İstiklal Marşı'nda Geçen 'Kahraman Irkıma' İfadesinin Irkçılık Olduğunu Düşünen Kirli Zihinler İçin Ufak Bir Tarih Dersi!

-
Abone ol

Bağımsızlığımızın simgelerinden İstiklal Marşı'nda ırkçılık olduğunu düşünenlere uzmanından bir tarih dersi...

Her kıtasında tarihimize ışık tutan İstiklal Marşı'nın ikinci kıtasını bilmeyen yoktur:

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl!
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

İkinci mısrada geçen 'kahraman ırk' ifadesi, bazılarına göre ayrıştıran bir ırkçılığı temsil ediyor fakat işin aslı öyle değil.

Gelin, tarih araştırmacısı Ömer Faruk Topal'ın Twitter'da sözcüğün anlamını açıkladığı zincirini inceleyelim ve tarihi yanlış yorumlayanların hatasını görelim.

.

"Türbedar Ahmed Amiş Efendi, gençliğinde Yanık Selvi (Sevlievo) Bektaşî dergâhına giderek...

...Sadık Efendi’ye intisab etmek istediğinde kendisine “oğlum daha gençsin, vaktin gelince ırkı temiz birisi gelip seni bulunduğun yerde irşad eder” cevabı verilmiş."

"Buradaki ırk kelimesinin günümüzdeki anlamını taşımadığı çok açık. Burada "ırk"ı temiz birinden kasıt itikadı, inancı temiz biridir."

"Mustafa Rahmi 1923'te Alfred Fouillée'nin Psychologie des races kitabını Kadın Erkek Irklar Ruhiyatı şeklinde çeviriyor. Kitabın ilk kısmı kadın ve erkek araasındaki farkları anlatıyor. Burada da ırk kelimesi cinsiyet anlamında kullanılmış."

"Islah-ı ırk, ırkımızı kemiren dertlerin def' ve ref'i adlı bu makalede sivrisineklerin insan sağlığına verdiği zararlar ve sivrisineklerle mücadele yöntemleri anlatılıyor."

"Irk kelimesi insan/toplum sağlığı anlamında kullanılıyor.

Misak-ı Milli'de "bu mütareke hattı içinde dinen, ırkan ve aslen müttehit..." diye devam eden bir yer var. Mütareke sınırları içinde kalan Müslüman ahaliden bahsediyor. Bunların aynı ırk olması mümkün olmadığına göre buradaki ırkın millet anlamında olması daha anlamlıdır."

"Bu kısmı race, devamındaki hukuk-u ırkiyye kısmını da racial rights diye çevirenler bence hata yapıyor. "

"Burdaki ırk günümüzdeki anlamından farklıdır. Yani bugün bir anlama gelen kelime başka zamanlarda başka anlamlara gelebilir. Hele hele çok büyük değişimlerin yaşandığı bir zamanda aynı anda farklı anlamlara gelebilir. Bu yüzden atıp tutmadan önce dikkatli iyice düşünmek lazım."

Mustafa Kemal Atatürk'ün hem Mill Mücadele yılları hem de Cumhuriyet kurulurken ırkçılığın tam karşısında olduğunu yeniden hatırlamamıza vesile oldu bu bilgiler.

Atatürk'ün özgürlüğü, halkçılığı, bilim ve özgür düşünceyi teşvik eden fikirleri ve girişimlerine odaklanmak yerine yüz yıl öncesinde birliği amaçlamış sözcüklerin peşinde koşmaya gerek var mı? 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tengu-tankut

Dostlar,İstikla marşındaki "ırk" söcüğünün Türk etnisitesine işaret ettiğini ben de düşünmüyorum.Mehmet Akif Ersoy Arnavut kökenli bir şairimizidir ayrıca Atatürk'de "Bu devleti kuran millete Türk denir" diyor.Ne ıkrçılıkla ne de içi boş barış türküleriyle yol alınmaz."Ne mutlu Türk'üm diyene"

yigit-erturk

Hiiç "yok şöyleydi, yok böyleydi" diye lafı eğip bükmeye gerek yok... Bu mısrada M.Akif düpedüz KAHRAMAN TÜRK IRKIndan bahsediyor... Bu ülkenin adı TÜRKİYE... TÜRK-İYE... -İyetakısı sahiplik belirtir, yani Türklerin sahip olduğu ülke demek... Ağırına giden S**TRSİN GİTSİN...

fatih-birol

neden bu kadar açıklama gereği duymuş anlam veremiyorum. ırkçıyız birader var mı sıkıntı ? entellektüel duyar kasmak isteyen geblolar siktirip gidebilir ülkeden. dünya vatandaşıym ben yeaaaa kızlar bana hasta yeaaaa pis faşistler yeaaa. ananı bi sikerim yedi düvel ayakta alkışlar amına koyduğumun evladı seni.

coldhearted

Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Yörük demeden cepheye, mermiye koşanların "Sen Türksün, ben Kürdüm, o Çerkez" diyen aptal torunları. Ortamlarda konusunu açtığınız atalarınız şu an hayatta olsaydı suratınıza tükürürdü. Saygılar.

cilgin_serseri

velev ki ırkçılık olsun ne olacak? Türkiyede Türk milliiyetçiliği yapmaktan daha doğal ne var.

Görüş Bildir