Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kariyeri ve Canı Pahasına da Olsa İnsanları Kurtaran Kahraman Sporcu: Shavarsh Karapetyan

-

Kariyeri ve canı pahasına da olsa barajın sularına düşen otobüsten insanları kurtaran kahraman: Shavarsh Karapetyan.

11 dünya rekoru 17 dünya ve 13 avrupa yüzme şampiyonu olmuş Ermeni asıllı Sovyet yüzücü olan kahraman Shavarsh Karapetyan,

16 eylül 1976'da Erivan'da günlük koşusunu yaparken bir otobüsün baraj duvarını yıkarak göle düştüğünü görür.

Tereddüt etmeden göle dalan Karapetyan, ayakları ile otobüsün arka camını kırar ve yaklaşık 20 dakika içerisinde 35-40 ar saniyelik periyodlarla 10 metreye dalış yaparak 30'a yakın yolcuyu çıkarır. Ancak 20 yolcu hayatta kalabilmiştir.

Cam kesikleri nedeniyle kanına bulaşan şehrin kanalizasyon atıkları kendisini komaya sokar, doktorlar umudu keser ancak 46 günlük koma sonrasında kendine gelir. Zatürreye de yakalanan Karapetyan'ın ne yazık ki spor yaşamı sona ermiştir.

Hastaneden çıktığında yaptığı açıklamada “Çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerektiğini de. Aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. O sıra bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. Koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. Hala o koltuk rüyalarıma giriyor" diyerek üzüntüsünü dile getirmişti.

kulturologia.ru

Karapetyan'ın kahramanlığı sadece bu olay değil, yüzme okuluna giderken şoförün uçuruma sürdüğü araca son anda müdahale edip kendisiyle beraber 30 kişinin hayatını kurtarıyor.

Ayrıca 1985 yılında bir yangında, yanan binaya dalan Karapetyan, birçok insan hayatını kurtarmıştır. Kendisi ciddi yanıklar sebebiyle uzun süre hastanede yatmak zorunda kalmıştır.

Kahramanlığı uzun süre gizli tutulsa da bir raporun ardından olay ortaya çıkar ve Unesco'nun 'Fair Play' ödülünü alır. İsmi ise keşfedilen bir gezegene verilir. Karapetyan, birçok onur madalyası da kazanmıştır.

Başarılı sporculuk hayatı ve yaptığı büyük kahramanlıklarının ardından daha basit bir hayat yaşamak için 1993 yılında Moskova'da ayakkabı dükkanı açar.

Yaptığı kahramanlık hiçbir zaman unutlamayan Karapetyan'a Sochi Olimpiyatlar'ında olimpiyat meşalesini taşıma onuru da verildi.

👏👏👏

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
telvin-namli

Valla adamın ırkı - dini - dili zerre umurumda değil...

nomadsoul

Son iki ay içerisinde, dördüncü kez aynı içerik. Hadi hayırlısı.

gunesliler

İnsan kurtarmak deniyor, sporculuk deniyor, adamın sporculuk hayatının sona erişinden bahsediliyor ve siz faşistlerin aklına sadece Ermeni olduğu mu geldi? Ölen birilerine üzülürken ne zaman dil din ırk v.b. şeyleri yok sayarak üzüürseniz, insanlık için bir adım atmaya başlamış sayılacaksınız.

viyol10sel

herhangi bir dine mezhebe ırka mensup diye birisine sebepsiz yere düşman olan biri apodan hitlerden farksız derecede vahşi katil hain aciz zavallidir. Ve ne yazik ki ülkemizin en üçte biri bu tip insanlardan oluşuyor. Bu içerikte bahsi geçen güzel isnana bile kin kusabilen insan her türlü kötülük potansiyeline sahiptir... Ulan Osmanlı üç kıtaya hakimken en az 50 ülkeyle savaştı o zaman o insanlar da bize düşman mı olsun şimdi.? Ne yazık ki bu kadar aptal gerici insanla aynı ülkede yaşıyoruz

duniaguluzada

inanmıyorum bu insanın ermeni olduğuna kanında ya azerbaycanlı kanı var ya da türk çünki hep Azerbaycandan bebekle gidiyordular böyle kahramanca bi şeyler yapması anca bunun için ola bilir :D

pers-prensi

bu kadar ırkçı olmamak gerekir. her milletten iyi ve kötü insan çıkar

galamirza-farzullayev-juventin

IQ 30 olanda insanin aglina bele fikirler gelir demek ki

Görüş Bildir