Kendi Maaşını Vale Ücretiyle Kıyaslayan Doktor Twitter'da Tartışma Yarattı

1.3bPAYLAŞIM

Kıyaslama hatalarıyla, ana temanın vücudun çok farklı bölgeleri tarafından anlaşılmasıyla, tipik Twitter polemiği olmuş.

Merve Sinoplu isimli doktorluk yapan Twitter kullanıcısı maaş görüntüsünü paylaştı ve aldığı ücretin düşüklüğünü vale ücretiyle kıyasladı.

Ardından şimdiye kadar geçtiği sınavlardan, zorluklardan bahsetti.

Tabii maaş muhabbetleri ilgimizi çektiği için epey bir yanıt geldi.

Herhangi bir konuda araya girip "Hayin, ajan!" diye bağıran tayfayı temsilen başka bir kullanıcı mention attı.

Biraz da iktisat ✍️

1500 yıllık kadim Anadolu geleneği stalk yapıp b💩klama sanatını icra edenler de eksik olmadı tabii.

Ama en çok tartışılan doktor hanımın maaşının bu kadar düşük olmaması gerekliliğiydi.

Emek fayda oranıyla seviye biraz yükseldi.

Aynı durumdan şikayetçi meslektaşlar da oldu elbet.

🤔

Geleceğin tıpçıları da endişeye kapıldı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda yardıralım ✍️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Evet hakkını alamayan biçok meslek gurubu var. Doktorluk da bunlardan biridir. Ama rica ederim, bu kadar para odaklı düşünmekten vazgeçin. Eğer öyleyse tıp okuycam diye kendinizi niye kasıyosunuz? Neden o kadar stresli bi meslek seçiyosunuz? Gidin aşçı olun, garson olun, youtuber olun, bari kafanız daha rahat olsun. Bugün bi hata yapmiyim de birilerinin ölümüne sakatlanmasına sebep olmayayım diye düşünmezsiniz en azından. Doktorluğun manevi tatmini sizi bağlamıyosa, sadece para üzerinden kıyas yapacaksanız lütfen doktor olup da insanların hayatlarıyla oynamayın.

cigdem-ozdemir-kanburoglu

Ayın sonunu nasıl getireceğim, o kadar doktor oldum, çocuğumu iyi okutmalıyım. Doktor olduğun için akrabaların senden para beklentisi vs. düşünürken, ek nöbet mi tutsam, ikinci işte mi çalışsam derken hastayı düşünmeye daha az vakit kalabilir. Zaten bu nedenle insan hayatı ile ilişkili mesleklere yüksek maaş verilir. örnek pilotluk. Bir de bir tıbbi hata yaparsanız 20 yıllık birikimizi ceza olarak vermeniz gerektiği gerçeği akıllı gençleri tıptan soğutmaktadır. Bu tarz görüşler de sürece yardımcı olmamaktadır.

cem-toraman

Bir noktada haklısınız fakat bütün meslekler kendi alanları içerisinde stresli ve zordur. Gastronomi üçüncü sınıf öğrencisiyim ve sizin tahmin edemeyeceğiniz şartlar altında çalışıyor ve ders işliyoruz. Bölüm arkadaşlarımın üzüntüden dersi terk etmelerini dün gibi hatırlıyorum.

iron-fist

Birincisi hassiktir oradan. İki adet akrabam var. İkisi de doktor. İkisi de farklı branşlarda ve farklı hastanelerdeler. Birisi özelde diğeri devlet hastanesinde. Ama maşallah çok güzel maaş alıyorlar. Hayatımda görmediğim ve belki de göremeyeceğim yerlere gittiler. Umarım daha da gezerler daha da çok alırlar. Ama yalan söylediğiniz çok bariz. İkincisi okumasaydınız. Bu hakaret gibi gelebilir ama okumasaydınız. Kusura bakmayın ama tek yaptığı işten 10 bin lira alan kaynakçı tanıdığım var. Adam sadece tek işinden o kadar alıyor. Piyasa araştırması yapıp meslek edinseydiniz. Doktorluğu kimse size zorla yaptırmıyor. Başka bir mesleğe geçebilirsiniz hemen. Üçüncüsü o valeyi oraya öyle hemen şak diye dikmiyorlar. Bilmediğiniz iş hakkında ahkam kesmeyin.

iron-fist

Yıllarca garsonluk yaptım. Kimlerin barmen, kimlerin vale olduğunu iyi bilirim. Siz okumuş olabilirsiniz ama o adam yıllarca hakaret işitti. Dayak yedi. Rezil oldu. Tabiri caiz ise ağzına sıçıldı. Son olarak; "Günde 20 araba gelse!" şeklinde bir hesaplama yapmak kadar gerizekalılık örneğidir.

semih-kurnaz

Doktor kendi maaşı üzerinden milleti ezmeye çalışacağına o kadar okuyup neden bu kadar az maaş aldığını sorgulasın. Bu durumun nedeni Tıp Fakültesinde okuyanlara veriyorlar gazı siz şöyle elitsiniz, böyle bilim insanı olacaksınız diye bunlarında iyice koltukları kabarıyor, iş hayatına atılıp da farklı meslek gruplarıyla maaş kıyaslaması yapınca hepsi ağlıyor. Sebep? Bilim insanı ya hepsi o yüzden. "Doktor olmak != para basmak" şunu bir öğrenin. Siz bilim insanı mı olacaksınız yoksa para babası mı? Önce bunun bir farkında olun sonra şu saçma egolarınızı da bir kenara koyup işinize bakın. Doktor oldunuz diye en yüksek miktarı kazanmak zorunda olan sizmişsiniz gibi saçma düşüncelere girmeyin, ben hiçbir cerrahın aldığı ücretten şikayet ettiğini görmedim..

semih-kurnaz

"Vale 20 TL beğenmiyormuşmuş" birisi şu doktora 20 TL'nin 3 dolar bile etmediğini söylesin, insanlar ev geçindiriyor size hizmet veriyor, bir zahmet parasını vereceksin. Lise mezunu teknik iş yapan herhangi birisi zaten 3.000 - 3.500 TL kazanıyor, kendi işini kurarsa +20'ya kadar çıkabiliyor.

realscofield12

Ben en YÜCEYİM nasıl olur da orospu çocuğu v*le ile aynı maaşı alabilirim. BEN ÇOK OKUDUM. en çok BEN okudum. BEN BEN BEN... diye biriyle karşıyız kusura bakmayın. Maaşım budur ben bunu haketmiyorum daha doğrusu BİZ bunu haketmiyoruz desen anlayacağım ama sana göre alt kademedeki birini seçip bakın şu gariban piçler bile benden daha çok kazanıyor tarzı yaklaşımın senin aciz ve ezikliğin. karşılaştırma yapmadan da maaşını eleştirebilirdin ama işine daha kolay gelen ucuzluk ve avamlıkla yaptın

realscofield12

ayrıca süreeekli bu bir mesleğin güzellemesi yapılmasından kusucam artık sen sağlıkçı diye yüce bir görevde değilsin. İyi bir sağlıkçıysan yücesin aynı şekilde iyi bir çaycıysan yücesindir. Sırf bir mesleğe sahipsin diye yüce değilsin.

Görüş Bildir