleeeer bol müşteriler deyip çıktım 😀😀

eexorciist

ya ben 5 sene yetiştirsem ona fiyat biçemem

yasmin-aleyna-karaca

yetiştirlmiş halini alsaydın,budayıp zamanla uzamasını görürdün,ben öyle yaptım.

eexorciist

neden alırken uyarmadın peki

yasmin-aleyna-karaca

nerden bilebilirim ?

eexorciist

bu konuyla ilgili baska bilgilerin varsa hakkaten yardim et bari

yasmin-aleyna-karaca

sadece bonsai hakkında ise şöyle;Bonsai demek emek demektir,emek demek sabır demektir. Tohumu ile alındığında havada ki neme göre veyahut toprağın nemli ya da kuruluğuna göre sulanmalıdır.Eğer büyütülmüş bir şekilde alındı ise mesela yaprakları var,çiçek açmış vs sıcak havalarda bol sulanabilir,balkonda bakılabilir.Bonsai güneş seven bir bitkidir ve bir kere küserse istediğiniz kadar sulayın özenle bakın yaprağını bile uzatmaz artık.Yine bir şekil B büyütülmüş şekilde alındı ise (ama yaprakları çıkmamış) yine havaya ve toprağın nemliğine-kuruluğuna göre sulanabilir.Zamanla zaten büyüyor yaprakları ve aynı şekilde dallarıda.Bonsai hakkında en önemli detay ise budamak.İki yaprak çıktı hemen keseyim daha hızlı uzasın niteliğinde düşünmek yanlıştır yine küser bitki bu şekilde.Baya bir bi gürleşsin dallar arasında yapraklar sıkışsın o zaman budanılır.İşte budur Bonsai bakmak.

Görüş Bildir