Görüş Bildir

etiket Kaz Dağları'nda Yüzbinlerce Ağacı Kesen Alamos Gold, Devletten Tazminat Alarak Sahadan Çekildi

Anasayfa
 > Ekonomi

Kaz Dağları ekosisteminin içinde yer alan, Çanakkale’nin tek ve alternatifsiz su kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzası üzerindeki maden çalışmasını yapan Kanadalı Alamos Gold şirketi, kestiği 195 bin ağacın ardından devletten tazminat alarak sahadan çekildi.

Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre, sendika heyetiyle bölgede incelemelerde bulunan Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, “Ruhsat süresi bir yıl uzatılan ve ruhsatı yenilenmeyen şirket, sahayı teslim alırken taahhüt ettiği koşulları yerine getirmeden sahayı teslim etti. Maden sahasının eski halini alması yıllar sürecek. Alamos Gold uluslararası tahkim yasası gereği tazminat alarak sahayı terk ediyor. Yani kendi masraflarını da devlete ödetiyor, sıyırdığı canlı toprağı dahi yerine dökmeden gidiyor. Verdiği zarar yetmezmiş gibi, tazminat alması kabul edilemez” dedi.

"Alamos’un böyle bırakıp gitmesi düşündürücü"

"Alamos’un böyle bırakıp gitmesi düşündürücü"

Maden sahasındaki şantiye binaları ve iş makinelerinin tamamının saha içindeki şekliyle teslimatının yapıldığına dikkat çeken Durmuş, “Alamos’un böyle bırakıp gitmesi düşündürücü. Bu sahaya yakın yerlerde Halilağa Bakır Madeni projesi için Koza Madencilik ve Cengiz İnşaat’ın ruhsat alanı olması, Alamos’un çekildiği sahanın Cengiz veya Koza’ya devredileceği söylentilerini artırdı” ifadesini kullandı.

Sendika Başkanı, “Kaygımız, millete küfreden adamın, burayı alarak mahvetmesi” diye konuştu.

Ruhsatı yenilememişti

Ruhsatı yenilememişti

Geçen sene Ekim ayında Kaz Dağları'nda siyanürle altın arayarak 195 bin ağacın kesilmesine yol açan Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin sona eren ruhsatını yenilenmediği açıklanmıştı.

Şirket, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Kirazlı projesindeki tüm inşaat faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
481
164
59
26
15
15
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

amına koydular ülkenin...

Kaan Bozkurt

koymasına izin verdiler dostum. sen olsan böyle sik gibi gitmesine izin verir misin.

Pasif Kullanıcı

Acaba bu şirket Kanada'da faaliyet gösterseydi aynı sahayı yine aynı şekilde mi bırakacaktı? Şu haberden sonra "Muz Cumhuriyeti" diyenlere kızmayın bir zahmet.

Pasif Kullanıcı

geldiler, skip attılar, parasını alıp gittiler. işin garibime giden tarafı da pkkya sövenler içeriğe uğramıyor. noldu la sahipleriniz zincirinizi çözmedi mi.