Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadınlara Özel Vagon Sorusuyla Beraber Aklımıza Gelen 15 Şey

-
Abone ol

1. Her şey İstanbul Ulaşım A.Ş.'nin sorduğu anket sorusuyla başladı: "Kadınlara özel vagon ister misiniz?"

Haberin detayına buradan ulaşabilirsiniz.

2. Tabii ki bu soruyu sormak dahi problem olmalıyken böyle uygulamalara ülkemiz aşina. Sivas'ta birkaç ay önce faaliyete geçen 'Pembe Taksi' uygulaması aklımıza geldi.

Taksi sadece kadın ve aileleri alıyor ve akşam 8'e kadar çalışıyor.

3. Ahlaki açıdan derin bir çöküntü içindeyken bir adım sonrasını düşünür olduk.

Çünkü son aylarda art arda cinsel istismar ve kadına yönelik şiddet haberleri neredeyse normalleşmiş durumda.

4. Kadınlara özel minibüs de yapmalı mıyız?

Çünkü kadınlara özel taksimiz var çok şükür.

5. Ya da kadınlara özel bir vapur? Vapur abartı olsa bile, kadınlara özel bir oturma salonu belki!

Hadi o bile abartı derseniz belli saatlerde sadece kadınlara taşıyacak motor fikri hiç de uzak görünmüyor.

6. Belki de metrobüs ya da otobüslerde kadınlara özel bir bölüm yapılabilir, ne dersiniz? Tıpkı hamile ya da yaşlılar için konulmuş ve önemsenmeyen tabelalardan mütevellit bir bölüm.

7. Yetişkinler için yapılan yetmez. Acaba okullarda da aynı fikri görüşe açsak mı?

Karma eğitim de neymiş, her şey sağlıklı nesiller yetişmesi için.

8. Ya da lokantaları iki bölmeli hale getirebiliriz. Daha da iyisi sadece kadın ya da erkekler için lokantalar açılabilir.

Düşünsenize lokantanın girişinde "Erkekler giremez." yazabilir.

9. Örnekler çoğaltılabilir ancak temel mesele şu: Neden cinsiyetlerine göre insanları ayırma ihtiyacı duyuyoruz?

10. Bir diğer soru da insanlar neden cinsiyetlerine göre ayrılmak istiyor, böyle daha rahat olabileceklerini düşünüyorlar?

11. Kadınlar, sadece cinsiyetleri dolayısıyla ayrımcılığa tabi tutulmasını neden normal görüyor?

Çünkü azımsanmayacak oranda 'Evet' oyu var. Böyle görmemeli, bir insan cinsiyeti ya da cinsle eğilimi dolayısıyla ayrımcılığa asla tabi tutulamaz.

12. Çoğu zaman olduğu gibi karar alma mekanizmalarındaki erkek egemen söylemlerin neden karşısında durulmuyor?

Mesele bir şeyi erkeğin yapmasından öte, erkek egemen aklın ve yerleşmiş toplumsal yapının yeniden üretilmesidir.

13. Son olarak aklımıza gelen en can alıcı soru: Kadınlara özel vagona neden ihtiyaç var?

14. Çünkü hala kadının namus simgesi olduğu, korunmaya ve akıl verilmeye muhtaç bir canlı olduğu kanısı damarlarına işlemiş insanlarla yüz yüzeyiz.

Erkekliğini yüceltip kadınları aşağılayan, onları küçücük kalıplara ve yaşam tarzları içine mahkum etmeye çalışan zihniyeti kirli insanlarla karşı karşıyayız. Ne yazık ki bu ülkede her zaman şarkınızda bunlardan birkaç tane görürsünüz.

15. Herhangi dini, siyasal, toplumsal, cinsel yönelimli grubun bir diğeri üzerinde tasarrufta bulunma hakkı olmadığı bir düzende yaşama isteğimiz anormal karşılanmamalı.

İnsanlar kendi haklarına birey olarak sahip çıkmaya başladıkları ve bir şeylerden korkmadıklarını gösterdikleri gün, daha güzel günler için bir adım daha atabileceğiz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suhiss

İnsanların çoğu bir adim sonrasini göremiyor saniyorlar ki vagonu ayirip rahat edeceğiz. Kadin ile erkeği ayirma düşüncesi yobazliktan başka birşey değil. Tacizle tecavüzle basetmenin daha kesin ve daha medeni yollari varken ugrastigimiz şeylere bak.

pazartesi

Şeriat böyle gelmez. İlla şeriat getirecekseniz tecavüzcüyü recm etmek hırsızın sağ elini kesmeniz gerekir. İslamı savunan sizler; yanından kadın geçtiğini dahi farketmeyen Bediüzzamanın izinde oldugunuzu savunduğunuz zamanları ne çabuk unuttunuz. Ayrı vagonmuş peh! Önce erkek vatandaşına öyle eğitim ver ki vakti zamaninda arkasından mendil sallayan kızlara göz ucuyla dahi bakmayan sahabiyi örnek alsınlar.

osuran-boga03

iskit saka devletini 40 yıl yöneten tomris katun nene hatun kara fatma zübeyde hanım ner de bu sıgırlar

musikisinas-don-vito

Diyelim ki uygulamaya geçti... O vagona binmeyen ya da çok dolu olduğu için binemeyen kadınlara nasıl bir gözle bakılacağının farkında mısınız? "ERKEKLERİN VAGONUNA BİNDİ ÇÜNKÜ CANI ERKEK İSTİYOR AZGIN KARININ, BELLİKİ YOLLU BU". Daha kabasını yazmak isterdim, terbiyem bu kadarına müsaade ediyor ama sanırım "bazı" tiplerin beyninde ne tür iğrenç düşüncelerin akacağını kestirebildiniz. Kadınlar vagonuna binmeyen ya da binemeyen kadınları bu tür düşüncelerle yolculuk boyunca yüreği gibi pis bakışlarla süzecek, belki metro çıkışında takip edecek, uygun bir fırsatta tecavüz edecek ne kadar tip çıkar sizce? Böyle bir uygulamanın ne tür fenalıklara sebep olacağını, kadınları bindiği vagona göre sınıflayacağını kestirebiliyor musunuz? Yoksa zaten amaç bu mu?

theonu

Boş uğraş. Bunun bu ülkeye hiçbir faydası olmaz. Bu ülkede kadınların çektiği eziyetin bitmesi için ilk şart yönetime kadına değer veren insanların gelmesidir. Şu anda bu ülkeyi yönetenlerin kadına bakış açısı Suudilerle aynı. Bırakın eşitliği falan onlar kadını birey olarak görmüyorlar. Akp zihniyetinde kadın kendi kendine düşünemeyen, hiçbir kararını kendi başını alamayan,erkeğine muhtaç bir canlı biçimidir. Alınır çocuk yapmak için kullanılır sonrasında bir kenara atılır ardından üzerine yenisi alınır. Sizin yaşadığınız tacizler, tecavüzler, sadece kadın olduğunuz için çektiğiniz sıkıntılar bu ülkeyi yönetenlerin umurunda değil. TC tarihini açınız inceleyiniz kurulduğu günden bu yana kadını bu kadar aşağılayan, bu kadar hor gören bir iktidar göremezsiniz. Şunu da unutmamak gerekir: Akp hükümeti süresince kadının elinden alınan/alınmak istenen ne kadar hak ve özgürlük varsa bunların tamamı o adını unutturmaya çalıştıkları adamın zamanında verilmiştir.

Görüş Bildir