Kanada'da Bir Kızılderili Kabilesi 11 Kişinin İntihara Kalkışması Üzerine OHAL İlan Etti

-

Başbakan Justin Trudeau Attawapiskat Kabilesi'nden gelen bu gelişmeleri "yürekleri burkan" bir haber olarak değerlendirdi. 

Kanada'daki Kızılderili Kabile'de yaşanan bu haberi Kanada Buzzfeed haber editörü Emma Loop derlemiş, biz de sizlerle paylaşalım istedik.

Haberin Tamamı İçin:

Kanada'da yerli bir kabile, 11 kişinin tek bir gecede intihara teşebbüs etmesi krizi üzerine, OHAL ilan etti.

CBC'nin haberine göre Ontario'nun Attawapiskat Kabilesi'nde yaşayan 11 kişi cumartesi akşamı hayatlarına son vermeye çalıştı. Kabile şefi Bruce Shisheesh Eylül ayından beri içinde çocukların da bulunduğu toplam 100 kişinin intihar denemesinde bulundğunu söyledi.

Attawapiskat'taki haberler gerçekten yürek burkuyor. Bütün yerli halklarımızın yaşam standartlarını iyileştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. 

- Justin Trudeau

Merkeze uzakta, Kuzey Ontario'nun kuzeyinde bulunan "ilk ulus" yaklaşık 2,000 kişiye ev sahipliği yapıyor. 

Şef Shisheesh bölgesel hükümetin acil sağlık çalışanlarını bölgeye gönderdiğini belirtti.

Bakan Hopskins'in bugün Attawapiskat'a acil durum ekipleri göndermesini bekliyoruz, bakalım bugün ne olacak. Yanımızda olduklarını söyledi. 

- Bruce Shisheesh

Kanada Sağlık birimleri Nishnawbe Aski Ulus'u tarafından bölgeye sevk edilen kriz masası ekibinin arasında, iki adet danışman da gönderdiklerini belirtti.

Shisheesh'in CBC'ye yaptığı açıklamaya göre Attawapiskat'ın sosyal hizmet çalışanları "tükenmiş" durumda ve bu yerli ulusun uzman akıl sağlığı eğitimi almış sağlık görevlilerine ihtiyacı var.

Attawapiskat, geçmişte 2011 yılında ciddi bir konut krizi sırasında olağanüstü hal ilan etmişti.

5 yaşındaki Verna Iahtal, Attawapiskat'taki evinde kendi yaptığı Noel ağacını gösteriyor, 2011. Bu hücre kadar evde 21 kişi yaşıyor. -Frank Gunn / The Canadian Press

Shisheesh ayrıca uyuşturucunun da büyük bir problem olduğunu söylüyor. "Attawapiskat sakinlerinin jenerasyonları, bölgedeki okullara gitmeye zorlandıkları yıllarda gördükleri baskıdan dolayı psikolojik zarar gördüler" diyor.

Çocukların bulunduğu her bölgeye adil hizmetler sağlanmadığı sürece Attawapiskat'taki gibi intihar salgınları olmaya devam edecektir. 

- Cindy Blackstock

Yerel UDP Milletvekili Charlie Angus ve Liberal Yerli Halklarla İlişkiler Bakanı Carolyn Bennett Pazartesi Günü Kriz Hakkında Görüşeceklerini Söylediler.

- @Carolyn_Bennett Kuzey toplumlarını etkileyen bu kabus hakkında seninle konuşmayı sabırsızlıkla bekliyorum. İyi dileklerimle. 

- Kesinlikle @CharlieAngusNDP

Charlie Angus,Alt Meclisteki Konuşmasında Liberal Hükümeti En Son Yapılan Federal Bütçelerde Çocukların Akıl Sağlığı İçin Yeteri Kadar Bütçe Ayırmadığı Gerekçesiyle Eleştirdi.

"Genç insanların arasındaki bu kriz ve ölüm döngüsünü durdurmak için ne gerekiyor?"  Miiletvekili Charlie Angus - Globalnews.ca (@globalnews) 11 Nisan 2016

Sağlık Bakanı Jane Philpott, önümüzdeki 4 yıl için yerli halklara ayrılmış olan $8.4 milyar dolarlık ödeneğe dikkat çekerek cevap verdi.

"Halklara aslında umudu geri verecek olan bu tür ödeneklerdir" dedi.

Attawapiskat'ın ve Yakınlardaki Yerli Toplumlar İntihar Krizine Dikkat Çekmek İçin Haftasonu Bir Şifa Yürüyüşüne Katıldılar.

Gençlerin #intihar farkındalığı şifa yürüyüşü Attawapiskat'a ulaştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016BaşbakanİntiharOHALOlağanüstü Hal
Görüş Bildir