Kadın Dayanışması Bu Davanın Peşini Bırakmadı: 7 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Vahşet

39bPAYLAŞIM

Yine tecavüz ve korkunç bir kadın cinayeti... Yine geç tecelli eden bir adalet...

Ayşe Arman'ın gündeme getirdiği korkunç olay, aslında bir kız kardeş ve bir kadın avukat tarafından  7 yıldır sürdürülmekte olan bir adalet savaşı.

Sezgi Kırıt, 2009 yılında ailesiyle yaşadığı Antalya'daki evinden cips almak için çıktığında kaçırıldı. 15 yaşındaydı.

Kayıplara karışmasının ardından Isparta'da bir kadın cesedi bulundu. Tanınmaz halde olan ve tecavüz izlerine rastlanan kadın bedeninin bir "hayat kadınına" ait olduğu düşünüldü. Zira aynı tarihlerde bir hayat kadını için de kayıp ilanı verilmişti.

Bir hayat kadınına tecavüz edip öldürmenin hiçbir hukuki karşılığı olmayacağı düşünülmüş olmalı ki; sanki hayat kadını da bu ülkenin bir vatandaşı, kabul etmek istesek de, istemesek de toplumumuzun bir parçası değilmiş gibi, bulunan cesedin üzerindeki işkence izlerine rağmen herhangi bir hukuki süreç başlatılmadı ve ceset kimsesizler mezarlığına defnedildi.

Sezgi'nin Katilleri 7 Yıl Sonra Hâkim Karşısında - onedio.com
Sezgi'nin Katilleri 7 Yıl Sonra Hâkim Karşısında - onedio.com

Ailesi biricik evlatlarını 40 gün sonra teşhis edebildi.

Genç kızın işkence ve tecavüz ile öldürüldüğü, cesedinin de tanınmaması için arılarla dolu bir araziye atıldığı bariz olmasına rağmen yasal işlemlerin başlatılması ve tecavüzcü katillerin yakalanması için ayrıca bir çaba sarf edilmesi gerekti.

Sezgi'nin ablası bu işin peşini bırakmadı. Soruşturmalarda bir arpa boyu kadar yol alınamamasına rağmen asla vazgeçmedi.

Annesi ve babası ise bu olayın verdiği üzüntü ile adeta yıkılmışlardı, defalarca ev değiştirdiler.

Sezgi'nin ablası Avukat Sibel Önder ile tanıştıktan sonra büyük bir kararlılıkla olayı ortaya çıkardılar. Detaylar ise kan dondurucu...

Cesedin atıldığı bölgeden lastik izinin alınmasını sağlayan bu iki kadın, mobese kayıtları ile tecavüzcü katillerin kullandığı arabanın tespit edilmesini sağladılar. Kiralık olduğu öğrenilen arabayı kendi isimleriyle kiralayan katillerin yakalanması uzun sürmedi. 

Lakin tecavüzcü katiller "delil yetersizliğinden" dolayı 1 gün içerisinde yeniden serbest bırakıldılar.

İşte o günden beri Sezgi'nin ablası ve avukat Sibel Önder tam tamına 7 yıldır adaletin sağlanması için çabalıyor. 7 yıldır bu vahşeti gerçekleştiren kişiler serbest...

Sezgi ile sosyal medyadan tanıştığı öğrenilen şahsın, Sezgi'yi kaçırdığı ve 2 arkadaşı ile beraber alkol ve uyuşturucu vererek iki gün boyunca tecavüz ettiği ortaya çıktı.

Zaten saldırganlar da alkol ve uyuşturucu kullandıklarını, Sezgi'ye de verdiklerini ve genç kızın öldüğünü fark etmediklerini söylediler.

Lakin otopside Sezgi'nin vücudunda herhangi bir alkol ya da uyuşturucu bulgusuna rastlanmadı. Tek bariz olan şey: Sezgi'nin ağır işkence gördüğüydü. Genç kızın burnu, göğüs kafesi ve ağzı kırılmıştı. Bedeninde 3 farklı sperm örneğine rastlandı.

