Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kerbela'da Gizli Kalmış Bir Güzellik: Beynul Haremeyn Türbesi Hakkında Bilmediğiniz 17 Şey

 > 
3.5bPAYLAŞIM

Bugün sizleri gizli kalmış bir güzelliğe götüreceğiz. Irak'ın Kerbela şehrinde bulunan bu muazzam sanat eserini görmenizi istedim.

1. İslam Peygamberi Hz.Muhammed(sav)'in kızının ve amcasının oğlu Hz.Ali'nin evlatlarından Hz.Hüseyin'in Kerbela şehrinde bulunan türbesi her yıl milyonlarca insanı ağırlıyor.

2. İslam Peygamberi'nin torunu Hz.Hüseyin ve Emevi Hükümeti'nin hükümdarı 1.Yezid'in ordularının savaşması, Hüseyin ve beraberindeki erkeklerin şehit olması ile sonuçlanan savaşın ardından Hz.Hüseyin'in şehit olduğu yerde yapılan türbenin ismi Beyn'ul Haremeyn'dir.

Arapça'da iki türbe anlamına gelmektedir.İkinci türbe Hüseyin'in kardeşi Abbas Bin Ali'ye aittir.

3. Daha sonra yapılan ilk mezarlar yine Emevi Hanedanlığı tarafından yıkılıp tahrip edilir.

Birkaç zaman sonra bölge halkı ve Müslümanlar tarafından tekrar tek bir bina üzerine kubbeli şekilde türbesi yapılır.

4. Yine Emeviler tarafından tahrip ve yıkıma uğrayan türbe inatla sevenleri tarafından tekrar yapılmıştır.

Yeni yapılan türbeye birde minare eklenmiştir. Türbenin etrafı çitlerle çevrilip türbenin içine süslemeler yapılmıştır.

5. Yıllar sonra türbenin kubbesi başka renk yapılmıştır ve büyütme çalışmaları başlamıştır.

İnsanlar enselerindeki Emevi baskısına rağmen bu yapıya karşı ilgilerini kaybetmiyordu. Belki de Peygamberlerinin torununa yapılan bu zalim saldırıya susmuş olmalarının verdiği vicdan azabını bu şekilde hafifletiyorlardı.

6. Üzerinden pek zaman geçmemesine rağmen şehir gelişmiş, şehrin etrafına surlar eklenmiş ve ilk kez Hz.Hüseyin'in türbesinin karşısına erkek kardeşi Hz.Abbas'ın türbesi yapılmıştır.

7. Bu fotoğraf 1915-20'li yıllara ait. Solda görünen Hz.Abbas'ın sağdaki ise Hz.Hüseyin'in türbesidir.

8. Türbeler Saddam Hüseyin zamanında sürekli olarak deforme edilmiştir.

Yok edilme çabalarının en belirgin örneği fotoğraftakidir. Böylesine kutsal bir mekan ve içindeki şehitlere saygısızlığın yanı sıra böylesine güzel bir mimari eseri yok etme çabası nedendir hiç bilinmez.

9. Gelelim mimarisine. Türbelerin kubbe, minare ve kapıları saf altındandır. İki türbe birbirine çapraz bir şekilde bakmaktadır.

Hz.Hüseyin'in türbesinin iki minaresinin arasından bakıldığında Abbas'ın türbesinin kubbesi gözükmektedir.

10. Her yıl onlarca anma törenine, Kur'an okuma merasimlerine ev sahipliği yapan türbe yılın her dönemi ihtişamlı ve inanılmaz görüntüleri bizlere sunuyor.

11. Hz.Hüseyin'in mezarının bulunduğu yer burası. Altın kubbenin altı.

Gümüş ve altın kaplı olan mezar kısmının bulunduğu bölüme Zerih-i Şerif denilmektedir. Dünya üzerinde Kur'an-ı Kerim'in bütün ayetlerinin üzerinde bulunduğu tek yapı Hz.Hüseyin'in Kerbela'daki mezarıdır.

12. Bu bölüme Sahn-ı Şerif denilmektedir.

Ziyarete gelenler bu avluda namaz kılarlar, Kur'an okurlar ve ibadet ederler.

13. Hz.Hüseyin'in türbesinin minareleri, kubbesi ve kapısı tamamı altındır.

Fakat resimde görmüş olduğunuz Hz.Abbas'ın türbesinin kubbesinin yarısı altındır. Minaresinde motifler vardır. Kapısı da altındandır.

14. Her yıl Muharrem ayının 10.gününde Hz.Hüseyin'in şehit olduğu günde Kerbela'ya akın ediyor.

Sayımlara göre geçen yıl Aşura Günü (10 Muharrem) Kerbela'ya gelenlerin sayısı 25 milyon kişiyi geçmiştir.

