Kendisi Gibi Asit Saldırısına Maruz Kalan Kadınlara Cesaret Kaynağı Olan Laxmi ile Tanışın

 > 
218PAYLAŞIM

Boğazımıza kadar şiddete batmış durumdayız. Sadece ülkecek değil, dünyanın genelinde bu sapkın vaziyet artarak devam etmekte. Şiddet dilimizde, şiddet eylemimizde, şiddet beynimizde. Ancak bu şiddetin en yoğun ve en acımasızca yaşandığı düzlem; kadın ve çocuklara uygulanan şiddette biçimleniyor. Hem psikolojik hem fiziksel, şiddet uygulamaya yemin etmiş gibiyiz. 

Her yıl dünyada onbinlerce kadın erkek cinayetlerine kurban gidiyor. Bir o kadarında kalıcı hasarlar meydana geliyor. Şiddetin onulmaz psikolojik etkileri ise yıllarca sürüyor, hatta bitmiyor. Ancak bu büyük kümenin içerisinden insanlığa inancımızı tazeliyecek, hayata tutunma arzusuyla kendilerine hayran bıraktıran güzel insanlar da çıkıyor. Hindistanlı Laxmi Saa da onlardan bir tanesi. Ülkede her yıl 1000'den fazla gerçekleşen kezzaplı saldırıların kurbanlarından birisi de Laxmi. Ancak O, önce yaşadığı fiziksel acıyı sonra da tüm hayatı boyunca kendisiyle gelecek psikolojik ve sosyal acıları atlatarak iyi yürekli tüm insanları kendine hayran bıraktı.

NOT: Olayın kahramanının yüzünü saklamayıp hatta model olması, ayrıca hikayenin ilham vermesi sebebiyle Laxmi'nin yüzünü saklama ihtiyacı hissedilmemiştir.

Bundan 11 sene önce, henüz 15 yaşında olan Laxmi, kendisinden 17 yaş büyük olan talibi ile evlenmeyi reddedince kezzaplı saldırıya uğradı.

Kendinizi 10 saniyeliğine onun yerine koyun. Kaçımız ayağa kalkabilir, hayatımıza aynı yerden devam edebilirdik? Peki Laxmi bu saldırıdan sonra neler yapmış? Yaşadığı saldırıyı, ülkenin en önemli gazetelerinden birine bir yazı serisi şeklinde anlatmış. Yetmemiş, asit saldırılarına karşı kadınları savunan bir avukat olmuş, 27000 dilekçe toplayarak asit satışının düzenlenmesi için başvuruda bulunmuş ve istediği sonucu almış.

Bunlarla da yetinmemiş, "Asit Saldırıları Durdurulsun" adı altında bir kampanya başlatıp, öncüsü olmuş. Daha sonra tüm dünyada benzer saldırılara uğrayan kadınların sesi olmayı başarabilmiş.

Birçok kadına yardım edip, birçok ödül kazanmış. 2014 yılında ise "Uluslararası Cesur Kadınlar" ödülüne layık görülmüştür. Unutmadan, yine 2014 yılında bir televizyon programı da yapmıştır.

Bu kadarı bile birçoğumuz için fazlayken, şimdi de Hindistan'da bir giyim markasının "Cesaretin Yüzü" kampanyasının modeli olmuştur.

BBC'ye konuşan Laxmi: " Bence bu benim gibi kadınlara kendilerine güvenebileceklerini ve dış görünüşlerine rağmen cesur olabileceklerini gösterme adına çok büyük bir fırsat"

"İnsanlar asit saldırılarına uğrayanları kurban olarak görüyor ancak biz bu algıyı değiştirmeliyiz"

Saldırıdan sonra birçok kez estetik operasyon geçirmiş Laxmi

"Yüzümü giderek daha fazla göstermeye başladım ve bunun diğer mağdurlara da cesaret vermesini istedim. O bunu yapabiliyor öyleyse biz neden yapmayalım sorusunu sordurmak istedim" şeklinde açıklıyor durumu.

Ha bu arada unutmadan Laxmi'nin çok da güzel bir ilişkisi var

2014 Ocak'ta aktivist Alok Dixit ile tanışıyor ve aşık oluyor. Ancak iki tarafta evlenmeyi reddediyor ve durumu da şöyle açıklıyorlar:

"Ölene kadar birlikte yaşamaya karar verdik. Ancak evlenmeyerek, toplum baskısıyla mücadele ediyoruz. Biz, insanların düğünümüze gelip görünüşüm hakkında yorum yapmalarını istemedik. Çünkü gelinin dış görünüşü insanlar için çok önemli. Bu yüzden biz de düğün yapmamaya karar verdik"

Sonuç olarak; birgün şehir ortasında 3 adam tarafından saldırıya uğrayabilirsiniz, kimse size yardım etmeyebilir. Kaçmaya çalışırsınız ancak gözünüzü bile açamıyorsunuzdur.

O'nun ifadelerine göre; "bütün vücudunuz yanıyor, derinizin vücudunuzdan damlalar halinde aktığını hissediyor" olabilirsiniz. Ancak bu bile insanı durdurmaya yetmiyorsa, bizim durmaya hakkımız yoktur.

Bunlar da çalışmanın diğer fotoğrafları

Bu da videosu

Laxmi'nin saldırıdan önceki yüzünü merak edenler için;

Ayrıca dünyada bu şiddeti yaşamış bazı diğer mağdurların hikayelerini de görmek için bu içeriğimize de bakabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahunaz

helal kıza be. ben ölürdüm yani. bırak mücadele etmeyi yaşamaya gücüm bile kalmazdı.

watashiwaira

Ne diyeceğimi bilemiyorum gerçekten. 15 yaşındaki bir kıza evlenme teklifi etmek ve kabul etmeyince yüzüne kezzap atmak... Bu nasıl bir caniliktir? Sadece bu kadına değil, birçok kadına uygulanan bir şiddet bu. Bir kadının en çok değer verdiği şeylerden biri de güzelliğidir. Nasıl oldu da o güzelliğe gölge düşürmeye cesaret edebildi o adam? Cidden anlayamıyorum.

tugrul-gedik

Hayvan! desem, gözüme kedi köpek geliyor, onlara haksızlık. Bunu yapan nasıl bir yaratık.

sadrazam

kadına bunu yapan açıkça orospu çocugudur otesi yok !

elif-bilge-kemer

Daha demin diğer yorumları okudum ve hepsinin haklı olduğunu düşünüyorum ama sadece düşünüyorum yani bir şey yazamıyorum çünkü artık bu heriflere bu yorumlar yetmez. işkence lazım o kadına o kadar acı çektirmiş. adama söyleyeceğim tek bir lafım var: YAŞATTIĞINI BİR GÜN ELBET YAŞARSIN

Görüş Bildir