Görüş Bildir
Haberler
Kadınların Evlenebilmek İçin Servet Harcamak Zorunda Kaldığı Ülkeler Size "Hangi Devirdeyiz Yahu?" Dedirtecek

Kadınların Evlenebilmek İçin Servet Harcamak Zorunda Kaldığı Ülkeler Size "Hangi Devirdeyiz Yahu?" Dedirtecek

R.G.
16.02.2021 - 14:13

Başlık parası kavramını daha çok damadın evlenebilmek için gelinin ailesine ödediği para olarak biliyoruz. Günümüzde ayıplanan bu uygulama, pek çok ülkede yasak. Öte yandan, bazı ülkelerde ise tam tersi uygulanıyor ve gelinin ailesi kızlarının evlenebilmesi için para ödemek ve çeşitli eşyalar vermek zorunda kalabiliyor. Bazen gelinin ailesinin bütün mal varlığını bunun için tüketiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

1. Hindistan

1. Hindistan

Gelinin evlenebilmek için damada para ödemek zorunda olduğu ülkelerin başında Hindistan geliyor. Bu gelenek daha çok Hindu dinine mensup aileler arasında yaygın.

Bunun başlıca sebebi gelinin kayınvalidesi ve eşinin diğer aile üyeleri tarafından hor görülmemesini sağlamak. Görgülü, meslek sahibi bir damat istiyorsanız kesenin ağzını iyice açmalısınız. Geleneği savunanlar gelinin evlilikte bir sorun yaşaması durumunda kocasının evinden daha rahat ayrılabilmesini sağladığını da belirtiyor.

2. Bangladeş

2. Bangladeş

Bangladeş'te geçmişte damadın geline başlık parası ödemesi daha yaygınmış. 1960'lardan itibaren bunun yerini gelinin damada nakit para ve eşya vermesi geleneği almış. Ülkede orta sınıf büyüdükçe gelinden beklenen para ve eşya miktarı da artmış ve çeyiz tartışmalarından kaynaklı şiddet olaylarının yaşandığı kaydediliyor.

3. Pakistan

3. Pakistan

Pakistan'da hem gelin hem damat için maddi yükümlülükler var. Kız tarafının damadın ailesine yüklü miktarda altın vermesi özellikle kırsal bölgelerde evliliğin şartı haline gelmiş ve çeyiz anlaşmazlığında evlilik ertelenebiliyor.

4. Nepal

4. Nepal

Gelinlerin damada para, mücevherat ve eşya vermesi zorunluluğu bu ülkede o kadar ciddi bir sorun haline gelmiş ki aileler kız çocuk yapmaktan çekiniyor. Ülkede yasalarla bu uygulama kınansa da somut bir cezası yok.

5. Sri Lanka

5. Sri Lanka

Damada 'dewedda' adı altında başlık parası ödenmesi Sri Lanka'da da var ancak diğer Güney Asya ülkelerindeki gibi şiddet olayları yaygın değil ve uygulaman önemini yitirmeye başlamış.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

6. Afganistan

6. Afganistan

Afganistan hem geline hem damada başlık parası ödenen ülkelerden. Damada ödeme canlı hayvan olarak da yapılabiliyor. Buna değerli halılar ve ev eşyaları da eşlik ediyor.

7. İran

7. İran

Ülkede damada nakit, altın ve eşya verilmesi geleneği binlerce yıllık geçmişe sahip ancak büyük şehirlerde çok büyük çeyizler zorunluluk olarak görülmüyor.

8. Fas

8. Fas

Eğer daha önce evlenip boşanmış ya da eşini kaybetmiş bir kadınsa gelinin damada ödemesi gereken para yükseliyor, ilk kez evleniyorsa bu kez damattan istenen para miktarı artıyor.

9. Mısır

9. Mısır

Çeyiz geleneği Mısır'da da çok güçlü ve kızlar gelecekteki eşlerine sağlayacakları mal varlığını edinebilmek için önceden işe girip para biriktirebiliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
10
8
3
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın