İsyankârlığı Dedesinden! Ceza’nın Gazete Satıcısı Dedesinin Tezgahı Dağıtılınca Cumhuriyet Gazetesine Yazdıkları

-

Rapçi Ceza dedesinin 1967 yılında yaşadığı bir anıyı bir gazete kupürü aracılığıyla paylaştı, sosyal medyadan çok güzel tepkiler geldi! Ayrıntılara bakalım...

Türkçe rap denilince akla gelen ilk isimlerden biri o... Şarkı sözleri, kavgaları, isyanları ve müziği için yaptıklarıyla Ceza hayranlarının gözünde bir rapçiden fazlası elbette.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan Ceza, gerçek adıyla Bilgin Özçalkan, 1967 yılında gazete satıcısı dedesinin Cumhuriyet gazetesine çıkan haberini Twitter hesabından paylaştı.

İşte o paylaşım...

20 senedir Kadıköy’de, vapur iskelesinde gazete satıcılığı yapmaktayım. Kendisinin alakalı olup olmadığını bilmediğim bir zat 1.2.1967 günü saat 10.40 sıralarında yanıma geldi ve tezgahımı bulunduğum yerden kaldırmamı söyledi. Ben de kendisine senelerden beri orada gazete sattığımı ve belediyenin de müsaade ettiğini söylediğim zaman, sonradan Kadıköy Emniyet Amiri olduğunu öğrendiğim bu zat tezgahıma bir tekme vurarak paralarımın, gazete ve kitaplarımın yerlere saçılmasına sebep oldu. “Ben sana emrediyorum, yarın bu tezgahı görmeyeceğim” dedi. Herhalde bu zatın bu hareketi yapması için bir sebep olması lazım, çünkü sebepsiz bir şey olmaz. Ama hangi sebepten bilmiyorum. 
Tezgahımı tekmeleyen bu zata şunu sormak isterim ki: Acaba 5 nüfuslu bir aileye ekmek parası temin etmek için gazete satmak ayıp bir şey midir? Yoksa gazete satıcılığını bırakıp ekmek parası kazanmak için kanunsuz yollara mı sapmalıyım? 
Yetkili makamların ilgisini bekliyorum.
Şevket Özçalkan - Gazete satıcısı (Kadıköy iskelesinde)

Ve sosyal medyadan gelen duygusal tepkiler...

Dili, derdini anlatmadaki başarısı ve haklı isyanıyla Şevket Özçalkan’ın yazdıkları Ceza’nın dedesine çektiğini düşündürüyor. Huzur içinde uyusun…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seda-bal

Ceza çok efendi çok düzgün bir insan. Çocukluğumdan beri çok sevdiğim ve şarkılarının her birini severek dinlediğim biri. Üslubu olsun duruşu olsun. Genetikmiş. 👏👏

asuman-kilic

O tezgah benimdi Geliri ailemindi sen sen koca kafalı sen Ne ettin sen Tezgahın yamulduğuna mı Kalbimin kırıldığına mı Yoksa düzenin düzdüğüne mi Üzülsem sen sen koca kafalı sen Zabıta mı desem Polis mi desem? Yoksa yarım simit mi versem Sen koca kafalı sen Evine mi gitsen? Yine de özür dilerim Sözlerimle incittiysem )

ugrozdmr23

cezanın fotoğrafının üstünde görünce ister istemez rap gibi okudum yazıyı :D

Görüş Bildir