Kadın Avukatı Kürsüden İten Baro Başkanı ‘Refleks’ Dedi, 21 Kadın Avukat İstifa Etti

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Dün,  ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nedeniyle Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi'nin düzenlediği basın açıklaması sırasında komisyon üyesi bir kadın avukatın konuşmasını engelleyip kürsüden itekleyen Mersin Barosu Başkanı Ali Er, bugün düzenlediği basın toplantısında olayın 'refleksle' gerçekleştiğini söyleyip yaşananlardan dolayı üzüntü duyduğunu belirtti. 

Er’in açıklamalarının ardından Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Burcu Düzen Gürler de düzenlediği basın toplantısında 21 kadın arkadaşıyla birlikte baro komisyonlarından istifa ettiklerini duyurdu.

Avukat Şilan Türk’ü kürsüde itekleyerek dünkü gerilime yol açan Baro Başkanı Ali Er, bazı kadın avukatlarla birlikte bugün basın toplantısı düzenledi. Dün yaşananları ‘talihsiz bir olay’ diye niteleyen ve kendilerini çok üzdüğünü kaydeden Başkan Er şunları söyledi:

"Bu yaptığım bir reflekstir, üzüntü duyuyoruz"

“Olayda, basında yer aldığı gibi kasıtlı bir itme hareketi yoktur. Biz orada bir arkadaşımızı davet ettik. Arkadaşımızı davet ederken, izinsiz olarak kürsüyü işgal eden bir avukat arkadaşımız var. Oradaki mesele gelen arkadaşımıza yol açmak adına yapmış olduğum bir reflekstir. Yani herhangi bir kasıtlı itme veya kalkma yoktur. Basında darp olarak gösterilmesi ise bizi çok üzdü. Basın mensupları olayın öncesini ve sonrasını bilmediği için o kısmını gördüğünüz için böyle bir olay yansıdı. Kadınlara karşı yapılan bu hareketi isteyerek yapmış değilim. Söylediğim gibi bu yaptığım bir reflekstir, üzüntü duyuyoruz. Sadece o arkadaşımızdan değil tüm kadınlardan üzüntü duyduğumu belirtmek isterim.”

21 kadın avukat istifa etti

Er’in açıklamalarının ardından Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Burcu Düzen Gürler de düzenlediği basın toplantısında 21 kadın arkadaşıyla birlikte baro komisyonlarından istifa ettiklerini duyurdu.

Gürler, kürsüden okumak istedikleri metnin siyasi olmadığına vurgu yaparken, “İstifa eden merkez üyelerini temsilen istifa metnini okumak için kürsüye çıkan kadın meslektaşımıza yapılan fiziki müdahaleyi kınıyor, en kısa sürede amasız ve fakatsız özür beklediğimizi beyan ediyoruz” dedi.

Dün yaşananlar kameralara böyle yansımıştı 👇

Mersin Barosu Başkanı Ali Er, konuşmasında referandum konusunda baronun bir fikrinin olmadığını söyledi. Er, "Anayasa değişiklikleriyle ilgili tüm üyelerimizi kapsayıcı bir 'evet' ya da 'hayır' açıklamasının, baromuzun düşünsel yapısını yansıtmayacağını, farklı görüşte olan avukat arkadaşlarımızı kapsamayacağını, bu konuda tavır göstermenin baromuzu siyasi taraflara iteceğini ve bunun da tüm meslektaşlarımıza zarar vereceğini düşünmekteyiz" dedi.

Er'in konuşmasını bitirmesinin ardından bir kadın avukat, "Açıklamanızda yönetim kurulu adına diyorsunuz, ben yönetimdeyim, bu açıklamayı kabul etmiyorum" dedi.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Şilan Türk de bu sırada kürsüye çıkarak, üyelerin istifa metnini okumak istediğini söyledi. Türk’ün, Er tarafından itilmesi üzerine bir grup kadın avukat, duruma tepki gösterdi.

Bir kadın avukat da tepki gösterenlere yönelik "Sizin gibi meslektaşlarım olduğu için utanıyorum." ifadesini kullandı.

Dün yaşananlara sosyal medyadan da çok sayıda tepki gelmişti...

Türkiye'de 8 Mart: 14 Ayda 395 Kadın Öldürüldü, İki Kadından Biri Şiddete Uğradı, Meclis'te ise ‘Kadının Adı Yok’ - onedio.com
Türkiye'de 8 Mart: 14 Ayda 395 Kadın Öldürüldü, İki Kadından Biri Şiddete Uğradı, Meclis'te ise ‘Kadının Adı Yok’ - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir