Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

12 Madde İle Özel Tasarım Marka Sesleri

 > -

İşitme duyusu, hayatta kalmamızı sağlayan ve doğuştan kazandığımız önemli bir yetenek. Öyle ki bu duyu kullanılarak belirli bilinçaltı kodlamaları bina etmek mümkün. Örneğin insanoğlu, mağarada yaşadığı dönemde yaklaşan tehlikeyi görmeden önce duyabiliyordu. Bugün bizlerin kuş seslerini rahatlatıcı ve huzur verici bulmamız, o dönemde edindiğimiz deneyimlere dayanıyor. Eğer ağaçlarda kuşlar ötüyorsa, etrafta herhangi bir tehlike yoktur inancı. Bu yüzden işitme duyusu, pazarlama dünyasında da oldukça önemli bir faktör. İşte bu savı destekleyecek, pazarlama uzmanı ve roman yazarı Mehmet Doğan'ın yazısından alınmış örnekler:

1. Las Vegas kumarhanelerinde kullanılan slot makineleri

1990'lı yıllarda, Las Vegas'ta kullanılan ve bozuk parayla çalışan kumar makineleri, kağıt para ile değiştirilmeye başlandı.Kumarhaneler, bozuk para yerine kağıt para ile insanların daha fazla para harcayacaklarına inanıyorlardı. Fakat bir marka olarak Las Vegas kumarhanelerinin en bilindik sesini ortadan kaldırınca kumarhanelerin geliri %24 düştü ve bu yüzden bozuk para ile çalışan makinelere geri dönüldü.

2. Kellogg's şirketinin mısır gevreği için tasarladığı ses

Kellogg's şirketi, ürünlerini yiyenlerin çıkan sesle markayı özdeşleştirmesi için aylarca özel bir ses icat etmeye çalıştı. Hatta bu sesin tasarlanması için Danimarkalı bir ses prodüksiyon stüdyosunu görevlendirdi. Amaçları, diğer markalardan çıkan sesin insanlara aynı deneyimi ve duyguyu yaşatmaması idi. Daha sonrasında 1992 yılında bu reklam yayınlandı.

3. Nissan'ın Leaf için tasarladığı ses

Nissan şirketi, Leaf adını verdikleri elektrik arabalarını üretirken Hollywood ses mühendisleriyle birlikte çalıştılar. Amaçları, bir sese sahip olmayan arabaya, özel bir ses üretmekti. Şirket 4 yıllık araştırmanın sonucunda ortaya çıkan 100 ses arasından, yukarıdaki videoda duyabileceğiniz seste karar kıldı. Bu ses ile Nissan, kendine özgü bir marka sesi bulmanın yanı sıra, seçtiği fütüristik ses ile, markanın arkasında durduğu "geleceğin teknolojisi" kavramını da sağlamlaştırmış oldu.

4. Diğer otomotiv şirketleri

Otomotiv şirketleri için ses, işin çok önemli bir parçası. Örneğin Ferrari marka arabaların egzozlarından çıkan ses ve Mercedes marka arabaların kapılarının kapanma sesi de yine özel olarak tasarlanmış marka sesleridir.

5. Pringles kutularının açılırken çıkardığı "pop" sesi

Pringles kutularını açarken çıkan "pop" sesi de yine özel olarak tasarlanmış seslerdendir.. Bu reklam da, sesin marka ile kurulan ilişkisini güçlendirmek için yapılmıştır. (Bu arada, videonun 20. saniyesinde tanıdık bir isim var.)

6. McDonalds bardaklarından çıkan ses

McDonalds bardaklarına pipet sokarken çıkan sese hepimiz aşinayızdır. Bu ses de özel bir tasarımdır. Bu tip seslere verilen genel isim "sesli mnemonic". Bir şeyi hatırlamamıza yarayan kısa yol, cihaz, harf ya da ses anlamına geliyor. Mesela "Fıstıkçı Şahap" gibi...

7. Jeff Wayne - The Eve of War

Jeff Wayne'in The Eve of War eserini duyunca, Rahmetli Mehmet Ali Birand'ı ve onun sunduğu 32. Gün programını hatırlayanlar, sesli mnemonic kavramının gücünü daha iyi anlayacaklardır.