15. Türbelerde sürekli olarak kırmızı ve yeşil ışıklandırmalar kullanılıyor.

Büyük bir titizlikle türbeler her sabah kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Eşşiz maneviyat ve gözyaşları eşliğinde ziyaretçilerin naklettiğine göre Hz.Hüseyin "Hoş geldiniz" diyormuş.

16. İnanılmaz derecede büyük bir hissiyatı olan türbelerde Hindistan'dan Kanada'ya Nijerya'dan İtalya'ya kadar her renkten ve dinden insanlar ibadetlerini yapabiliyor.

Özellikle bölge Hristiyanları sıkça gelip gözyaşları eşliğinde Müslümanlar ile birlikte İmam Hz.Hüseyin ve beraberinde şehit olanları anıyor.

17. Her ne kadar Irak gönüllü orduları türbeleri ve çevresini korusa da bölgedeki İşid tehlikesi geçerse ve yolunuz Irak taraflarına düşerse bu eşsiz tecrübeyi tatmanızı tavsiye ederiz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cacik-c

yalnız yezid ve imam hüseyinin orduları değil 5 bin kişilik yezid ordusuna karşılık 40 kişilk imam hüseyin taraftarları ve ehli beyt yazmanız gerekirdi.

muhammet-ali-atabey

72 KİŞİLİK İMAM HÜSEYİN TARAFI KARDEŞİM 40 KİŞİ DEGİL . YA HÜSEYİN

yunus.1yesilmengmail.com

İçeriğini özlediğim için teşekkür ederim. Ne haber? :D

alemdar-kerrar

Halk perişan filan değil. 2 kere kerbelaya gitmek nasip oldu bana inşallah ömrüm yetse her fırsatta gideceğim. İmam Hüseyn aleyhisselamı katledenler hristiyanlar, yahudiler, putperestler değildi. Onu şehit edenler namaz kılmaktan alınları nasır tutmuş, hacca giden, zekat veren müslümanlardı. Kerbelanın mesajını her nekadar gizlemeye çalışsalarda mesaj açık ve nettir. Herkes marifeti doğrultusunda Kerbelanın mesajından yararlanmaktadır. İngiliz işgalinden kurtulan hindistan örnektir. Amerikalı gazatecinin Gandiye nasıl bu işi başardınız sorusuna verdiği yanıt " Halka Kerbelanın ruhundan bir nebze üfledim sadece " açık ve net bir örnektir. Ama günümüzde hala bu mesajı almamış sözde müslümanlar işte ortadoğuda bu gibi oyunlara gelip kan dökmektedirler.

hulker

Eğer bir daha Kerbela'ya giderseniz Sayın Kerbelai, bendende efendime çok selam söyleyin ve ondan uzak diyarlarda 19 yaşında birinin, 10 yaşından beri ona hasret olduğunu söyleyin.Bu arada galerimi incelediğiniz için teşekkür ederim sizleri buralarda görmek güzel :)

kartacali

halk aç perişan altın kubbe altında allahım sen bize yardım et karnımızı doyur demek ironin oscarı olsa gerek

hulker

Oraya gidenler emin olunuz karınlarının doymasını istemiyorlar nitekim oraya gidenlerin karınlarını doyuruyorlar ellerinde ne varsa veriyorlar.Buda kardeşliği pekiştirmek adına güzel birşey olsa gerek :)

kartacali

ondan birbirlerinin camiisini bombalıyorlar....efendi ırak savaşında öldürülen 18 kişiden 17 si ıraklılar birbirini öldürmesi sonucu hayatını kaybetmiştir gelmiş kardeslik diyorsun daha

hulker

Bende bundan bahsediyorum.Bu ve bunun gibi ortak değerler sayesinde kardeşlik pekiştirilebilir.Çünkü bu türbeye Sünni'de geliyor Şii'de geliyor,Hristiyan'da geliyor,Yahudi'de geliyor.Sizin o bahsettikleriniz sokak arasında kendini patlatan Selefi'ler ve onlara cevap veren koyu Şii'ler.Oranın durumunu sizden iyi biliyorum meraklanmayınız.Irak'ın diğer şehirlerine benzemez.Vahabi-Selefi saldırıları olmadığı sürece orada kimse bahsettiğiniz işleri yapmaz.

chill.out.brain

ışid söker götürür yarın hepsini

hulker

Galerimi incelediğiniz için teşekkür ederim :) Sanmıyorum aslında öyle birşey olacağını bölge halkı ve İran destekli Irak kuvvetleri gözü gibi bakıyor türbelere.

nebusimdi

Ya da Irak görünümlü İran "kuvvetleri" demek daha doğru sanırım.

hulker

Yani bu daha mantıklı bir tanımlama en azından :)

samet-kaya3

Allahda seni lanet etsin yarınlarında seni hesap gününde sorarlar gerisi Allaha kaldı.

hulker

Galerimi incelediğiniz için teşekkürler :) kime ne laneti ettiğinizi anlamış değilim sorun nedir?

Görüş Bildir