Görüş Bildir

'Kastamonu Fanilası' Kışın Sıcak Yazın Serin Tutuyor

Anasayfa > Gündem

Yaklaşık 200 yıllık geçmişe sahip, kışın üşütmeyen yazın da terletmeyen 'Kastamonu fanilası'na daha çok turistler ilgi gösteriyor.

aa.com.tr

Kastamonu’da yaklaşık 200 yıldır pamuk ipliğinden örülen, kışın sıcak, yazın da serin tuttuğu bilinen Kastamonu fanilası, yöre kadınlarının geçim kaynağı oldu.

Ürettiği 'Kastamonu fanilaları'nı tarihi Münire Sultan Medresesi'ndeki küçük bir dükkanda  satan Beyhan Kaçan (38), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yöreye özgü ürünün yaklaşık 200 yıllık geçmişi olduğunu söyledi.

Daha çok turistlere satış yapılıyor

Daha çok turistlere satış yapılıyor
trthaberstatic.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com

Kastamonu fanilasının kışın üşütmediği, yazın da terletmediği için sağlıklı bulunduğunu, bu yüzden bilenlerin tercih ettiğini ifade eden Kaçan, artık çok fazla ilgi görmediği için daha çok başka şehirlerden sipariş aldığını dile getirdi.

Kaçan, 'Kastamonu fanilası dokumaya 5 yıl önce ev ekonomisine katkı vermek için başladım. Önce evde dokumaya başladım. Daha sonra burayı açtık. Artık eskisi gibi çok fazla ilgi yok. Haftada 40 fanila dokuyorum. Daha çok gelen turistlere satış yapıyorum ve şehir dışında gelen siparişleri hazırlıyorum' diye konuştu. 

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
5
2
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
deli-sabit

Ülkemde 200 yıllık böyle bir üründen bihaber olduğum için utandım. Turistlerin haberi var, bizim yok...Ya tanıtımda, pazarlamada sorun var ya değerlerini tan... Devamını Gör

Kırmızı Kaşkol

200 yıllık tarihi var ama ben şimdi duydum ben bilmediğim için utanayım mı yoksa bu ürünü üretenler pazarlama konusunda yetersizler diye ona mı üzüleyim bile... Devamını Gör

devrimdengiz

5 dakikada yapılır hemen teslim edilir hanımların dikkatine kastamonu fanilası ayağınıza geldi :))