Jaguar, Otomobillerine NASA’nın Teknolojisini Entegre Ediyor

 > 
15PAYLAŞIM

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden biri olan ve üst segment otomobilleriyle tanınan Jaguar, yeni otomobilinde geleceğin teknolojilerine yer veriyor. NASA’nın teknolojisini otomobiline uyarlayan Jaguar’ın söz konusu otomobili gelişmiş özellikleriyle eşsiz yetenekler kazanıyor.

Jaguar XJ isimli sedan modeli için planlanan en önemli özellik Mind Sense, yani diğer anlamıyla düşünce okuma teknolojisi. Direksiyon üzerinde yer alan sensörler aracılığıyla sürücünün konsantrasyonunu ölçebilen sistem, buna uygun olarak uyarılarda bulunuyor.

Gaz pedalında titreşimli geri bildirim sisteminin yer aldığı otomobil, konsantrasyonun dağıldığını anladığında titreşimle sürücüyü uyarıyor. Aynı şekilde yoldaki hız limitlerine uyulmadığında da benzer bir uyarı yapılıyor. Ön tarafında kameranın yer aldığı otomobil, bu kamera aracılığıyla yoldaki hız limitlerini algılıyor veya yoldaki tehlikelerin önceden haberdar olunmasını sağlıyor.

Otomobil konsolunda bir butona dokunulmak istendiğinde sistem otomatik olarak basılacak tuşu algılıyor. Dolayısıyla sürücünün elini havada hareket ettirmesi yeterli oluyor. Koltukta bulunan sensörlerle kalp atışını ve stres seviyesini belirleyebilen otomobil, stresin artması halinde sakinleştirici müzikler çalarak sürücünün sakinleşmesini sağlıyor. Teknolojinin ne zaman geliştiricileceği ve kullanıma hazır hale geleceği henüz bilinmiyor.

LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir