Görüş Bildir
Haberler
Japonya'da 'Huzur Arayanlara' Dev Hizmet: Gürültücü Çocuk Haritası

Japonya'da 'Huzur Arayanlara' Dev Hizmet: Gürültücü Çocuk Haritası

Japonya'da gürültücü çocukların, yüksek sesle dedikodu yapanların ve diğer 'sinir bozucu' insanların yoğunlukta olduğu alanların işaretlendiği bir internet sitesi, hoşgörüsüzlüğü artırdığı ve komşularına çatmaya yer arayanların eline koz verdiği gerekçesiyle eleştirilerin hedefinde.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Japonya'da sokaklarda gürültü yapan çocuklar ve komşuların yerlerini gösterip böylelikle sükunet dolu bir hayat arayışında olanları yönlendirmeyi amaçlayan bir internet sitesi tartışma konusu oldu.

'Dorozoku haritası' olarak anılan sitede, 'sokakta oynayan çocukların ve komşuların duyacağı kadar yüksek sesle dedikodu yapan yetişkinlerin' olduğu bölgeler renkli halkalarla işaretleniyor. 'Dorozoku', Japoncada kamu içinde fazla gürültü yapan çocuk ve yetişkinler için kullanılıyor.

İşaretli bölgelere tıklandığında gürültünün boyutu da 'gürültülü biçimde top oynayan çocuklar' gibi ifadelerle detaylandırılıyor. Haritada ağlayan bebekler ve anaokuluna giden çocuklar da 'hedef alınıyor.'

Sitenin yöneticisi: 'Gürültüden rahatsız olan çok kişi var'

Sitenin yöneticisi: 'Gürültüden rahatsız olan çok kişi var'

Asahi Şimbun gazetesinin aktardığına göre haritada başkent Tokyo'daki bir çocuk bakım merkezi de var. Merkezden bir yetkili ise 5 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve bu zamana kadar hiç şikayet almadıklarını belirtti.

Bazı kullanıcılar sitenin yaşayacak yer seçiminde yardımcı olduğunu belirtirken bazıları da örnek komşular olmalarına rağmen haritada kendilerinin mimlendiğinden dert yandı.

2016'da açılan ve 1 Şubat itibarıyla 5973 işaretli alanın bulunduğu haritanın yöneticisi, doğalarının gerektiği gibi hareket eden çocuklara karşı tahammülsüzlük aşılamaya çalışmakla suçlanıyor. Adını vermek istemeyen 40'lı yaşlarındaki yönetici kendini şu sözlerle savundu: 

'Bazı insanların haksız yere ifşa edildiklerini düşündüklerini biliyorum ama gürültüden rahatsız olan çok kişi olduğu da bir gerçek.'

Koronavirüs tahammülsüzlüğü artırdı

Koronavirüs tahammülsüzlüğü artırdı

Hachinohe Teknoloji Enstitüsü'nden Norihisa Haşimato, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle insanların daha stresli olduğuna vurgu yapıp mesele huzurun korunmasına gelince herkesin hoşgörü seviyesinin azaldığını söyledi. Sitede yorum yapan kullanıcıların daha toleranslı davranmasını isteyen Haşimato, aileleri de çocuklarının fazlaya kaçmaması konusunda uyardı.

2014'te Tokyo yetkilileri sokakta oynayan çocukların sesinin 'gürültü kirliliği türü' olarak görülmeyeceğini açıklamıştı. Bu kararla, bekleme listesindeki on binlerce çocuk için yeni merkezlerin açılması, bu sayede ebeveynlerin işe gidebilmesi, bu sayede daha çok çocuk yapmaya teşvik edilmeleri ve uzun vadede düşük doğum oranının yükseltilmesi amaçlanıyordu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
8
4
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
arslanoglu

İnsanların kendisine saygısı yok görmemişler gürültülü komşu ülkemizde de çok büyük dert gece gündüz son ses müzik parti zıplaya bağıra bağıra rezidansta da ... Devamını Gör