İstanbul’da Nevruz Gerginliği: 120 Gözaltı

 > -

Birçok ilde valilik kararlarıyla yasaklanan Nevruz kutlamalarına polis müdahale etti. Kutlama yapılması planlanan alanlar polis tarafından kapatılırken, İstanbul’da çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HDP İstanbul İl Başkanlığı, Nevruz kutlamasını ‘Planladığımız gibi gerçekleştireceğiz’ diye açıklama yapmış ve Bakırköy Halk Pazarı’na çağrı yapmıştı.

HDP, Bakırköy’deki Nevruz kutlamaları için İstanbul valiliğine başvuruda bulunmuş, valilik ise ‘Türkiye ve bölgede meydana gelen terör saldırıları ve toplumda oluşan hassasiyet’gerekçesiyle talebi reddetmişti.

Bakırköy’de yollar trafiğe kapatıldı

İstanbul’da Bakırköy Halk Pazarı’na çıkan yollar etkinliğin bitimine kadar trafiğe kapatıldı. Polis, etkinliğin düzenleneceği Bakırköy Halk Pazarı’nı bariyerlerle çevirirken, alana çıkan bütün yolları kapadı. Öte yandan birçok HDP ilçe binasının önü de ‘abluka’ya alındı.

Yüksekdağ: 120 kişi gözaltına alındı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP’li vekiller Filiz Kerestecioğlu, Pervin Buldan ve HDP eski milletvekili Levent Tüzel’in de bulunduğu HDP Bahçelievler binasının bulunduğu sokağa giriş ve çıkışlar kapatıldı. Bakırköy’deki kutlama alanına gidemeyen Yüksekdağ, İstanbul genelinde 120 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir