Karmaşaya Son Verme Vakti Geldi de Geçiyor! İşte Dolapları Çok Daha Düzenli Hale Getirecek Pratik Tüyolar

3PAYLAŞIM

Saatlerinizi ayırıp düzenlediğiniz dolaplar, bir haftada yeniden eski haline dönüyor, değil mi? Size lazım olan giysinin hep en altta kalmasından bahsetmiyoruz bile... Çorap ve aksesuar çekmecelerinin keşmekeşinden bahsedip canınızı sıkmayalım şimdi. En iyisi gelin, tüm dolaplarınızı daha uzun süre düzenli tutacak önerilere göz atalım. Belli mi olur, belki de aradığınız yöntem aşağılarda bir yerlerde sizi bekliyordur!

Konmari yöntemini deneyerek minimalleşin!

Sadeleşmeyi temel alan konmari yöntemi, gerçekten ihtiyaç duymadığınız halde dolapta beklettiğiniz parçalardan kurtulmanızı sağlıyor. Bu yönteme göre dağınıklığın en büyük sebeplerinden biri gereksiz eşya kalabalığı. Belki bir gün lazım olur ya da anısı var diye sakladığınız ama yıllardır giymediğiniz o pantolon var ya, işte ondan kurtulmalısınız. Bağışlayın, satın ya da hediye edin!

Dikey katlayın, yatay yerleştirin ve alandan tasarruf edin!

Konmari düzenleme yönteminin bir diğer amacı, eşyaları minimum alan kaplayacak ve dağılmayacak şekilde yerleştirmek. Eşyalarınızı küçük kareler ya da dikdörtgenler oluşturacak şekilde katlayın. Ardından, bu küçük parçaları yan yana dizin. Bu sayede, dolaptan aldığınız bir kıyafet diğerlerinin düşmesine sebep olmaz. Bu yöntem, özellikle çorap çekmecelerinde çok işe yarıyor...

Düzenleyicilerden ve sepetlerden faydalanın!

Gardıropların kocaman ve yüksek bölmelerini yığın halinde doldurmayın. Çekmece içleri, ayakkabılar, çantalar, aksesuarlar ve raflar için ayrı ayrı tasarlanmış düzenleyicilerden ya da sepetlerden faydalanın. Bu düzenleyiciler, özellikle gardıroplardaki kullanılmayan alanlarda çok işe yarıyor.

Bazaların altı ne güne duruyor, değil mi?

Dolaplardaki karmaşanın en büyük sebebi eşya fazlalığı. Siz de her mevsime ait giysileri aynı anda gardırobunuzda tutuyorsanız, hemen en yakın hurca koşun. Geçen mevsimin tüm kıyafetlerini güzelce hurçlara yerleştirin ve seneye görüşmek üzere baza altlarına yerleştirin. Dolabınızda yalnızca içinde bulunduğunuz mevsimin eşyaları kaldığında nasıl da ferahlayacak!

Dolap kapaklarını değerlendirin!

Mis gibi kapakları boşta bırakacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle saklama alanı sıkıntısı yaşayanlar için dolap kapakları ek bir kullanım alanı sunuyor. Kapak içlerine askılar yerleştirerek fular, takı ve toka gibi minik eşyalarınızı asabilirsiniz. Dolabınızın iç hacmi yeterliyse, kapak içlerini ayakkabı askılığı olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ayakkabı aparatı alarak kapaklara monta etmek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir