İşinizi Daha Çok Sevmek İçin Yapmanız Gerekenleri Açıklıyoruz

6PAYLAŞIM

Sabahları ayakları geri geri gidenler bu içeriğe kesinlikle göz atmalı!

"Önerdiğimiz ürünleri seveceğini umuyoruz! Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz Onedio sayfadaki bağlantılardan gelir elde edebilir.''

Kaynak: https://www.verywellmind.com/how-to-feel...

Her sabah işe gitmek size zor geliyorsa bu sadece işteki performansınızı değil ruh halinizi de kötü etkileyebilir.

İşini seven insanlar bile zaman zaman işten sıkılır, hayal kırıklığına uğrar veya işlerinin bazı yönlerinden memnun olmazlar. İşini sevmeyen insanlarsa hiç motivasyon bulamayabilir ve tükenmiş hissedebilirler. Peki, işinizden memnun değilseniz ne yapabilirsiniz? İlk akla gelen cevap olan iş değiştirmek herkesin yapabileceği bir seçenek değil. Bunun yerine işinizi sevmek ve daha iyi hissetmek için neler yapabileceğinize bir bakalım...

1. Olumlu yönlere odaklanmaya çalışmalısınız.

İşinizin sizi yoran yönleri daha fazla olsa bil mutlaka birkaç olumlu yön bulabilirsiniz. Bu yönleri bulmak için yaptığınız görevlerden hangilerini sevdiğinizi ve işinizden neler öğrendiğinizi kendinize sormalısınız.

Bulduğunuz iyi yönlere odaklanarak daha iyi hissedebilirsiniz.

Yapmaktan keyif aldığınız ve sizi profesyonel olarak geliştirdiğini düşündüğünüzü görevleri daha fazla yapıp yapamayacağınızı patronunuza sorabilirsiniz. Ayrıca yeni sorumluluklar üstlenmeyi de teklif edebilirsiniz. Yeni sorumluluklar üstlenmek, işinizi daha ilginç hale getirmenin bir yolu olabilir ve kendinizi yeni şeyler öğrenmeye zorlamanızı sağlar.

Şu anki işiniz ileride devam etmek isteyeceğiniz bir alanda olmasa bile, yine de öğrenmek, gelişmek ve kariyerinizde nasıl bir yol çizmek istediğinizi keşfetmek için bir fırsat olabilir.

2. Güne başlama şeklinizi değiştirebilirsiniz.

Güne başlama şekliniz çok önemlidir. Araştırmalar, güne iyi bir ruh hali içinde başlayan çalışanların gün boyunca daha üretken ve pozitif olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, güne işten korkarak ya da kötü bir ruh haliyle başlarsanız günün geri kalanında da bu şekilde devam etme olasılığınız yüksektir.

İşinizin bazı yönlerini değiştiremeyebilirsiniz, ancak her sabah dört gözle bekleyeceğiniz bir rutin oluşturabilirsiniz.

Sabahları işe giderken dinleyeceğiniz bir şarkı listesi oluşturabilir veya podcast dinlemeyi deneyebilirsiniz. Günde birkaç dakika da olsa temiz hava almaya çalışmalısınız. Bunu evden çalışıyor ve dışarı çıkmıyor olsanız bile pencereleri açarak veya balkona çıkarak yapabilirsiniz. Ayrıca, güne güzel bir kahvaltı yaparak ve kahve içerek başlamak da modunuzu yükseltebilir.

3. Olumsuzluktan kaçınmalısınız.

Belki de yaptığınız işi sevmenize rağmen toksik bir çalışma ortamınız olduğu için işe gitmek istemiyor olabilirsiniz. Çalıştığınız ortamı tamamen değiştirmeniz mümkün olmasa da daha pozitif bir ortam yaratmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Bunlardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

  • İşyeri dedikodularından kaçınmalısınız.

  • Meslektaşlarınızla rekabet etmek yerine onlara yardım etmeye odaklanmalısınız.

  • Negatif konuşmaları pozitife döndürmeye çalışmalısınız.

  • Gördüğünüz sorunları çözmeye çalışmalısınız.

