Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsveçli Bilim İnsanlarının Üşenmeyip Yaptığı Garip Ama Faydalı 7 Araştırma

 > -
Abone ol

"İsveçli bilim kadınları şu konuda uyardı, İsveçli bilim insanları bu konuda aman ha dedi, İsveçli bilim adamları hooopp birader napıyorsun hayırdır dedi" gibi yüzlerce habere denk gelince işin kaynağına gittim. İsveç'te bulunan Nobel Ödüllü araştırmaları da olan Krolinska Enstitüsü, İsveç Üniversitesi ve diğer üniversitelerde çalışanlar yemeyip içmeyip bizim için araştırmalar yapıyor sayın okur. O araştırmaların hepsi işimize yarar mı tartışılır, özellikle bilmem kaç açılı diş fırçası yapma fikri. Tartışılmayacak olan ise adamlar 10 yıl boyunca çikolata yiyenlerin lokmalarını sayacak kadar işlerini ciddi yapıyorlar.

1. Haftada bir kez çikolata yiyen erkeklerde kalp krizi riski daha düşük.

Yaşları 49 ile 75 arasındaki 37 bin erkeği 10 yıl boyunca incelemişler. 10 yılda 2000 kriz vakası olmuş ama çikolata yiyenler daha sağlam çıkmış. Buna sebep de çikolatada bulunan flavanoid isimli madde, kolestrolü düşürüp kan basıncını dengeliyormuş.

2. Aldatma hormonsal bir şey.

2008 yılında napsak ne etsek diye canı sıkılan İsveçli bilim insanları vazopresin isimli hormonun sadakat hormonu olduğunu keşfetmişler. Bunu yaparken de tek eşli tarla fareleri ile ahlaksız diğer fareler arasındaki farktan yola çıkmışlar. Sonra 552 insan üzerinde de RS3 334 genini araştırmışlar bakmışlar ki bu hormonu eksik ya da çifte olanlar aldatmaya daha da meyilli. Güzel haber ise hormon takviyesi yaptırabiliyorsunuz.

3. Erkekler eli işte gözü oynaşta olma konusunda daha da uzman.

Yaşları 20 ile 43 arasında değişen 120 kadınlı erkekli grubu inceleyen İsveç Üniversitesi profesörlerinden Timo Maentylae sanılanın aksine erkeklerin multitasking denilen çoklu iş yapabilme konusunda kadınlardan daha iyi olduğu sonucuna varmış.

4. D vitamini eksikliği intihara sürüklüyor.

Cécile Grudet isimli Lund Üniversitesi araştırma birimi başkanlarından hanımefendinin yaptığı araştırmalara göre D vitamini eksikliği intihar denemelerine sebep olabiliyormuş.

5. Havalimanına yakın oturanlar daha göbekli oluyor.

Aralarında ünlü araştırmacı Charlotta Eriksson'ın da bulunduğu bir grup İsveçli araştırmacının tezine göre; havalimanı yakınlarında ses 5 desibel daha yüksek olduğundan buralarda oturanların beli 1.5 cm daha kalın oluyormuş. Bunun temel nedeni ise sesin yol açtığı stres. Stockholm'de yaşayan 5.000 insan üzerinde yapılan bu deneyin sonuçları Environmental Health Perspectives'te de yayınlanmış.

6. Şeker pancarından kan üretmeyi planlıyorlar.

Hemoglobin ile şeker pancarındaki bir maddenin %50-60 oranında benzediğini fark eden Lund Üniversitesi araştırmacıları Plant & Cell Physiology'de de yayınlanan bu araştırmaya başlamışlar. 3 sene içinde de sonuç almayı umuyorlar. Vay arkadaş.

7. Kalbini kırdığınız insanları ölüme sürüklüyor olabilirsiniz.

Yrsa Sverrisdottir Hanımefendi ve ekibi 2009 - 2011 yılları arasında kırık kalpler üzerinde yaptıkları araştırmalarda kırık kalp sendromunu bulmuşlar. Üzülen insanların kalp kaslarında yorulmaların başladığı, kan pompalamanın zorlaştığı ve bunun ölüm de dahil birçok hastalığa sebep olduğunu kanıtlamışlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahunaz

d vitamin eksikliği intiharamı sürüklüyoooo???????? yok artık)))))

irnre

eğer kalp kırıklığı sendromu doğru ise dolaylı yoldan cinayet olmaz mı? :)

murad

3. işte bu nedenle kadınlardan daha iyi araba kullanıyoruz.. bu kabullenebileceğimiz bir şey

ozantunca

kızlı erkekli deney yapıyorlar

alperen.inan.9277

ayrıca 5. maddeye göre uçak sesi bana bir şeyler unuttuğumu hatırlatıyor. Ya da öyleymiş gibi hissettiriyor.

Görüş Bildir