8. Francisco Tárrega - Gran Vals

Milyarlarca kişinin duyduğu başka bir mnemonic ise Nokia telefonların çok iyi bilinen melodisidir. Bu melodi, İspanyol besteci Francisco Tárrega'nın 1902'de yazdığı meşhur klasik gitar bestesi Gran Vals'ten alınmıştır. (18-22 saniye arası)

9. Macintosh açılış sesi

1990'lı yılların başında kullanılmaya başlanan Mac başlangıç sesi, Jim Reekes tarafından tasarlanmıştır. Jim, Apple şirketinin Mac Sistem 7'yi üretmeye başladığı ilk aylarda başlangıç sesi yapmakla görevlendiriliyor. Jim, bu sesin gün içinde birçok kere duyulacağını biliyordu çünkü o zamanlarda Mac yeni olduğu için çoğu zaman ekran donuyor, hata veriyor ve yeniden başlatılması gerekiyordu. Bu nedenle Jim, yaratacağı sesin insanları rahatlatacak, sakin bir tona sahip olmasını istedi ve böylece "sosumi" doğmuş oldu.

10. Burger King'in "Freeway of Love" reklamı

Popüler müziği ise, reklamlarda ilk kullanan markalardan bir tanesi Burger King. 1980'li yıllarda yayınlanan Burger King reklamı, Aretha Franklin'in "Freeway of Love" şarkısını kullandı ve böylece markalar, popüler müziğin tüketicilerde yarattığı etkiyi keşfetmiş oldu.

11. Madonna'lı Pepsi reklamı

Tabi her popüler müzik, markaya satış rekorları getirmiyor. Tam tersi bir etki de yaratabiliyor. Örneğin bu pepsi reklamı. 1989 yılında Madonna, yeni şarkısı "Like a Prayer"ı piyasaya çıkaracaktı. Madonna'nın popülerliğinden yararlanmak isteyen Pepsi, Madonna'nın yeni şarkısını Pepsi televizyon reklamı olarak piyasaya çıkarması için sanatçıyla anlaştı. 40 ülkede, 250 milyon kişi seyretti reklamı. Reklama gelen ilk tepkiler olumluydu. Ta ki Madonna, şarkının gerçek müzik videosunu yayınlayana kadar. Haçın alevler içinde yandığı, siyahi İsa'nın Madonna'yı öptüğü meşhur müzik videosu yayınlandığı günden itibaren, Pepsi'nin en büyük kabusu haline geldi. Bu video, Pepsi'nin yayınladığı masum kız çocuğu reklamına hiç benzemiyordu ve özellikle Hıristiyanlardan, Pepsi'ye büyük tepki geldi. Hatta Papa, Pepsi'nin tüm ürünlerinin Hıristiyanlarca boykot edileceğini açıkladı ve bu sebeple firma, Madonna ile yaptığı anlaşmayı iptal etmek zorunda kaldı.

12. Garanti Bankası Sucu Çocuk Reklamı

Müzik, size nasıl hissetmeniz gerektiğini söyleyen önemli bir faktör reklam içinde. Eğer bir kadını, eğlenceli bir müzikle ormanlık bir yerde yürürken izlerseniz, müzik size kadının mutlu olduğunu ve ortalıkta hiçbir tehlike olmadığını anlatır. Aynı kareyi gergin bir müzik eşliğinde izlerseniz, gelecek kötü bir şey olduğu hissini yaşarsınız. Buna en iyi örneklerden biri de, yukarıda yer alan, yıllar önce yayınlanmış Garanti Bankası reklamı ve Melih Kibar'ın o muhteşem müziği.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jackjagger

sosumi çok rahatlatıcıymış evet, tabi ki de, testere de romantik filmler kategorisinde zaten mesela bilmeyen varsa.

koala-neco

bilinçaltımızı çöplüğe çevirdiler mk pavlovun iti gibiyiz -.-

Başlıklar

AppleGaranti BankasıMehmet Ali BirandMısırmüzik
Görüş Bildir