Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kemiklerden İnşa Edilmiş 10 Ürkütücü Yapı

 > -
Abone ol

Bu size ilginç gelebilir fakat kemikler tarih boyunca bazı binaların yapı taşı olmuşlardır. İşte bu ilginç ve aynı zamanda korkutucu olan yapılardan bazıları...

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/55222/10-...

1. Kelle Kulesi, Niş, Sırbistan

Kelle Kulesi, Niş yakınlarında bulunan 19. yüzyıldaki Sırp isyancıların kesilmiş başlarından oluşan 952 kafatasından inşa edilmiş bir kule. Kule, Osmanlıdan ayrılmak isteyen Sırplara ibret vermek için yaptırılmış daha sonra anıta çevrilmiştir.

31 Mayıs 1809 tarihinde Sırp asiler Niş'in birkaç kilometre kuzeydoğusundaki Çegar tepesinde yapılan savaşta Osmanlı ordusuna karşı 1804'deki ayaklanmalarından beri en büyük yenilgiyi aldılar. İsyancı Sırp ordusunun imha edilmesinden sonra o zaman Osmanlılar'ın Niş ordu komutanı Hurşid Ahmed Paşa diğer Sırp asilerine gözdağı vermek için öldürülen asilerin başlarının kesilerek kafataslarından bir kule yapılması emrini verdi. Daha sonra ailelerin defin işlemleri için kafataslarının bir bölümünü almalarından sonra şuan sadece 58 kafatası kalmıştır.

1892 yılında Sırbistan'ın her tarafından toplanan yardımlarla Belgradlı mimar Dimitrije T. Leko tarafından kulenin her tarafını kaplayacak ve örtecek şekilde bir kilise yapılmıştır.

2. Czerna Kafatası Şapeli

Bu benzersiz tapınak, 3000 kafatasları ve sayısız kaval kemikleri ile bezenmiştir. Vaclav Tomaszek, Polonya'daki küçük bir köyde yaşayan bir rahip,1776-1804 yılları arasında gerekli iskelet kalıntılarını toplandı. Bu kadar fazla cesedi nereden bulduğu sorusunun cevabı ise Otuz Yıl Savaşları ve yaşanan salgın hastalıklar sonucu ölen insanlar olabilir.

3. Seldec Kemik Şapeli (Kutna Hora kemik kilisesi)

Çek Cumhuriyeti'nde bulunan bu bina dışarıdan bakıldığında mütevazi bir manastır gibi görünüyor. Fakat içeri girdiğinizde kemikten yapılmış avizeler, kemikli bir şamdan ve kemiklerle bezenmiş duvarları görürsünüz.

4. Capela dos Ossos (Kemiklerin Şapeli)

Evora, Portekiz'de  insan kalıntıları ile inşa edilmiş bir ibadet merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Yerel tarihçilere göre burada 5000 farklı insanın kemikleri yer almaktadır. 16. yüzyılda yakınlardaki mezarlıklar tahrip edilmiş ve binlerce ceset ortaya çıkarılmıştı. Bu katedraldeki rahiplerde bu cesetleri 'ölümün kaçınılmazlığını hatırlatmak' adına bu şekilde değerlendirmeye karar vermişler. Katedralin girişindeki bir musalla taşında 'Bizim kemiklerimiz burada, Sizinkiler için bekliyoruz.' yazıyor.

5. Eggenburg Mezarlıkları

1405 yılında 5800 Avustralyalının kemikleriyle inşa edilen bu ürpertici yapı aslında bir mezarlık. Bunun sebebi ise mezarlık için yeterli yer olmaması. Kayalık bölgelerde mezar kazmanın zorluğu nedeniyle ölen kişiler 5 yıl süreyle gömülür ve 5 yılın sonunda çıkartılıp bu tarz mekanlara koyulurlardı.

6. Dinozor Kemiği Kulübesi, Wyoming, ABD

Benzin istasyonu sahibi Thomas Boylan tarafından dinozor kemikleriyle inşa edilen bina 1933 yılında tamamlandı. Bu bölgede fazlaca bulunan kemiklerden dolayı tarihsel bir kaygı yaşanmıyor.

7. Santa Maria della Concezione dei Cappuccini Kilisesi

Bu Roma kilisesinde binlerce kafatasından oluşturulmuş süslemeler bulunuyor. Ayrıca hayalet hissi veren bazı iskeletlerde ayakta duruyorlar.

8. Sığır Kemiği Evi

Teksaslı Dan Phillips 15 yıldır geri dönüşümlü malzemeler ile evler inşa ediyor. Ve onun en sevdiği malzemelerden biri ise büyükbaş hayvan kemikleri . Kapı kolları, yer karoları, ve veranda mobilyalarında genelde sığır iskelet kullanıyor.

9. Mamut Kemiklerinden Yapılmış Barakalar

Kayıtlı tarihin en eski insan yapımı konutların bazıları bu buz devri devlerin kalıntıları ile yapılan ilkel kulübelerdir .En iyi bilinen örnekleri Mezhyrich köyü (Ukrayna ) yakınlarında bir arkeolojik sitede bulunmuştur.

10. San Francisco Kilisesi

Peru'daki kilisenin bodrumunda bulunan bu odada uyluk kemikleri ve kafataslarıyla oluşturulmuş dairesel bir yapı yer alıyor. Bu mekan turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.

Bonus: Paris Yeraltı Mezarları

Fransa'nın en büyük şehri olan Paris'te şuan 12 milyon kişi yaşamaktadır. Yeraltı mezarlarında ise toplam 6 milyon kişiye ait kemikler bulunmaktadır. Bu mezarlıktaki kemikler bir duvarı andırır biçimde yeniden düzenlenmiş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir