Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Izdırabını Sadece Çekenin Bildiği Sinüzite Ne İyi Gelir?

-

Sinüslerin iltihaplanmasıyla meydana gelen bir hastalık olan sinüzit gerçekten de sadece yaşayan kişilerin anlayabileceği bir problem. Kişide büyük sıkıntılar yaratan bu hastalığın tedavisi için mutlaka bir doktora gitmek gerekiyor ancak bazı pratik ve doğal yöntemler ile de kişinin kendini rahatlatması mümkün.

1. Acı biberli yemekler

Acı biberli yemekler tüketmek ya da mümkün olduğu kadar yemeklere acı biber ilave etmek tıkanan sinüslerin açılmasını sağlayabiliyor. Fakat midenizde bir sorun varsa acı biber yemeden önce iki kez düşünmelisiniz.

2. Sarımsak

Özellikle içine bolca sarımsak konulmuş sağlıklı bir çorba burun yollarının açılmasını ve boğazın yumuşamasını sağlar. Sarımsağın muhteşem antioksidan özelliği aynı zamanda solunum yolu hastalıklarının da iyileştirilmesini hızlandırır.

3. Zencefil

Grip, nezle, sinüzit ve soğuk algınlığı gibi pek çok hastalıkta gözlerimizin hep onu aradığı zencefil özellikle sinüzit konusunda baş ağrısını hafifletmeye yarıyor. Bu yüzden zencefil hem yemeklerde hem de çay olarak tüketilebilir.

4. Tuzlu su

Burnun tıkandığı zamanlarda açmak için en iyi yöntemdir tuzlu su. Bir nevi doğal burun spreyi olan tuzlu su, direkt tedavi edici olmasa da bir hayli rahatlatıcı.

5. Buhar solumak

Sinüzit hastalarının en sevdiği yöntemlerden bir tanesi buhar solumak. Çünkü burun tıkanıklığını şıp diye çözüyor. Hatta solunum yollarındaki tahrişleri de iyileştiriyor. Buhar soluma işlemi için kaynar suyun içerisine biraz nane yaprağı attıktan sonra başınıza bir havlu geçirerek kaynar suyun buharını içinize çekiyorsunuz. Bunu 20 dakika süreyle yapmak yeterli olacaktır.

6. Elma sirkesi

Elma sirkesi hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de sinüzite iyi geliyor. Bu yüzden sinüzit hastalarının elma sirkesi tüketmesinde fayda var. Sirke salatalara konularak tüketilebileceği gibi suyun içine dökerek de içilebilir.

7. Kekik yağı

Kekik yağı çok güçlü bir antibakteriyel ve antioksidan. Bu yüzden sinüzite neden olan iltihabı ortadan kaldırma konusunda da oldukça etkili. Aynı zamanda burnun rahatlamasına da yardımcı oluyor. Kekik yağını hem meyve sularına koyarak içebilirsiniz hem de dilinizin altına bir miktar damlatabilirsiniz.

8. Bol su içmek

Eğer sağlıklı olmak istiyorsak hiç koşulu yok su içmek zorundayız. Bol su tüketmek sinüzite de çok iyi geliyor. Çünkü sinüzit hastalığının beraberinde getirdiği rahatsızlıkları önlemeye yardımcı oluyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu suyu ona geri vererek sinüslerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

9. Bitki çayı

Yeterli miktarda ve düzenli olarak tüketildiği takdirde bitki çayları sinüslerin zamanla iyileşmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda burun ve alın bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrıyı da yatıştırma özelliğine sahip. Hatta sinüzit tedavisini doğal yollardan yapmak isteyenler iltihap giderici özelliği için bilhassa bitki çayı tüketiyorlar. Bizce en ideali maydanoz çayı ve nane çayı.

10. Bal

Antibakteriyel özelliğe sahip olan bal hem sinüslerde meydana gelen hastalıkların hem de akciğerlerde meydana gelen hastalıkların iyileştirilmesinde etkin bir role sahip. Tercihen balın bitki çaylarıyla birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca satın aldığınız balın gerçek olduğuna özen gösterin. Bizce 1 fiyatına tam 5 kavanoz birden satın almayın.

11. Limon

C vitamini deposu, kötü gün dostu limon sinüzit tedavisine de iyi geliyor. Çünkü o bir antibakteriyel. Yani bakteriler nedeniyle sinüslerde oluşan iltihaplar konusunda çok etkili. Bu yüzden düzenli limon tüketerek nefes alıp verişinizi de çok daha rahat bir hale getirebilirsiniz.

12. Zeytinyağı

Zeytini sıkıp yağını çıkarttığımız gün aslında tüm insanlığa büyük bir iyilik yaptığımız gündü. Tek başına bir eczane niteliği taşıyan zeytinyağı haliyle sinüzite de çok iyi geliyor. Bu yüzden gerek yemeklerde gerekse salatalarda bol bol tüketilmesi gerekiyor. Aynı zamanda eğer burnunuza, alnınıza ve elmacık kemiklerinize sürerek yavaşça masaj yaparsanız da çok iyi gelecektir. Sinüslerinizde büyük bir rahatlama olduğunu göreceksiniz.

13. Uykuda başı yukarıda tutmak

Sinüziti olan kişilerin uyuması da oldukça zor oluyor. Bunun için uyurken başı biraz yüksekte tutmakta fayda var. Aksi takdirde acı yaşayabilirsiniz. Eğer geceleri bu şekilde uyursanız hem daha konforlu bir uyku çekersiniz hem de burun tıkanıklığınız azalır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kitapkokusu

ağlamayacağım

Görüş Bildir