Toksik çalışma ortamından kaçınmak için başka neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız sizi şöyle alalım. 👇

Toksik Bir Çalışma Ortamı Olduğunu Düşünenlerin Uygulaması Gereken 15 İpucu - onedio.com
Toksik Bir Çalışma Ortamı Olduğunu Düşünenlerin Uygulaması Gereken 15 İpucu - onedio.com

4. Yapabileceğiniz yerlerde değişiklikler yapmalısınız.

Her gün üzerinde çalıştığınız görevler kişiliğiniz ve tercihlerinizle eşleşmiyorsa, işinizde mutlu olmak zordur. Örneğin, bağımsız olarak çalışmayı başaran bir kişiyseniz sürekli olarak bir grupla proje oluşturmak size sıkıcı veya zorlayıcı gelebilir. Araştırmalar, insanların işleriyle aralarında uyumsuzluk olduğunda tükenmişlik yaşanmasının yaygın olduğunu gösteriyor.

Her şeyi değiştirmeniz mümkün olmasa da işinizi size daha uygun hale getirebilirsiniz.

Örneğin, normalde yalnız veya evden çalışıyor olsanız da bundan memnun olmayabilir ve yalnız hissedebilirsiniz. Grup çalışmalarını arttırmak veya iş arkadaşlarınızla daha fazla fikir alışverişinde bulunmak için uzaktan toplantılar yapabilir veya fikirlerinizi paylaşabileceğiniz bir e-posta grubu kurabilirsiniz. Bu tür adımlar yalnızca tükenmişliği azaltmakla kalmaz, aynı zamanda motivasyonunuzu ve işinizden aldığınız keyfi de artırabilir.

5. Çalışma alanınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Çalışma alanınızı kişiselleştirmek, olumlu bir psikolojik etkisi yaratabilir. Küçük değişiklikler yapmak bile günün büyük bölümünü geçirdiğiniz alanda daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, açık ofis alanlarında çalışan kişilerin daha az motivasyona, artan stres düzeylerine, daha az üretkenliğe ve konsantrasyona sahip olduğunu gösteriyor. Herkesin ortak bir alanda çalışması dikkat dağınıklığı yaratabilir ve motivasyonu düşürebilir.

Çalıştığınız alana birkaç değişiklik yaparsanız işinize daha iyi odaklanabilir ve mutlu hissedebilirsiniz.

İster bir ofiste ister evden çalışıyor olun çalışma alanınızın düzenine dikkat etmelisiniz. Bunun için masa üstündeki eşyalarınızı koyabileceğiniz düzenleyiciler ve kalemlik gibi eşyalar alabilirsiniz. Masanıza uygun bir çalışma lambası almanız göz yorgunluğunuzu azaltacaktır. Ayrıca, çalışma alanınıza küçük bitkiler koyabilirsiniz. Sevdiğiniz bir manzarayı ya da ailenizle bir fotoğrafınızı şık bir çerçeveye koyarak masanızda bulundurmak da motivasyonunuzu yükseltebilir.

6. İşinizin önemini düşünmelisiniz.

İşiniz hakkında daha iyi hissetmenin bir başka yolu ise, çabalarınızın önemini görmektir. Araştırmalar, işlerinin anlamlı olduğunu düşünen insanların daha ilgili ve üretken olduğunu ortaya çıkarmıştır.

İşinizin önemini anladığınızda bir amacınız ve katkınız olduğunu görür ve daha iyi hissedersiniz.

Bu önemi daha iyi görebilmek için iş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle olumlu ilişkiler kurmayı deneyebilirsiniz. Çalışmanızın, ailenize ve geleceğinize katkılarını düşünebilirsiniz.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Detaylara Dikkat Etme Yeteneğinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak 15 İpucu - onedio.com
Detaylara Dikkat Etme Yeteneğinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak 15 İpucu - onedio.com
Girişimcilerin Kendilerine Bakmalarının Neden Son Derece Önemli Olduğunu Biliyor musunuz? - onedio.com
Girişimcilerin Kendilerine Bakmalarının Neden Son Derece Önemli Olduğunu Biliyor musunuz? - onedio.com
Aman Dikkat! Mevcut İşinizin Sizin İçin Doğru Olmadığını Gösteren İşaretler - onedio.com
Aman Dikkat! Mevcut İşinizin Sizin İçin Doğru Olmadığını Gösteren İşaretler - onedio.com
İşinizde Momentum Modelini Kullanarak Başarıya Ulaşmanız İçin Adım Adım Yapmanız Gerekenler - onedio.com
İşinizde Momentum Modelini Kullanarak Başarıya Ulaşmanız İçin Adım Adım Yapmanız Gerekenler - onedio.com
Mülakatlarda En Büyük Zayıflığı Sorulduğunda Ne Söylemesi Gerektiğini Bilemeyenlere 10 Tavsiye - onedio.com
Mülakatlarda En Büyük Zayıflığı Sorulduğunda Ne Söylemesi Gerektiğini Bilemeyenlere 10 Tavsiye - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir