Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kaybetme Korkusunu Çok Yoğun Deneyimleyen İnsanların Yüreğine Korku Salan 15 Durum

112PAYLAŞIM

Okuduktan sonra size, "Hakikaten ne boktan şeydir bu..." yerine daha kibar bir cümle kurdurmasını umduğumuz 15 madde karşınızda:

1. Belirli şeylere sahip olmak isteriz, peşlerinden koşarız çünkü bizi mutlu edeceklerini düşünürüz. Onlara ulaşamadığımız sürece bize rahat yoktur.

2. Peki ulaştığımız zaman var mıdır? İstediğimiz bir şeye sahip olduğumuz anda kaybetmekten korkmaya başlarız ve bu yüzden beklediğimiz mutluluk hiç gelmez.

3. Bu kısa açıklamadan anlaşılabileceği gibi, bize bu dünyada bir rahat yoktur a dostlar...

4. Çünkü ne arzularımızdan vazgeçebiliriz, ne de korkuya engel olabiliriz. İşin içinden çıkmak mümkün değildir.

5. Kaybetme korkusunun iyi yönü, sevgi olmadan mevcut olamamasıdır. Kaybetmekten korktuğunuz şeylere sahipseniz eğer, bu aslında şanslı olduğunuzu gösterir.

6. Fakat bu his bazen haddini aşar ve, "Kaybetmekten korkacağıma hiç sahip olmam daha iyi." dememize ve kendimizi geri çekmemize sebep olur.

7. Bu, mutsuzluğu ve kaybetmişliği en baştan kabullenmek demektir. Kazandırdığı şey ise sadece sahip olmama durumunun yarattığı belli belirsiz konfordur.

8. Duygularımızı bastırmak ve arzu ya da korku duymuyormuş gibi davranmak, hayatın dışına çekilmemize sebep olur.

9. Fakat kaybetme riski her an herkes için mevcuttur ve risk almadan mutlu olmamız mümkün değildir.

10. Yaşanabilecek en korkutucu şeylerden bir diğeri de sahip olmayı bırakamayacağımız şeyleri kaybetme korkusudur. Örneğin yaşamımızı veya aklımızı kaybetme korkusu...

11. Kaybetme korkusunu ilişkilerimizde çok yoğun olarak hissetmek bizi benliğimizden çıkarır ve olmadığımız bir insana dönüştürür. Eğer bu sebeple kaybedersek de, "Ben zaten mahkumum kaybetmeye" diye düşünürüz.

12. Sahip olduğumuz kişiyi başkalarından kısım kısım kıskanmamıza ve gerçek olmayan felaket senaryoları yaratıp bunlara inanmamıza sebep olabilir bu meret.

s51.photobucket.com

13. Bu insanları en fazla rahatsız eden iki cümle: "Ya bir gün olursa" ve "Nasılsa bir gün olacak"tır.

14. Ve gerçekten bir kayıp yaşandığında, insanda kendinden bir şey eksilmiş, adeta kolu kopmuş gibi bir his yaratır...

15. Yapılması gereken ise bu histen kurtulmaya çalışmak değil, dozunu iyi ayarlamaktır. Çünkü kaybetmekten korkmak, bir şeylere daha nazik yaklaşmamızı ve daha sıkı sarılmamızı sağlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
katilice

insanın en çaresiz olduğu nokta: "benim kaybedecek bir şeyim yok ki." demektir...

hzmuhalefet

ay benim bu tipik kaygı bozukluğu

olimpia

Allah bizim cezamızı vermiş yani :(

Görüş Bildir