Görüş Bildir
Haberler
Kestane Kebap, Yemesi Cep Yakar! Kilosu 80 Lirayı Aştı

Kestane Kebap, Yemesi Cep Yakar! Kilosu 80 Lirayı Aştı

Emre Ordu
27.11.2018 - 20:10 Son Güncelleme: 28.11.2018 - 08:38

Kış aylarının sıkça tüketilen lezzetlerinden kestanenin kilosu 80 lirayı aştı. Vatandaşlar bu pahalılık karşısında kestaneyi kiloyla değil taneyle alır oldu...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kış mevsiminde fazlaca tüketilen kestane, çarşı ve caddelere kurulan tezgahlarda satılmaya başlanırken, kebap kestane satıcıları, fiyatın yüksek olmasından yakındı.

"Piyasada durgunluk var"

"Piyasada durgunluk var"

Satıcılar, 150 gram kebap kestanenin fiyatının 10 lira olduğunu belirtirken, pahalı bulanların almaktan vazgeçtiğini ya da tadımlık aldığını söyledi. Bursa'da yaşayan ve  sokakta 10 yıldır tezgah açarak kebap kestane satan Sait Arık, '150 gram kestaneyi 10 liraya satıyorum. Piyasada durgunluk var. Kestane de bol değil, satan da az üstelik pahalı. Kestane kebabı günlük en çok 10 kilo satıyoruz. Cumartesi günleri satış biraz artıyor. Fiyatlar müşteriye yüksek geliyor' diye konuştu.

Çiğ kestane de 30 liradan satılıyor

Çiğ kestane de 30 liradan satılıyor
İçeriğin Devamı Aşağıda

Pişmiş kestanenin 80 lira, çiğ kestanenin ise yaklaşık 30 liradan satıldığını belirten Arık, 'Yabancı turistler genelde fiyatını sormadan alıyorlar ama fiyatlar bizim insanımızı etkiliyor. Kışın kestane yapıyorum. Yılın diğer zamanları erik ve mısır satıyorum. Çarşı eskisi gibi kalabalık değil. İnsanlar geçim derdinde. Doğal gaz yakmaya başlandı, elektriğe zam geldi, kiralar yüksek; bu durumlar piyasayı çok etkiledi' ifadelerini kullandı.

"Eskiden çocuklarımıza kiloyla alıyorduk, şimdi taneyle"

"Eskiden çocuklarımıza kiloyla alıyorduk, şimdi taneyle"

Kestanenin Bursalılar için vazgeçilmez tat olduğunu vurgulayan kent sakinlerinden Sebahattin Kurdeş ise 'Kestaneyi seviyoruz. Çarşıya çıktığımızda mutlaka kestanecilere uğrayıp alıyoruz. Kestane pahalı ama mümkün olabildiği kadar almaya çalışıyoruz. Eskiden kiloyla alıyorduk şimdi ise gramla. Yapabileceğimiz bir şey yok; ama canımız isteyince mecburen alıyoruz. Eskiden kiloyla alıp, çocuklarımıza götürüyorduk ama şimdi tane tane alıyoruz. 5 liralık alıyoruz, 5 tane veriyorlar' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
19
7
6
6
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bozkurt

Bu kış kestaneden daha büyük sorunlarımız olacak bizim. Doğal gaz faturaları gibi.

NightWolf

olur mu yaa. bunlar amariganın oyunu. egonomimiz çooh iyi durumda.

Pasif Kullanıcı

Çiğ kestaneyi 20 liradan aldım bugün.

Merdan Rozyyev

20 TL olsa çok normal zaten değil mi?