İki gün boyunca işkence ve tecavüz ettikleri Sezgi'nin öldüğünü saldırganlardan birinin ablası 3 erkeğin kaldığı eve bir sabah girince fark etti.

Herhangi bir şikayette bulunmayan kadın da yardım ve yataklıktan yargılanacak olan 4. kişi oldu.

Genç kızı öldürdüklerini fark ettikten sonra DNA izi bırakmamak adına ölü bedeni banyoda yıkadılar ve bavula koyduktan sonra Isparta'da terk ettiler. 

Bu 7 sene içerisinde, 4 kişiden biri kalp krizi geçirerek öldü, biri uyuşturucudan hapse girdi, biri ise kayıp...

Avukat Sibel Önder bu adaletin yerine gelmesi için delil toplamak yolunda katillerden biriyle İnternet üzerinden sahte bir hesapla iletişime dahi geçti. Cinayeti detaylı bir şekilde anlattırdı.

Sibel Önder, 7 yıllık mücadeleyi: "7 yıl boyunca bu şahısları yakalatabilmek adına çaba sarf ettim. Bu sürede dosya tam 7 savcı değiştirdi. Tam dosyayı bir savcıya anlattım derken yukarıdan gelen talimatlarla değişiklikler oldu. Ulusal kriminolojiden raporumuz geldi ve en nihayetinde iddialarımızın doğru olduğu ortaya ‘zorlamalı ölüm’ şeklinde değerlendirildi ve iddianamemiz kabul edildi. Bu aşamadan sonra belki de Türkiye’de bir ilk gerçekleşecek. O da yine savcımız Murat Kaya sayesinde. Tüm katledilen kadınlar adına olacak. Çünkü birden fazla erkeğin tecavüzü işkenceye dönüştürüldü. Bu sebeple de ağırlaştırılması yönünde karar verilecektir diye umut ediyorum." diyerek anlattı.

Sezgi'nin ablası ve avukatı Sibel Önder sayesinde bu korkunç suçu işleyenler yarın "küçük yaştaki çocuğa cinsel taciz, "defalarca tecavüz", "hürriyeti alıkoyma" suçlarıyla yargılanacaklar.

7 yıl sonra...

Adaletin geç de olsa tecelli etmesi için mücadele veren, kız kardeşine, hemcinsine sahip çıkan bu güçlü kadınlara teşekkür ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pasiflora365

olması gerekenlerin adını iyilik koymuşlar.

tutkuozturk

Kadınlar fiziksel şiddete maruz kalıyor o da yetmedi psikolojik baskı altında bırakılıyor ve her defasında kadın kuyruğunu sallamış oluyor , lanet olsun böyle zihniyete bir de mazoşist kadınlar yok mu? yeminle tapınak kurduracağım ki cahiller , erkeklere tapacak yer bulsunlar saten yaptıkları çok da farklı değil (sonuna kadar feminizm!!!)

Gizli Kullanıcı

okurken elim ayağım titredi...

Gizli Kullanıcı

Keşke bu avukat abla Aıle ve Sosyal Politikalar Bakanı olsa emınım yarıya yarı ındıırıdi kadın cinayetlerini

bij-vedat-sayar

Eğitim olmadıktan sonra istersen idam cezası ver, yine ardı arkası kesilmeyecek vahşetlerin. Sınavlarda iyi sonuçlar almayı amaçlamanın yanında ahlaki değerlere de bir o kadar önem verilmeli... Kapanmak bir önlem değil ey ahali! Türkiye'de ki porno tıklanmalarında "Türbanlı" ilk sırada yer alıyor. Önce erkeklerin gözleri kapanmalı, küçükken "erkektir yapar" konuşmalarıyla büyüdü bu millet. Erkeğinde bir namusu var, anlayın artık şunu. Anlatmaktan yorulduk, dinlemekten yorulmadınız.

dissident

Ülkede Suriyelilere verilen önemin yarısı Türk kadınlarına verilseydi emin olun daha güzel bir ülkede yaşardık.

Görüş Bildir