İzmir'de Hava Kirliliği Alarm Veriyor

 > -

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenli olarak paylaştığı "Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı" verilerine göre, İzmir'de bazı bölgelerde hava kirliliği sınır değeri aşıldığı ve hava kalitesinin "sağlıksız" düzeyin bir alt kademesi olan "hassas"ta seyrettiği bildirildi.

Hava kirliliği nedeniyle kentte gökyüzünü siyah bulutların kapladığı, başta İzmir'in simgesi tarihi Saat Kulesi olmak üzere sahiller ve ana arterlerde  görüş mesafesinde azalma yaşandığı belirtildi. Alsancak, Gaziemir, Şirinyer, Güzelyalı, çiğli, Karşıyaka ve  Bayraklı'daki hava kalitesi ölçüm istasyonlarından alınan bilgiler doğrultusunda,  mevzuat gereği en fazla 90 olması gereken metreküp başına hava kirletici partikül  madde miktarı Güzelyalı'da 265, Gaziemir'de 263, Bayraklı'da 261 ve Şirinyer'de  de 208'e yükseldi.

UNESCO'nun kısa zaman önce paylaştığı veriler çarpıcı: Hava kirliliği nedeniyle her yıl 600 bin çocuk ölüyor!

Hava Kirliliği Nedeniyle Her Yıl 600 Bin Çocuk Ölüyor - onedio.com
Hava Kirliliği Nedeniyle Her Yıl 600 Bin Çocuk Ölüyor - onedio.com

"Şehrin üzerinde siyah bulut tabakası var"

Arşiv

Karşıyaka sahilde balık tutan vatandaşlardan Ahmet Sarıçiçek, İzmir'de  hava kirliliğinin doğalgazın olmadığı bölgelerde odun ve kömür kullanılması  nedeniyle arttığını belirterek, "İzmir'in üstünde korkunç derecede bir siyah  bulut tabakası var. Sahilleri temizlesek de esen rüzgarların etkisiyle pis kirli  hava maalesef sahillerimizi de çok ciddi bir şekilde kirletmekte. Burada bile  nefes aldığınızda o kirliliği hissedebiliyorsunuz." diye konuştu.  

Şükrü Güler isimli vatandaş da kış mevsiminde sobaların yoğun  kullanımından dolayı hava kirliliğinin üst seviyelere çıktığını ve İzmir'in güzel  manzarasının bile hava kirliliğinden dolayı anlaşılmadığını kaydetti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir