Görüş Bildir
Haberler
Kandil: 'Tahkim Edilmiş Ateşkesle Müzakereler ve Demokratik Çözüme Hazırız'

Kandil: 'Tahkim Edilmiş Ateşkesle Müzakereler ve Demokratik Çözüme Hazırız'

Onedio Medya
15.09.2015 - 16:15 Son Güncelleme: 15.09.2015 - 16:21

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) başkan ve yöneticilerinden oluşan 8 kişilik heyet, son gelişmeleri değerlendirmek üzere gittiği Kuzey Irak'ta temaslarını tamamladı. Heyetin ziyaretinin ardından açıklama yapan KCK yöneticisi Mustafa Karasu, 'tahkim edilmiş ateşkes çerçevesinde arabulucular gözetiminde bir müzakere ve demokratik çözüme hazır olduklarını' söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'nın haberine göre Şırnak'ın Cizre İlçesi'ndeki temasların ardından 3 gün önce Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'a geçen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Selma Irmak, HDK Sözcüsü ve HDP Mersin Milletvekili Ertkuğrul Krükçü ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in de aralarında bulunduğu 8 kişilik heyet, Süleymaniye ve Erbil'deki temaslarını tamamladı. 

Kürkçü: Kandil'le görüşmedik

Erbil'den Süleymaniye'ye geçen ve burada Celal Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) ve Goran Partisi yöneticileri ile görüşen heyetin dün Kandil Dağı'na çıkarak KCK yöneticileri ile de görüştüğü belirtilmişti ancak Ertuğrul Kürkçü, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bianet'in haberine göre, 'heyetin Kandil Dağı'na çıkarak KCK yönetimi ile son gelişmeleri değerlendirdiği' şeklindeki bilgilerin doğru olmadığını ifade eden Kürkçü; 'Biz Irak'taki partilerle ve bizim oradaki büromuzla görüştük' dedi.

Heyetteki isimlerden bir bölümü bu sabaha karşı uçak ile Irak'tan Türkiye'ye dönerken, diğerlerinin de bugün döneceği belirtildi.

'Müzakere ve demokratik çözüme hazırız'

'Müzakere ve demokratik çözüme hazırız'

Kandil'deki KCK Yürütme konseyi üyesi Mustafa Karasu, PKK'ya yakın Med Nuçe TV'de yaptığı açıklamada, 'tahkim edilmiş ateşkes çerçevesinde arabulucular gözetiminde bir müzakere ve demokratik çözüme hazır olduklarını' söyledi.

Hükümet silahların bırakılmasını istiyor

Hükümet, PKK'ya yönelik operasyonların durdurulması ve müzakerelere yeniden başlanabilmesi için PKK'nın silahlı unsurlarının ülke dışına çıkmasını ve tam eylemsizliğe geçmesini şart koşuyor.

PKK lideri Abdullah Öcalan, 21 Mart 2013 Nevruzu'nda silahlı mücadelenin sona erdiğini ilan etmiş, bütün PKK unsurlarının ülke dışına çıkmasını istemiş, o yıl Mayıs ayında başlayan çıkışlar Gezi Parkı sürecinde yine Öcalan'ın talimatıyla durdurulmuştu.

Kandil çıkan PKK unsurlarını daha sonra Türkiye'ye geri gönderdiklerini açıklamıştı.

DHA, Bianet ve Al Jazeera

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0