Görüş Bildir
Haberler
Karabük'te Tarihi Keşif: 1800 Yıllık Askeri Merkez Bulundu

Karabük'te Tarihi Keşif: 1800 Yıllık Askeri Merkez Bulundu

Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki antik kentte yapılan kazı çalışmalarında, Roma askeri yapısı ortaya çıkarıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milattan önce 1. yüzyılda kurulan ve milattan sonra 8. yüzyıla kadar bölgenin en büyük yerleşim yerlerinden olan Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki antik kentte yapılan kazı çalışmalarında, Roma askeri yapısı bulundu.

1800 yıllık demir maske ortaya çıktı

1800 yıllık demir maske ortaya çıktı

Ortaya çıkarılan mozaikler dolayısıyla 'Karadeniz'in Zeugması' şeklinde adlandırılan, Geç Helenistik, Roma ve Erken Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan Hadrianaupolis Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında, Roma askerine ait 1800 yıllık demir maske de ortaya çıkarıldı.

14 yapı keşfedildi

14 yapı keşfedildi

Antik kentteki kazı çalışmaları, Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Çelikbaş başkanlığında yürütülüyor.

İlçenin 3 kilometre batısında bulunan antik kentteki çalışmalarda, şimdiye kadar iki hamam, iki kilise yapısı, bir savunma yapısı, kaya mezarları, tiyatro, bir kemerli ve kubbeli yapı, anıtsal kültik niş, sur, villa, diğer anıtsal binalar ile bazı kült alanları gibi 14 dağınık yapı ortaya çıkarıldı.

Eserler çevre illerdeki müzelere götürülüyor

Eserler çevre illerdeki müzelere götürülüyor

Hıristiyan dünyası din adamlarından Stylianos Alypius'un doğduğu ve Antik Çağ'da hac merkezi olarak kullanılan Hadrianaupolis'teki çalışmalarda elde edilen bulgulardan taşınabilir olanlar çevre illerdeki müzelere götürülüyor, taşınmazlar ise bulunduğu yerde korunuyor.

İncil'de adı geçen nehirler Geon, Phison, Tigris ve Euphrates'un yer aldığı, at, fil, panter, geyik ve grifon (sanat tarihinde genellikle aslan vücutlu, kartal kanatlı ve kafalı mitolojik yaratığa verilen isim) gibi birçok hayvanın tasvir edildiği kiliselerin tabanındaki mozaiklerle ünlenen antik kentte kazı çalışmaları yılın 12 ayı sürüyor.

'Bir askeri yapı olduğunu tahmin ediyoruz'

'Bir askeri yapı olduğunu tahmin ediyoruz'

Kazı başkanı Doç. Dr. Çelikbaş, AA'ya, antik kentteki kazılarda önemli bulgulara rastlandığını söyledi.

Bu yıl henüz fonksiyonunu çözemedikleri kare planlı bir yapıda yoğunlaştıklarını ve kazıların o alanda sürdüğünü vurgulayan Çelikbaş, 'Yapıdaki sur duvarından burasının bir askeri yapı olduğunu tahmin ediyoruz. Buradaki kazılarda demir bir maske ortaya çıktı' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

3. yüzyıla ait

3. yüzyıla ait

Çelikbaş, 'Batı Karadeniz'in iç bölgelerinin tarihi henüz tam olarak aydınlatılmış değil. Yaptığımız çalışmalarla bölgenin tarihini aydınlatmaya devam ediyoruz. Kazılarımızda bölgede Roma İmparatorluğu'nun varlığını gösteren önemli verilere ulaştık. Bu maske de bir Roma askerine ait. Roma süvarisine ait bir yüz maskesi, bir miğfer parçası' ifadelerini kullandı.

Hadrianaupolis'te bir Roma garnizonunun, askeri üssünün varlığından söz edilebileceğini anlatan Çelikbaş, 'Roma, Karadeniz Bölgesi'nden kendi coğrafyasına gelebilecek her türlü tehlikeye karşı üsler inşa ederek savunmasını en uçta yapmayı planlamış. Bu savunma amaçlı askeri kentlerinden birinin de Hadrianaupolis olduğunu düşünüyoruz. Maske parçası imparatorluk dönemine ait. Çok büyük ihtimalle de benzer örneklerine ve tabakalandırma tarihine baktığımızda 3. yüzyıla ait' bilgisini verdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
7
6
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın